Ekonomi HaberleriHaberler

Dijital Yuan Artık 20 Milyondan Fazla Cüzdana Sahip

Çin merkez bankasının dijital para birimi yayılıyor.

Ülkenin merkez bankası, gelişen dijital yuanının akıllı sözleşmelerle programlanabileceğini söyledi.

Ayrıca, yasalar izin verdiği sürece, anonimliğe de saygı duyacaktır.

Çin merkez bankasının dijital yuan pilotu yavaş yavaş hız kazanıyor.

Bugün yayınlanan bir ilerleme raporuna göre , Çin Halk Bankası’nın merkez bankası dijital para birimi (CBDC) (fiat para biriminin dijital versiyonu) şu anda 20 milyondan fazla cüzdana sahip ve 35,5 milyar RMB (5,4 milyar $) değerinde işlem gerçekleştirdi.

Yeni para birimi dünyanın en büyük CBDC projesi. Kağıt para, son derece çeşitli, 1,4 milyarlık güçlü ülkede pek çok kişi için hala yararlı olduğundan, normal parayı tamamlayacak, ancak yerini almayacak. Kripto Para Haberleri

Ancak programlanabilir paranın kendi avantajları vardır ve banka, yeni para biriminin “akıllı sözleşme programlanabilirliği” ile geldiğini bir kez daha teyit etti.

PBoC, dijital yuanının “parasal işlevine zarar vermeyen akıllı sözleşmeler” ile programlanabileceğini ve “güvenlik ve uyum öncülüne” dayandığını söyledi. Banka, akıllı bir temasla çalışan dijital yuanın otomatik ödemelere izin verebileceğini söyledi.

Akıllı sözleşme programlanabilirliği, birkaç yıldır para biriminin tasarımının bir parçası olmuştur . Diğerlerinin yanı sıra düşük maliyet ve anonimlik ile birlikte bankanın raporunda bahsettiği yedi tasarım özelliğinden biridir. Banka, anonimliğin kolluk kuvvetleri tarafından “yönetileceğini” açıkladı.

Raporda, “e-CNY [dijital yuan] sistemi, geleneksel elektronik ödeme [sistemlerine] göre daha az işlem bilgisi toplar ve yasalar ve yönetmeliklerde aksi belirtilmedikçe üçüncü taraflara veya diğer devlet kurumlarına bilgi sağlamaz” dedi.

Banka, anonimliği korumak, keyfi bilgi taleplerini engellemek ve güvenlik ve gizlilik protokollerini uygulamak için bir “güvenlik duvarı” kuracaktır.

Ama kripto gibisi yok

Akıllı sözleşmeler, Ethereum gibi kripto para birimleri tarafından popüler hale getirilirken, Çin’in yeni dijital para birimi, merkezi olmayan bir kripto para birimine benzemiyor. PBoC, merkezi olmayan para birimlerinin “gerçek değer eksikliği, akut fiyat dalgalanmaları, düşük ticaret verimliliği ve büyük enerji tüketimi” nedeniyle “günlük ekonomik faaliyetlerde kullanılamayacağını” söyledi.

Raporda, kripto para birimlerinin finansal güvenlik ve sosyal istikrar için potansiyel riskler de oluşturduğu belirtildi – özellikle özel oyuncular tarafından “kripto para birimlerinin nispeten büyük fiyat dalgalanması endişesiyle mücadele etmek için başlatılan küresel sabit paralar”.

Stablecoin’ler, Tether ve USD gibi fiat para birimlerine 1:1 temelinde sabitlenmiş kripto para birimleridir . Devlet tarafından yönetilmemeleri dışında, öncül olarak CBDC’lere benzerler.

PBoC’nin raporu, bankanın başkan yardımcısı Fan Yifei’nin Çinli yetkililerin “durağan paralar hakkında oldukça endişeli” olduğunu ve onlara karşı “bazı önlemler aldığını” söylemesinden yaklaşık bir hafta sonra geldi.

Bankanın hangi önlemleri aldığını belirtmedi, ancak ödeme sistemlerindeki ilerleme hızının “çok endişe verici” olduğunu ve bankanın tekellere ve “sermayenin düzensiz genişlemesine” karşı çalıştığını söyledi.

Geçen ay, Çin’in başkenti Pekin , dijital yuanı için bir piyango düzenledi. Sakinler toplam 40 milyon renminbi (6,2 milyon $) ödül havuzu kazanabilirler.

Belki de Çin’in yeni CBDC’si, biraz heyecan yaratmak için para birimlerini havadan dağıtan kripto projelerinden çok farklı değil.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu