NasılNedirNFT Haberleri

Dijital Sahiplik Söz Konusu Olduğunda NFT’ler Nasıl Çalışır?

Görünüşe göre 2021 boyunca, büyüyen NFT pazarı hakkında daha fazla şey duymadan birkaç günden fazla duramazdınız. En dikkate değer anlardan bazıları, Twitter CEO’sunun ilk tweet’ini NFT olarak 2,9 milyon dolara satması, 1 milyar doların üzerinde para kazanan 10.000 dijital maymunu veya Twitter’ın yorumlar bölümündeki sürekli ekran görüntüsü şakalarıydı.

 

NFT’lerde nerede olursanız olun, sahiplik söz konusu olduğunda kafanızı karıştırmak karmaşık olabilir. Bir NFT satın alma eylemi sizi gerçekten o parçanın sahibi yapsa da, bu telif haklarına erişiminiz olduğu anlamına gelmez.

 

Bununla birlikte, insanlar hala NFT’lere akın ediyor. Bu, NFT’lerin benzersiz bir gelir elde etme yolu sağladığı dijital sanatçılar topluluğundan daha önemli bir yer olamaz. Bu makalede, NFT’lerin tam olarak ne olduğunu inceleyeceğiz, NFT sahipliği fikrini açıklayacağız ve sanatçıların bu trendden nasıl yararlandığını tartışacağız.

 

Hemen konuya girelim!

 

NFT Nedir?

Daha çok NFT olarak bilinen, değiştirilemez bir token, türünün tek örneği bir dijital varlıktır. Bunlar her biçimde gelir ve kesinlikle dijital olan her şeyden yapılabilir. En popüler NFT’ler görüntü dosyaları olsa da, NFT’ler videolar, makaleler, fotoğraflar da olabilir. Oldukça basit, internete konulabilirse, bir NFT olabilir.

 

2021’de internet, belirli dijital varlıkları satın alarak NFT’lere akın eden kitleler gördü. Bu yeni sistem, dijital sanatın anında para kazanılabilir bir varlığa dönüştürülmesine izin verdi. NFT’ler sanatınızı dijital pazarlarda satmanın bir yolunu sağlayan bir dijital sanatçıysanız bu harika.

Dikkatinizi Çekebilir: Bu 3 Altcoin Neden Düşüyor?

 

NFT’ler Nasıl Çalışır?

Bir sanatçı, çalışmalarını bir NFT pazarına yükleyecek ve bir NFT’ye ‘basacak’. Buradaki ‘basma’ kullanımı, NFT’ye dönüşmek anlamına geliyor. Bu süreç, hangi pazaryerinin kullanıldığına bakılmaksızın blok zincirinde depolanan akıllı bir sözleşmenin oluşturulmasını gerektirir.

 

Bu akıllı sözleşmede ‘Sahip’ için açık bir satır var. Ne zaman bir NFT satılsa, alıcının bilgileri bu akıllı sözleşmeye iletilir ve bu satır doldurulur. Herhangi biri bu sözleşmeye bakacak olsaydı, o sanat eserinin teknik olarak kime ait olduğunu görürdü.

 

Bir NFT satın aldığınızda, akıllı sözleşmedeki bu pozisyonu satın alıyor ve adınızı blok zinciri defteri deposundaki parçaya ekliyorsunuz.

 

Sağ Tıklama Skandalı

Merak ediyor olabilirsiniz, neden bir fotoğrafa sağ tıklayıp kaydedemiyorum? Bunun içinde, dünyanın NFT’leri ciddiye almasını engelleyen ana soruna rastladınız. Dürüst olmak gerekirse, insanların bunu önlemek için yapabileceği hiçbir şey yoktur.

 

İnsanlar bir resim için milyonlarca dolar ödeyebilir ve bunun kendilerine ait olduğunu söyleyebilirler. Ancak bu, fareye erişimi olan ve ‘Farklı Kaydet’e sağ tıklayıp bu resmi kendi cihazına alabilen birini durdurmaz. Bu aynı zamanda ekran görüntüsü almak için de geçerli, Twitter’daki herhangi bir NFT söylemi, profil fotoğraflarıyla aynı NFT ile doldurulmuş bir yorum bölümü ile keskin bir şekilde takip ediliyor.

 

Bir NFT için potansiyel olarak milyonlar ödeyen kişi ile ‘Farklı Kaydet’e basan kişi arasındaki tek fark veri bilgisidir. Birisi bir NFT satın aldığında, o parçaya kimin sahip olduğu bilgisi blok zincirinde saklanır. Bu NFT defterleri, kullanıcılara gerçekten NFT’nin sahibi olduğunu söyleyen bilgi merkezleri olarak hareket eder.

 

Bazı insanlar NFT trendini anlamasa da, dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu münhasırlık biçimine akın etti. NFT sanat eseri müzayedede neredeyse 70 milyon dolara satıldı .

 

NFT’yi satın alan kişi teknik olarak sahibi olsa da, aslında sanat eserinin kendisi üzerinde herhangi bir telif hakkı iddiasına sahip değildir. Sanatçı, tüm telif haklarının birincil sahibidir ve birçok insanın NFT’ler noktasında gözlerini biraz yükseltmesine neden olur.

 

Bununla birlikte, insanlar kendi noktalarında ileri geri gitse de, NFT’lerin dijital sanatçıların yaşamları üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkisi olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Dijital İçerik Oluşturucular Neden NFT’lere Geçiyor?

NFT’leri sevseniz de sevmeseniz de, gülünç olduklarını düşünseniz de ya da adınızın blok zincirindeki NFT defterleri listesinde yer almasından hoşlansanız da, NFT’lerin dijital sanat üzerinde büyük bir etkisi olduğu inkar edilemez.

 

Sanat her zaman kendini kabul ettirmek için çok zor bir şey olmuştur. Ancak NFT’ler sayesinde yepyeni bir sanatçılar nesli meydana geldi. Yalnızca 2021’de dijital varlıklar 25 milyar doların üzerinde bir fiyata satıldı ve NFT’lere dökülen büyük para birimi desteğini gösterdi.

Dijital Sahiplik Söz Konusu Olduğunda NFT'ler Nasıl Çalışır?
Dijital Sahiplik Söz Konusu Olduğunda NFT’ler Nasıl Çalışır?

Ek olarak, NFT’ler sanatçılara sansürsüz sanat yaratma yeteneği sağlar. Instagram, Twitter ve hatta Patreon gibi bazı platformların nelerin gönderilip gönderilemeyeceği konusunda katı kuralları olsa da, NFT’ler aynı mevzuata sahip değildir. Bunun nedeni, NFT platformlarının çoğunlukla merkezi olmayan ağlarda bulunması ve işi sansürleyebilecek aracıları ortadan kaldırmasıdır.

 

Sanat sanatçılarının ne yayınlayabileceği konusunda söz sahibi olan bir hizmet üzerinden çalışmak yerine, merkezi olmayan ağlar, sanatçıların doğrudan izleyicilerine satış yapmasına olanak tanır. Bu, belki de 2018’de oluşturulan platform Creaton’dan daha belirgin bir yer değildir.

 

Sanatçıların çalışmalarını yüklemelerine ve NFT’lere dönüştürmelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir ağ olan Creaton, gelecek vadeden sanatçılar için merkezi bir merkezdir. Bu platform, kullanıcıların beğendikleri sanatçıların çalışmalarına doğrudan abone olmalarını sağlar. Bir sanatçıya abone olduktan sonra, kullandıkları süre için ödeme yaparak bir platformdaki tüm yüklemelerine göz atabilecekler.

 

Bu, dijital sanatı neredeyse müze benzeri bir içerik görüntüleme platformuna dönüştürür. Bu fikir yalnızca dijital sanata nasıl erişildiğini kökten değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda sanatçılar için yeni bir para kazanma yöntemi sağlar.

 

Para kazanma, NFT’lerin kalbinde yer alır; bu yeni dijital mülkiyet fikri, sanatçılara çevrimiçi para kazanmanın yeni bir yolunu sunuyor. Bu platform, dijital sanat için evrensel bir alan haline geldi. Bir kişi bir NFT satın aldığında, tıpkı normal sanatta olduğu gibi, sanatçı hala varlığın telif hakkına sahiptir; alıcı, ürünün sahibi olarak adını alır. Bu, sanatçıların gerçekten hiçbir şeyden vazgeçmek zorunda kalmadan çalışmalarını toplu halde satmalarını sağlar.

 

NFT’ler ile dijital sanatta yeni bir dönem başladı.

 

Son Düşünceler

Birisi bir NFT satın aldığında, adını blok zincirinde saklanan akıllı bir sözleşmeye göndererek kendilerini bir sahip olarak kabul ediyor. Bu aslında onlara sanat eseri üzerinde herhangi bir hak vermese de, NFT sistemi dijital sanatçılar için inanılmaz bir fırsat sağladı.

 

Sansürü aşan ve sanatçıların çalışmaları için verimli bir şekilde ödeme almalarını sağlayan merkezi olmayan platformların ortaya çıkmasıyla, NFT’ler bir bütün olarak sanatçı topluluğu için iyi bir şey gibi görünüyor.

 

İster hevesli bir NFT hayranı olun, ister hala şüpheci tarafta olun, dijital sanat dünyasında yarattıkları inanılmaz etkiyi inkar etmek zor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu