HaberlerKripto Para Haberleri

Dubai, Kripto Sektörünün Gelişimini Denetlemek İçin Bağımsız Otorite Kuruyor

Dubai, ilk kripto yasasının kabul edildiğini ve kripto sektörünü geliştirmeye odaklanacak bir Sanal Varlık Düzenleme Kurumunun kurulduğunu duyurarak, küresel dijital varlıklar alanında önemli bir oyuncu olma yolunda ilk adımlarını attı.

Düzenleyici zeminin oluşturulması, Dubai’yi kripto ve kripto alanına daha hoş karşılamayı amaçlıyor.

Sanal Varlıklar Yasası

Dubai lideri Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum, Dubai’deki kripto para birimi alanının denetimi için bağımsız bir otorite oluşturulmasını sağlayacak sanal varlıklar yasasını imzaladı. Yasayı imzaladıktan sonra Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum tweet attı,

“Gelecek, onu tasarlayana aittir. Bugün, sanal varlıklar yasası aracılığıyla, bu yeni ve hızla büyüyen küresel sektörün tasarımına katılmaya çalışıyoruz.”

Yasa ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri’nin kripto alanındaki düzenleyici konumunu belirlemeyi de amaçlıyor. Ayrıca düzenleyici otoritenin, dijital varlıkların hem yerel hem de küresel finansal sistemlerle senkronize olarak lisanslanması, düzenlenmesi ve yönetilmesi söz konusu olduğunda, dijital varlıklar için uygun bir iş ortamının gelişimini denetlemeye çalışacağını belirtti. Duyuruda ayrıca,

“Otorite, sanal varlık hizmet sağlayıcılarını bağımsız olarak yetkilendirirken sanal varlıkların ve sanal jetonların “yayınlanmasını ve ticaretini organize edecek”. Ayrıca işlemleri izlerken ve fiyat manipülasyonunu önlerken sanal varlık platformlarının ve portföylerinin işleyişini de organize edecek.”

Dubai’nin Kriptoya Yönü

Dubai bir süredir kripto ile ilgileniyor ve Aralık ayında kripto düzenlemesine yönelik ilk adımını atarak Binance ile birlikte Dubai Dünya Ticaret Merkezi’ni bir kripto bölgesi haline getirerek benimsemeyi hızlandırmaya yardımcı oldu.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Borsası FTX, FTX Erişimini Başlattı

Zaten Dubai, kripto ve özellikle NFT’lerle ilgili faaliyetlerde önemli bir artış gördü. Şu anda Dubai, NFT’ler söz konusu olduğunda, şehir birkaç NFT projesine ev sahipliği yapmakla birlikte, küresel ortalamaya kıyasla etkinliği ikiye katlıyor. Dubai, insanların yiyecekleri için kripto kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyan Dogecoin temalı Burger Joint’e de ev sahipliği yapıyor.

Kanunun Kapsamı

Sanal varlık yasası, sanal varlık platformlarının işletilmesi ve yönetimi, kripto borsaları, kriptodan fiat borsalarına ve kripto ödeme sağlayıcıları gibi kendi kapsamı altında çeşitli kuruluşlara sahip olacaktır. Gelişmeler, kripto endüstrisi ile ilgili düzenleyici standartlar söz konusu olduğunda Dubai’nin daha fazla netlik için hazırlanmasını sağlayacak ve daha hızlı benimsenmesini sağlayacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu