Blockchain HaberleriNedir

Directed Acyclic Graph (DAG): Nedir, Neden Önemlidir Ve Blockchain İçin Ne Yapabilir?

Ölçeklenebilirlik, blok zinciri ekosistemi söz konusu olduğunda en çok ilgili sorunlardan biri haline geldi. Bitcoin ve Ethereum gibi eski ağlar, bu nedenle yıllardır aşırı ağ tıkanıklığı ve düşük verimle karşı karşıya.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Çoğu öncelikle mevcut zincirlerin verimini arttırmayı amaçlayan kripto evren etrafında çeşitli girişimler dolaşıyor. Bu çözümler arasında ölçeklenebilirlik sorununu gidermek için daha radikal bir yaklaşım ortaya çıkmıştır. Blockchain’in dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) güvenmek yerine, birkaç proje şimdi yönlendirilmiş asiklik grafik (DAG) adı verilen bir şeyi uygulamaya çalışıyor.

İşte bir DAG’nin gerçekte ne olduğuna ve blockchain ekosisteminde nasıl devrim yaratabileceğine dair hızlı bir genel bakış.

Dikkatinizi Çekebilir: NFT’lerde Wash Trading nedir?

Directed Acyclic Graph (DAG) Nedir?

DAG kavramını anlamak için önce blok zincirinin iş akışını anlamanız gerekir. Bir blok zinciri ağında veriler bloklar halinde saklanır. Her işlem için yeni bir blok oluşturulur ve bir kriptografik bağlantı (karma) aracılığıyla önceki bloğa bağlanır. İşlem ile bir bloğa dahil edilmesi arasında bir bekleme süresi vardır.

Bu nedenle, işlenmekte olan tüm işlemlerin boyutuna bağlı olarak, tüm süreç birkaç saniyeden birkaç saate kadar sürebilir. Buna şişirilmiş ağ ücretini ekleyin ve ölçeklenebilirliğin blok zincirinin toplu olarak benimsenmesi karşısında neden büyük bir sorun olduğunu anlayacaksınız.

Ancak bir DAG, verileri bloklar halinde depolamak yerine aynı anda çalışan düğümleri ve düğüm gruplarını kullanarak bu sorunun üstesinden gelir. Basitçe söylemek gerekirse, yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik modeli, klasörlerin kendi ilgili alt klasörlerine ayrılan alt klasörlere sahip olabileceği bir dosya dizinine oldukça benzer. Bu bağlamda, ‘asiklik’ kelimesi, grafik içindeki hiçbir düğümün kendisine referans veremeyeceği anlamına gelir.

DAG modelindeki her düğüm, birden çok işlem katmanından oluşabilir. Bu düğümler ayrıca madencilere olan ihtiyacı da ortadan kaldırır. Algoritmalar tarafından desteklenen, bir düğümde kaydedilen her yeni işlem, önce önceki iki işlemle doğrulanır; bu, mevcut ağlarda gerekli olan gereksiz doğrulamada ciddi bir azalmadır.

Directed Acyclic Graph (DAG) Avantajları

DAG fikir birliği modeli, mevcut fikir birliği modellerine kıyasla daha fazla kullanıcının kripto ekosistemine girmesini sağlayarak daha hızlı çıktı ve minimum işlem maliyetleri sağlar. Eski blok zinciri ağlarında, madenciler aynı anda birden fazla blok oluşturamazlar, bu da önceki işlem tamamlanana kadar ağa yeni işlemlerin eklenemeyeceği anlamına gelir.

Öte yandan DAG modeli, işlemleri doğrudan ağına ekleyerek blok oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırır. DAG modeli, ağaç benzeri bir yapı izlediğinden, birden fazla işlemin aynı anda doğrulanmasına izin verir, böylece PoW (iş kanıtı) veya PoS (stake kanıtı) fikir birliği modellerine dayanan blok zincirlerden daha hızlı verim sunar.

Ek olarak, DAG modeli madencilerin rolünü de ortadan kaldırıyor. PoW ve PoS ağlarında, madenciler bir bloğu başarıyla kazdıkları için ödüllendirilir. Herkes daha büyük ödüller istediğinden, token sahipleri ve madenciler arasında çelişen hedefler ve vizyonlarla sonuçlanan çok fazla rekabet var. DAG ile çalışan bir ağda, “düğüm”ün kendisi madencidir. Madencilerin süreçten çıkarılmasıyla işlem ücretleri de sıfıra iniyor.

Şu anda, birkaç şirket DAG konsensüsü üzerinde çalışıyor. Birleşik Krallık Hükümeti tarafından ortaklaşa finanse edilen, hibrit bir katman-1 dağıtılmış defter ağı olan Millicent, bu devrime öncülük eden umut verici bir projedir. Soloman adlı Yönlendirilmiş Döngüsel Grafik (DAG) tabanlı bir konsensüs motorunu kullanan Millicent’in hibrit yapısı, küresel finansın geleceği için altyapı katmanı olma yarışına öncülük ediyor.

Platformun DAG tabanlı fikir birliği mekanizması, paralel işlem işleme, birleştirilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik ve 10.000 TPS’ye (saniyede işlem) kadar hızlar dahil olmak üzere birçok özellik sunar. Sonuç olarak, Millicent eski bankacılığı blok zinciri ile birleştirir ve bireysel zincirler arasında kesintisiz bağlantı sunar.

DAG, eski konsensüs mekanizmalarının dezavantajlarının üstesinden gelmek için tasarlanmış blok zincir teknolojisi alanında bir sonraki büyük evrim dalgasını temsil ediyor. Şimdiye kadar, sadece bir avuç proje bu teknolojiyi kullanmaya başladı ve henüz tam olarak gelişmediler. Millicent gibi platformlar vaat ettiklerini yerine getirebilirse, çok çeşitli gerçek dünya sorunlarını çözmek için kullanılabilecek büyük ölçüde ölçeklenebilir blok zinciri ekosistemlerine tanık olabiliriz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu