Nedir

Dijital Para Birimi Vs. Kripto Para Birimi: Fark Nedir?

Dijital Para Birimi Vs. Kripto Para Birimi: Fark Nedir? Dijital Para ve Kripto Para Farkı? Dijital Para Nedir? Kripto Para Nedir?

Dijital para birimi ile dijital para birimi arasında büyük bir fark olduğunu biliyor muydunuz? Kripto para? Muhtemelen yapmadın.

Kripto para ve dijital para birimini ayırma fikri, kripto fanatikleri ve yatırımcılara bile çılgınca gelebilir, ancak gerçek şu ki, birçok yönden farklıdırlar.

Peki, Sanal Para Birimi Vs arasındaki karışıklık nerede? Kripto para birimi nereden geliyor?

Çoğu zaman, Kripto para dijital para birimi ile tanımlanır.

Arama motorunuza “Kripto para” yazsanız bile, bulduğunuz tüm kaynaklarda “dijital para birimi” veya “sanal para birimi” kelimesini bulma şansınız yüksektir.

Kripto para ile sanal para birimi arasında temel farklılıklar olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu iki para birimini daha iyi anlamak için her birini ayrı ayrı tartışalım.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Fark Nedir?

Dijital Para Birimi Nedir?

Dijital para birimi tanımı basittir. Temel olarak internet üzerinden ödeme yapmak için kullanılan paradır.

Avrupa Merkez Bankası’nın “ Sanal Para Birimi Planları – Bir İleri Analiz ” adlı 2015 raporuna göre, dijital para birimi, değerin dijital temsili olarak tanımlanmaktadır.

Bu tür para birimi bir kredi kuruluşu, e-para kuruluşu veya merkez bankası tarafından verilmez. Fiziksel para birimine alternatif olarak kullanılabilir.

Sanal para biriminin gerçek dünyada fiziksel bir karşılığı olmasa da itibari para gibi takas edilebilir, gönderilebilir veya alınabilir. Basitçe söylemek gerekirse, sanal para birimi klasik paranın tüm özelliklerine sahiptir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Çevrimiçi mağazalarda fatura ödemek, kamu hizmeti ödemeleri yapmak ve mal veya hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilir. Onları fiziksel para birimlerinden farklı kılan, dünya çapında hızlı ve etkili bir şekilde gönderilip alınabilmeleridir.

Dijital Para Birimi Nedir?
Dijital Para Birimi Nedir?

Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, dijital para birimi Vs arasında bir çatlak var. Kripto para. İlginç bir şekilde, kripto para birimleri, sanal para birimlerinin belirli bir çeşididir.

Kripto para birimlerini diğer dijital para birimlerinden farklı kılan şey, algoritma destekli olmalarıdır.

Çeşitli çevrimiçi topluluklarda belirteç olarak kullanılırlar ve belirli araçlar, varlıklar, projeler veya teknolojiler tarafından desteklenirler.

Çoğunlukla eşler arası ödemeler yapmak için kullanılırlar, ancak giderek artan popülerlikleri sayesinde artık gerçek dünyada mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılırlar.

Kriptolar, kriptografiye dayandıkları için güvenli, güvenilir ve güvenilir dijital para birimleri olarak selamlanır. Bu, matematik ve bilimlerin bir karışımını kullanarak karmaşık kodları çözme ve yazma sanatıdır.

Bu kodları kırmak son derece zordur; bu nedenle, herhangi birinin bir Cryptocurrency ağında madeni paraları hacklemesi ve çalması neredeyse imkansızdır.

Kriptografik protokoller, kripto kullanıcılarının kimliğini maskelemek için de gereklidir ve bu, fon akışlarını ve işlemlerini belirli bireylere veya gruplara atfetmeyi zorlaştırır.

Kripto Para Birimleri Nelerdir?
Kripto Para Birimleri Nelerdir?

Kaç tane kripto para var?

Kripto para birimleri, merkezi olmayan ve blok zinciri bir defter kullanır ve bu, herhangi bir otorite, kişi veya grup tarafından kontrol edilmedikleri anlamına gelir.

Bu, tedariklerinin ve kontrollerinin, düzenleyici makamların bilinçli kararları değil, kullanıcılarının faaliyetleri ve düzenleyici kodlarında yerleşik karmaşık protokoller tarafından belirlendiği anlamına gelir.

Ek olarak, Bitcoin gibi büyük kripto para birimleri, dolaşımda olabilecek madeni paraların sayısına bir sınır koyar ve bu da kriptoları altından daha kıt hale getirir. Bu, kripto para birimlerinin neden son derece değerli varlıklar olduğunu açıklıyor.

Aşağıda bazı kripto para birimleri örnekleri verilmiştir:

  • Bitcoin
  • Bitcoin Nakit
  • Litecoin
  • Ripple
  • Ethereum
  • Dogecoin
  • …ve dahası!
Kaç tane kripto para var?
Kaç tane kripto para var?

Dijital para birimleri Vs. Kripto Para Birimleri – Farklar

Daha önce de söylediğimiz gibi, bahsedilen iki kavram arasında bazı benzerlikler olmasına rağmen önemli farklılıklar bulunmaktadır.

Aşağıda, e-para ile e-para arasındaki bazı temel farklılıklar bulunmaktadır. Kripto para.

Anonimlik

Kendinizi tanıtmadan dijital para birimleri ile işlem yapamazsınız. Kişisel bilgilerinizi doldurmanız ve hatta bir fotoğrafınızı ve hükümet tarafından verilen bazı belgeleri yüklemeniz gerekecek.

Bu, dijital para birimlerini kullanırken, belirli bir işlemde yer alan bireyleri veya grupları tanımlamanın kolay olduğu anlamına gelir.

Kripto para birimleri ise hassas bilgi aktarımlarını şifreleyen karmaşık kod sistemleri olan kriptografik protokolleri kullanır. Bu, değişim birimlerini güvence altına alır.

Kripto geliştiricileri, bu protokolleri, kırılmalarını neredeyse imkansız kılan gelişmiş bilgisayar mühendisliği ve matematik ilkelerini kullanarak oluşturur.

Kullanıcıların veya kişilerin kimliklerini korurlar ve işlem yapan kişileri veya insan grubunu bulmak çok fazla zaman, enerji ve kaynak gerektirebilir.

Bu, Kripto para ağının sanal para birimlerinde bulunamayan anonimlik sağladığı anlamına gelir.

Dijital para birimleri Vs. Kripto Para Birimleri - Farklar
Dijital para birimleri Vs. Kripto Para Birimleri – Farklar

Yapı

Dijital para birimleri doğası gereği merkezileştirilmiştir. Merkez bankaları veya diğer kurumlar tarafından sağlanmasa ve kontrol edilmese de, işlemler belirli bir grup insan ve bilgisayar tarafından kontrol edilir ve düzenlenir. Örneğin PayPal’ı ele alalım.

Bu mecra üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız tüm paralar şirket tarafından kontrol edilmektedir. PayPal, belirli bir işlemi kabul etme veya reddetme hakkına sahiptir.

Kripto para birimleri belirli bir grup insan veya birey tarafından kontrol edilmez. Merkezi olmayan kontrol ile işaretlenirler. Değerleri ve arzı, kullanıcılarının faaliyetleri tarafından belirlenir.

Tüm düzenlemeler, topluluğun çoğunluğu tarafından belirli bir Kripto para birimi kullanılarak yapılır.

Şeffaflık

Dijital para ile kripto para birimi arasındaki tartışmayı çözen bir diğer büyük fark da şeffaflıktır. Sanal para birimleri şeffaf değildir. Belirli bir cüzdanın adresini seçmek ve tüm işlemleri görmek zordur.

Bu bilgiler gizlidir ve kamuya açıklanamaz. Kripto para ağlarında, tüm işlemler ve gelir akışları halka açık bir zincire yerleştirilir.

Bu, herhangi bir kullanıcının işlemlerine erişilebileceği anlamına gelir ve bu, şeffaflığı artırır.

Ancak Kripto para ağlarının şeffaflık doğası gizlilik sorunlarıyla mı geliyor?

Bu, kripto alanındaki çoğu yeni kişinin sorduğu sorulardan biridir. Bakın – herkesin mali bilgilerinizi halka açık bir defterde görmesini istemiyorsunuz. O anlaşılabilir.

Ancak, kripto para birimlerinin kriptografik protokoller kullandığını hatırlamanız gerekir. Bu, herkesin ağlarıyla temsil edilmesini sağlar.

Yani, işlemleriniz dışarıda olsa bile kimse kim olduğunuzu öğrenemez. Cüzdan adresiniz, işlemleri birbirine bağlayan şeydir, ancak adresle bağlantılı kesinlikle hiçbir kişisel bilgi yoktur.

