Altcoin HaberleriEditörün SeçtikleriHaberler

DOT ve ADA, SEC’in tuzağından kurtulabilecek mi ?

DOT ve ADA, SEC'in tuzağından kurtulabilecek mi ?

Kripto-varlıklar ile XRP baştan sıkı uyarılara maruz bırakan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu [SEC] ve şimdi Binance’yi Güvenlik açısından suçluyor.

XRP’nin ABD’deki kaderi mahkemede uzun uzun tartışılırken, diğer altcoinler SEC gelmeden önce dijital varlık olarak konumlarını güvence altına almak isteyebilir. Özellikle Polkadot ve Cardano gibi tüccarlardan büyük yatırımlar almayı başaran projeler.

DOT ve ADA, SEC’in tuzağından kurtulabilecek mi?

SEC’e göre, bir güvenlik, alıcının satın alınan şeyin değerini artırmak için satıcıya güvendiği bir değer için satılan veya aktarılan herhangi bir şeydir.

Avukat Jeremy Hogan’a göre, SEC, bir kripto para birimini belirli bir şekilde pazarlamanın, satıcı ve alıcı arasında kâr için ortak bir girişim olduğunun kanıtı olabileceğini savunmada başarılı oldu. Dolayısıyla, tanımın “son 80 yılda daha da uzadığını” görüyoruz.

SEC ayrıca çoğu ICO’yu, ADA ve DOT dahil olmak üzere birçok projeyi tehlike bölgesine iten menkul kıymetlerin satışı olarak görüyor. Bununla birlikte, Hogan’a göre, ICO’su Japonya’da gerçekleştiği için ABD’deki bir ICO’nun “ADA yasal komplikasyonlarından kaçınmayı başardı”. Ülkenin kriptoya yönelik liberal görünümü göz önüne alındığında, ICO’nun yaklaşık %95’i Japon vatandaşlarına aitti ve oradan satışlar Amerika’ya satışlar için borsalara gitti.

SEC’in Japonya’da herhangi bir yargı yetkisi yoktur ve bu nedenle menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği için Cardano’yu çekemez. Bu, ADA’yı en azından ABD’deki düzenleyici bakış açısından güvenli bir proje haline getiriyor.

Ancak avukat, DOT için işler o kadar iyi değil, diye ekledi.

Polkadot platformunu tasarlayan ve kuran Web3 Vakfı, 2017 yılında birkaç ICO gerçekleştirdi ve iddiaya göre bugüne kadar yaklaşık 200 milyon dolar topladı. Bu ICO’lar, Polkadot platformu tamamen işlevsel olmadan önce gerçekleşti ve bu, onu SEC’in tanımına yaklaştırıyor.

Hogan açıkladı,

“Bu kötü çünkü DOT coin satışları daha çok alıcıların geliştiricilerin jetonların değerini artırma çabalarına güvendiği bir yatırım sözleşmesine benziyor çünkü jetonlar daha önce satıldığında onları kullanmak için bir platform bile yok – jetonun doğal değeri Sıfırdır – hiçbir şey, bu yüzden elbette madalyonun bir değeri olması için platformu yapmak için geliştiriciye güveniyorsunuz. ”

Daha da kötüsü, ilk tokenlerin %50’sinin yatırımcılara verildiğini, %8,4’ünün ise özel satış yatırımcılarına [değişimler gibi] teklif edildiğini belirtti. Aksine, Web3 Vakfı tarafından gelecekte kaynak yaratma amacıyla tutuldu ve %30’u altyapıyı geliştirmek ve inşa etmek için Web3’e tahsis edildi.

Ne yazık ki, kulağa kötü gelse de, Web3 Vakfı ABD dışında kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Böylece, SEC’in düzenleyici yargı yetkisinden kaçar. Ek olarak, SEC tarafından konuşulan aynı düzenleyici endişeler nedeniyle Çin ve Amerika’da ICO satışları yasaklandı.

Tüm bu savunmalar, SEC saldırıları, DOT’un bir menkul kıymet olarak satıldığı sonucuna varırsa kullanılacaktır. Ülke içindeki bir borsa, ICO’su gibi DOT satarsa, SEC’in çekici vurabilir.

SEC’in son eylemleri ışığında, kripto projeleri savunmalarını hazırlamaya başlamak isteyebilir. ADA, SEC’in düzenleyici kementini atlayabilirken, DOT o kadar şanslı olmayabilir. Düzenleyiciler tarafından gerçekten çekilip çekilmediğini sadece zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu