Altcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Dünyada’ki kripto para dolandırıcılığının hacmi 1 milyar dolara ulaşıyor

Dünyada’ki kripto para dolandırıcılığının hacmi 1 milyar dolara ulaşıyor

Kaspersky Lab, Izvestia’ya verdiği demeçte, Temmuz 2020’den Temmuz 2021’e kadar dünya genelinde siber fidye yazılımı ve dijital varlıklara sahip suçların hacminin en az 1 milyar doları bulduğunu söyledi . Ve sadece 2021’deki büyük şantaj saldırılarının sayısı zaten 1000’i aşıyor. Uzmanlar, kripto sahtekarlığının etkinleştirilmesinin ana nedenlerinin dijital para birimlerinin fiyatlarındaki artış ve jetonların popülaritesindeki artış olduğunu söylüyor. Bu eğilimin devam etmesini bekliyorlar.

Dünya trendi

Kaspersky Lab’in baş teknoloji uzmanı Alexander Gostev, Izvestia’ya verdiği demeçte , bitcoin oranının 2020’nin başında 10 bin dolardan 2021 kışına kadar 58 bin dolara yükselmesinin de kripto para dolandırıcılığı hacminde bir artışa neden olduğunu söyledi. Böylece, Temmuz 2020’den Temmuz 2021’e kadar olan bir yılda, siber fidye yazılımlarının ve jetonlu diğer suçların boyutu 1 milyar dolara ulaştı ve fidye yazılımlarıyla ilgili büyük saldırı ve şantaj girişimlerinin sayısı yalnızca 2021’de 1.000’i aştı . Uzmana göre, ortalama fidye miktarı $ 250 bin civarında ama tahminen $ 5-10 milyon ulaşır. Örneğin, bilişim şirketi Kaseya, müşterilerinin bir saldırı ile güvenliğini geliştiriyor, bunun için $ 70 milyon dolar bütçe ayırdı.

Fintech şirketi Exantech Denis Voskvitsov , Rusya Federasyonu’nun jetonlarla suç hacmini artırma eğilimi ile de karakterize edildiğini belirtti. FG Finam analisti Leonid Delitsyn, Izvestia’ya verdiği demeçte, 2021’de Rusya’da bu rakamın yaklaşık 50 milyon dolara ulaştığını söyledi . Uzman, kripto para birimleriyle dolandırıcılık sayısının özellikle dijital varlıkların fiyatlarındaki artış döneminde önemli ölçüde arttığını vurguladı.

Büyük cryptocurrency borsasında Binance, yalnız 2021 yılında, çeşitli ülkelerin devlet kurumlarının 5.6 hakkındaki uygulamaların soruşturmada para aklama miktarı kaydedildi.  Para aklama, terör finansmanı ve alanında uzman cryptocurrency CEO’su 2020 ile karşılaştırıldığında, bu rakam ikiye katlandı dedi. ve Binance kurucusu Changpeng Zhao beraberinde.

Alexander Gostev, bu artışın iki nedenden kaynaklanabileceğini söylüyor. İlk olarak, dünya çapındaki şirketlere saldıran ve ardından milyonlarca dolar bitcoin ve diğer kripto para birimlerini talep eden fidye yazılımı olaylarının sayısındaki artışla. İkincisi, Rusya dahil bazı eyaletlerde dijital para birimlerini düzenleyen yasaların yürürlüğe girmesiyle. Dolayısıyla ülkemizde bu yıldan itibaren vatandaşlar kripto varlıkları ve hesapları ile ilgili olarak vergi dairesine bildirimde bulunmak zorunda kalacaklar. (Rusya’da)

Popülerlik Etkisi

Denis Voskvitsov, kripto para dolandırıcılığının büyümesinin ana nedeninin, dijital varlıkların günlük hayatta artan nüfuzu olduğuna inanıyor. Blok zinciri ekonomisinin büyümesi, jetonlarla nasıl çalışılacağına dair bilgilerin yayılması ve onlarla etkileşimi kolaylaştıran hizmetlerin sayısının artmasıyla birlikte, saldırganlar bu altyapıyı kendi amaçları için daha sık kullanmaya başlıyor . Bunun nedeni, sanal varlıkların saklanmasının nakit paradan daha kolay olmasıdır. Örneğin, bu tür madeni paraların tezgah üstü değişimi, dijital anahtarların transferi ve kripto para birimlerinin takibini son derece zorlaştıran diğer yöntemler vardır. Bununla birlikte, jetonların gölge dolaşımının asıl sorunu, son aşamada onları gerçek paraya çekme ihtiyacıdır. Çünkü şu anda düzenleyiciler, suç yoluyla elde edilen dijital para birimlerini bulmaya çalışıyorlar.

Başta bitcoin olmak üzere en popüler kripto para birimlerinin kullanımı , devletler için yetenekleri artan suçluların bulunamaması nedeniyle tehlikeli hale geliyor . Saldırganlar , blok zincirindeki işlemleri analiz etmeyi zorlaştıran ZCash, Dash veya Monero gibi bazı anonim tokenlere hala erişme fırsatına sahipler , ancak düzenleyicilerin baskısı altındaki birçok platform, bunları mevcutlar listesinden çıkarmaya başladı. ICB Fonu’nun yatırım departmanı başkanı Aaron Chomsky, dolaşımda olduğunu söyledi.

İsviçreli finans şirketi Newcent’in CEO’su Vladimir Smetanin, token dolandırıcılığının büyümesinin popülerliklerindeki artış ve dijital varlıkların günlük yaşamdaki yayılmasıyla ilişkili olduğunu söylüyor. Ancak siber suçların sayısı iki katına çıktıkça, kripto talebi ve cirosu üç katına çıktı ve bu da dijital para birimleriyle ilgili saldırıların yüzdesinde bir düşüşe işaret ediyor. Uzmanın hesapladığına göre, bu tür sermayenin devrinde sadece %0.7’si çeşitli gri ve siyah şemalara düşüyor.

Analitik merkez Zecurion Analytics başkanı Vladimir Ulyanov, hem Rusya’da hem de dünyada jetonlarla yapılan işlem hacminde ve bunlarla ilgili suçlarda bir artış bekliyor . Ayrıca, düşük bazın etkisi nedeniyle, bu göstergeler önemli ölçüde büyüyebilir , diyor uzman. Kripto para birimlerinin dolaşımı ile ilgili hizmetler ve platformlar bile, Rusya Federasyonu’nda birçok token yasadışı olduğu için kısıtlamalar ve blokajlarla karşılaşabilir.

İzvestia, Rusya’daki kripto suçların sayısı hakkında İçişleri Bakanlığı’na bir talep gönderdi.

 

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.
Başa dön tuşu