Kripto Para Yapısı ve Şeffaflık
Kripto Para Yapısı ve Şeffaflık

Hukuki yönler

Yasal yönler, dijital para birimi Vs arasındaki tüm farkı yaratır. Kripto para. Dünyadaki birçok ülke, sanal para birimlerini yöneten yasal çerçeveler tanımlamıştır.

Örneğin, Avrupa Birliği’ndeki ülkelerdeki dijital para birimleri, 2009/110/EC Direktifine tabidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Tekdüzen Ticaret Kanunu’nun 4A Maddesi ile düzenlenirler.

Kripto para birimleri söz konusu olduğunda, bunları düzenleyecek yasal bir çerçevenin oluşturulması halen devam eden bir çalışmadır.

ABD ve Çin gibi bazı ülkeler düzenleme geliştirmeye çalışsa da, dünyadaki çoğu ülkede yeterli düzenlemenin olmaması kripto para birimlerinin en büyük dezavantajlarından biridir.

Bugün, bitcoin ve diğer kripto para birimlerine hakim olan binlerce kara ve gri piyasa işlemi var. Örneğin, kötü şöhretli Silk Road – dark web pazarı, yasadışı uyuşturucuların satın alınmasını kolaylaştırmak ve diğer yasa dışı faaliyetleri finanse etmek için bitcoin kullandı.

Bu pazar yeri 2014 yılında kapatılmış olsa da, kripto para birimleri bugün kara para aklamayı körükleyen popüler araçlardır.

Kripto para birimleri değerli dijital varlıklar olmasına rağmen, yatırım yapmaktan korkmamalısınız, hükümet düzenlemelerini yürürlüğe koymak, daha parlak bir ‘kripto’ geleceği için büyük bir adım olacaktır.

İşlem Manipülasyonu

Sanal para birimleri doğası gereği merkezidir ve bir işlemde ortaya çıkabilecek sorunlarla ilgilenen merkezi bir otoriteye sahiptirler.

Bir ihtilafın ortaya çıkması veya dolandırıcılık veya kara para aklamanın tespit edilmesi durumunda işlem dondurulabilir veya iptal edilebilir.

Ayrıca, kripto para birimleri topluluk tarafından düzenlenir ve bir blok zincirinde değişiklik yapmak son derece zordur.

Bu, kripto para ağlarında işlem manipülasyonunun dijital para birimlerinden daha kolay olduğu anlamına gelir.

Bitcoinin Avantajları ve Dezavantajları
Bitcoinin Avantajları ve Dezavantajları

Dijital Para Biriminin Güçlü ve Zayıf Yönleri

Dijital para birimleri, birçok avantajla birlikte hareket eder. Bunlar arasında şunları sayabiliriz:

Dünya Çapında Ucuz ve Anında Ödemeler

Kredi kartı ödemeleri, özellikle uluslararası kullanımda bazen dik olabilir. Ücretler %2-5 arasında değişebilir. Kullanıcılar, diğer ülkelerdeki müşterilerden veya müşterilerden gelen ödemeleri kabul etmek için yüzlerce dolar ödediklerinde genellikle acıyı hissederler.

Dijital para birimini kullanarak, her işlemde çok daha düşük bir ücret ödersiniz. Bazen, ödeme yaparken veya alırken herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Normal Bankalardan Daha Hızlı Fon Alma

Birisi doğrudan banka havalesi yoluyla ödeme yaptığında, işlemin tamamlanması günler hatta haftalar alabilir. Dijital paralarla işlemler genellikle dakikalar içinde tamamlanır.

İşlem hızları, kullandığınız dijital para birimine göre değişse de, eski finans kurumlarının işlem sürelerinden çok daha hızlıdır.

Anlaşmazlıkları Çözmek için Yol Sağlar

Dijital para birimi Vs arasındaki en büyük farklardan biri. Kripto para birimi, dijital para biriminin merkezileştirilmesidir. Devlet veya merkez bankası tarafından kontrol edilmesi gerekmeyen bir otorite tarafından kontrol edilir.

Bir işlemde anlaşmazlık çıkması veya dolandırıcılık tespit edilmesi durumunda, yetkili makam, temel sorunlar giderilene kadar işlemi dondurabilir.

Uygun

Dijital para birimini kullanmak için fiziki bankaların yaptığı gibi birçok adımı takip etmeniz ve onlarca belge doldurmanız gerekmemektedir.

Tek ihtiyacınız olan internet erişimi olan bir cihaz ve nerede olursanız olun cüzdan açabilirsiniz.

Dijital Para Biriminin Güçlü ve Zayıf Yönleri
Dijital Para Biriminin Güçlü ve Zayıf Yönleri

PayPal ve Revolut, mevcut dijital para birimi uygulamalarından bazılarıdır.

Dijital Para Biriminin Zayıf Yönleri

Güvenlik Açıkları

Dijital para birimleri söz konusu olduğunda Veri Güvenliği büyük bir endişe kaynağıdır. Merkezi olmayan sistemlerin aksine, merkezi sistemler kullanıcıları hakkında çok fazla bilgi tutar.

Bir veri ihlali olması durumunda, bu bilgiler kötü niyetli amaçlar için kullanılabilir. Ayrıca, mahkeme talebi üzerine veriler kaybolabilir veya yetkililere aktarılabilir.

Sahtekarlık

Dijital para birimi işlemlerinin iptal edilebilmesi, zorlukların adil payıyla birlikte geliyor. Bazen gerçek bir işlem yapabilirsiniz, ancak gönderen bir anlaşmazlık çıkarmaya karar verebilir.

Dijital para ortamından sorumlu otorite paranıza el koyacaktır ve işlemin gerçek olduğunu kanıtlayamazsanız önemli miktarda para kaybedebilirsiniz.

Dolandırıcılık, merkezi olmayan sistemlerde ortaya çıksa da, nadiren bu şekilde gerçekleşir. Bunun nedeni, yatırımcılar hakkındaki hassas bilgilerin bir Kripto para blok zincirinde depolanmamasıdır.

Bunun yerine, kullanıcılar yalnızca benzersiz bir cüzdan adresi alır. Bu, işlem geçmişlerinin herkese açık kalmasını sağlar, ancak kişisel bilgilerine hiçbir şekilde erişilemez.

İkisinin Faydalarını Birleştirmek Mümkün mü?

Aslında, merkezi sistemlerin merkezi olmayan sistemlere uygulanması, büyük başarılara yol açabilir. Bakın – iki milyardan fazla insanın ne banka hizmetlerine erişimi var ne de banka hesapları. Ayrıca mobil iletişim kullanan 5 milyardan fazla insan var.

Bankacılık sistemleri mobil ağlara dahil edilirse, banka müşteri sayısı önemli ölçüde artacaktır.

Blockchain ve Kripto para, ademi merkeziyetçilik yoluyla olağanüstü şeffaflık ve güvenlik sağlarken, dijital para, iyi düzenlenmiş bir düzenleme sunacak bir yönetim organı sağlayacaktır.

Dijital para biriminin ve Kripto para biriminin faydalarının nasıl birleştirileceğine dair güzel bir örnek Telcoin tarafından gerçekleştirilmektedir .

Telcoin’in arkasındaki ana fikir, dünya çapındaki mobil şirketleri bankacılık sistemiyle birleştirmektir.

Bu bankacılık sistemi, sanal para birimi ve faturalı fatura platformları, mobil para, ön ödemeli kredi kartı ve daha fazlası dahil olmak üzere sayısız hizmet sunacak acemi bir kripto para biriminin simbiyozu ile temsil edilmektedir.

İkisinin Faydalarını Birleştirmek Mümkün mü?
İkisinin Faydalarını Birleştirmek Mümkün mü?

Önemli Çıkarımlar

  • Kripto para ve dijital para, birçok yönden farklı olsalar da yıllardır birlikte kullanılan iki terimdir.
  • Dijital para birimi, çevrimiçi alanda var olan parayı ifade etmek için kullanılan genel bir terimdir. Kripto para birimleri ve sanal para birimleri, sanal dünyada var oldukları için dijital para birimleridir.
  • Dijital Para Birimi Vs’nin faydalarını birleştirmek mümkündür. Kripto para kabulünü artırırken banka kullanıcılarının sayısını artırmak için Kripto para.

Çözüm

Dijital para birimi ile dijital para birimi arasındaki farklar. Çoğu insan aynı anlama sahip olduklarına inandığından, kripto para birimi yıllardır göz ardı edildi.

İkisi arasındaki temel fark, dijital para birimlerinin merkezileştirilmesidir; bu, ağ içindeki işlemlerin merkezi bir konumda bir grup birey tarafından düzenlendiği anlamına gelir.

Kripto para birimleri merkezi değildir ve ağdaki tüm düzenlemeler topluluğun çoğunluğu tarafından yapılır.

Kripto para birimleri sanal para birimlerinin bir çeşidi olsa da, bu iki terim eşanlamlı olarak kullanılmamalıdır.

Kripto para dünyasına girmeden önce, yıllardır birlikte taranan bu iki terim arasındaki nüansları anlamak önemlidir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu