HaberlerKripto Para Haberleri

Dijital Yuan Cüzdan Uygulaması Artık Android Ve IOS’ta Kullanılabilir

Cüzdan Çin’in Android App Store’unda ve ayrıca Apple’ın App Store’unda mevcuttur.

Çin’in Dijital Yuanı

E-CNY veya Dijital Yuan, adından da anlaşılacağı gibi, Çin Yuanının dijital bir versiyonudur. 2014’ten beri geliştirilmekte ve Bitcoin gibi kripto para birimlerinin aksine, Çin Halk Bankası tarafından kontrol edilecek ve yayınlanacaktır.

Çin, şehirlerdeki kullanıcılara harcamaları için belirli bir miktarda dijital para biriminin verildiği ülkede birkaç deneme çalışması yürütüyor. Önde gelen bir e-ticaret firması olan JD.com gibi Çin merkezli önde gelen perakendeciler de geçen yıl CBDC’yi ödeme olarak kabul etti.

Resmi Kullanıma Hala Bir Süre Uzakta

Dijital Yuan önemli bir süredir geliştirme aşamasında olsa da, piyasaya sürülmesi için net bir zaman çizelgesi yok, bu da Dijital Yuan’ın resmi olarak piyasaya sürülmesinin hala bir hayli uzakta olduğu anlamına geliyor.

Şimdilik Dijital Yuan cüzdanı, Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerdeki kullanıcıların cüzdanı kullanmasını sağlıyor. Başlangıçta, uygulama yalnızca davetiye temelinde mevcuttu, ancak son zamanlarda herkesin indirilmesi için kullanıma sunuldu ve Pekin’in CBDC’sinin geliştirilmesinde yenilenen baskısını vurguladı.

Dikkatinizi Çekebilir: Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Cüzdanları

Kış Olimpiyatları Deneme Koşusu

Dijital Yuan, Pekin Kış Olimpiyatları Alanında öne çıkacak. Uygulama, Çin’in başkentinde gerçekleşecek olan Kış Olimpiyatları ile bu ayrıntıyı özellikle listeliyor. Çin Halk Bankası, Dijital Yuan’ın Kış Olimpiyatları sırasında öne çıkması için bastırıyor. Bununla birlikte, dijital cüzdan, Çin pazarına hakim olan ödeme uygulamalarından, yani Ant Group’un Alipay ve Tencent’in WeChat’inden önemli bir rekabetle karşı karşıya.

Çin’in CBDC’sinin Kripto Para Birimleriyle Çok Az Ortak Noktası Var

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nden Martin Chorzempa’ya göre Çin’in dijital Yuanı, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinden çok farklı . Son derece değişken olan kripto para birimlerinin aksine, istikrarları sayesinde CBDC’yi kripto para birimlerinden çok daha güvenli olarak nitelendirdi.

“(Dijital yuanın) güvenlik seviyelerinin çok yüksek olduğunu ve riskin düşük olduğunu söyleyebilirim” dedi. “Herhangi bir normal renminbi ile aynı değere sahip olacak şekilde tasarlandı, bu yüzden endişelenecek fiyat dalgalanmaları olmamalı.”

Pilot Run 5,34 Milyar Dolarlık İşlem Getirdi

Çin Halk Bankası , dijital Yuan’ın pilot çalışmasından bazı şaşırtıcı rakamları açıkladı ve Haziran 2021 itibariyle 34,5 milyar Yuan veya 5,34 milyar dolar değerinde işlemler gösterdi. Merkez bankası, CBDC’nin 70 milyondan fazla ödeme için kullanıldığını belirtti. Dijital Yuan‘ın muazzam erişimini gösteren 1,3 milyon senaryo.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu