Finans

Dijital Koleksiyon Ürünleri NFT’lere Yatırım Yapmak

NFT pazarı, 2020’de birçok kişi nostalji peşinde koştuğu veya COVID-19 pandemisinin derinliklerinde yeni çıkarlar peşinde koştuğu için patlama yaşadı. Aynı zamanda, kripto para birimi ana akıma doğru ilerliyordu. Birçok şirket, blockchain teknolojisini kullanarak dijital koleksiyon ürünleri üreterek iki trendin izlerini sürmeye çalıştı.

Sonuç, dijital ürünlerin sınırlı sayıda koleksiyon haline gelmesine izin veren NFT’lerde veya değiştirilemez tokenlerde bir patlama oldu. Dijital koleksiyonların ne olduğu, bunlara nasıl yatırım yapılacağı ve satın alabileceğiniz en iyi NFT koleksiyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Dijital koleksiyon ürünleri nelerdir?

Dijital koleksiyon, sanal bir öğenin benzersiz veya sınırlı sayıda bir kopyasıdır. Tipik olarak dijital sanat, video klip veya dijital ticaret kartı gibi görsel bir unsur vardır. Teorik olarak, dijital müzik kayıtları gibi 1’ler ve 0’larla temsil edilen herhangi bir şey olabilir.

Dijital koleksiyonlar, mülkiyette dağıtım ve transferlere izin veren, takas edilemeyen belirteçler oluşturmak için blok zinciri teknolojisini kullanır. Başka bir deyişle, dijital koleksiyonlar bir bilgisayardaki normal veriler gibi kopyalanamaz, ancak bir sahip, mülkiyeti kolayca başka bir kişiye devredebilir. Sonuç olarak, koleksiyoncular dijital sanatlarının nadir kalmasını sağlayabilir ve mülkiyeti veya kullanımı iletmek için şartları belirleyebilir.

Dijital koleksiyonlara nasıl yatırım yapılır?

Dijital koleksiyonlar doğrudan onları oluşturan şirketten veya koleksiyoncuların bunları alıp satabileceği NFT pazaryerlerinden satın alınabilir.

Doğrudan NBA Top Shot veya DraftKings (NYSE:DKNG) Marketplace gibi koleksiyon ürünlerini üreten şirketten satın alırsanız, ürünleri kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Bir emanet cüzdanında sizin için koleksiyon eşyaları tutacaklar. Onları satmak istiyorsanız, bunu pazaryerleri aracılığıyla yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, daha geniş dijital tahsilat piyasası, işlem için kripto para birimi kullanmanızı gerektirir. Öğeleri OpenSea, SuperRare veya Rarible gibi bir NFT pazarında bulabilirsiniz. İhtiyacınız olan kripto para birimi genellikle pazar tarafından belirlenir, ancak çoğu Ethereum blok zincirini kullanır, bu nedenle Ether’e ( KRİPTO :ETH ) ihtiyacınız olacaktır.

İşlemi yapmak için Metamask gibi kendi NFT cüzdanınıza da ihtiyacınız olacak. Gerekli kripto para birimini cüzdanınıza aktarın, bir tarayıcı uzantısı kullanarak cüzdanı pazaryerine bağlayın ve ardından satın almak istediğiniz NFT’yi seçin.

Dijital koleksiyon ürünleri pazarı son derece değişkendir. Bir koleksiyonun değeri, yalnızca birinin bunun için ödemeye istekli olduğu kadardır. Sadece dijital koleksiyonlar değil, tüm koleksiyonlar bir gecede sıcaktan uçamaz hale gelebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Paraya Nasıl Yatırım Yapılır?

Bu nedenle, yalnızca değerinin artacağı fikrine dayalı olarak dijital bir koleksiyon satın alıyorsanız, ona tutunmaya istekli olsanız iyi olur. İyi haber şu ki, dijital koleksiyonlar, fiziksel koleksiyonlardan farklı olarak, onları saklamanızı ve korumanızı gerektirmez. Dijital bir koleksiyona zarar verme riski yoktur. Sonuç olarak, sahip olma maliyeti neredeyse sıfırdır.

Ek olarak, dijital bir koleksiyon satmanın maliyeti genellikle fiziksel koleksiyon satışından çok daha düşüktür. Tek potansiyel ücret, pazar komisyonudur. Bu nedenle, dijital dünyada kötü bir yatırım, koleksiyon ürünlerinin fiziksel dünyasında olabileceği kadar kötü değildir.

En iyi NFT koleksiyonları

Sanatçıların ve ünlülerin tek seferlik kreasyonlarından bahsetmiyorum bile, eserlerde binlerce NFT koleksiyon projesi var. İşte dikkatinize değer bazıları:

CryptoPunks

CryptoPunks, 2017 yılında Larva Labs tarafından oluşturuldu ve 10.000 benzersiz pikselli portreye sahip. Proje, en eski NFT koleksiyonlarından biridir. Nadir özelliklere sahip portreler, milyonlarca dolarlık fiyatlara ulaştı.

CryptoPunks, dijital koleksiyon dünyasında mavi çip sanatına bulabileceğiniz en yakın şeydir. Türünün en eski NFT projelerinden biri olan jetonlar, değerlerini diğer koleksiyonlardan daha iyi tutabilmelidir. Bununla birlikte, daha yeni projelerin değer takdir potansiyelini sunmayacaklar.

Genel NFT pazarı için bir barometre elde etmek için CryptoPunks’ın son satışlarına dikkat etmeye değer.

NBA En İyi Şut

NBA, popüler blockchain oyunu CryptoKitties’in arkasındaki şirket olan Dapper Labs ile işbirliği içinde 2020’de Top Shot’ı başlattı. Proje, bir şekilde dijital spor kartlarına benzeyen, oyuncuların öne çıkan koleksiyon videolarını yayınlar. Aslında, müşteriler tıpkı fiziksel dünyada kart paketleri satın aldıkları gibi koleksiyon “paketleri” satın alabilirler. Ayrıca web sitesi aracılığıyla piyasadan bireysel kartlar satın alabilirler.

NBA Top Shot, fiziksel bir tahsilatın dijital analogunun erken bir örneğidir. Yatırımcılar, bu tür projelerin geleneksel koleksiyonlara karşı nasıl performans gösterdiği hakkında bir fikir edinmek için bu koleksiyonların fiziksel spor kartı koleksiyonlarına göre nasıl performans gösterdiğini izlemelidir.

Dijital koleksiyon için sırada ne var?

Dijital koleksiyon ürünleri, giderek artan dijital dünyamızda kalıcı bir değere sahip olabilir. Artırılmış ve sanal gerçekliğin büyümesiyle birlikte, dijital koleksiyonlar kullanıcılar için daha etkileşimli veya kullanışlı hale gelebilir. Büyük teknoloji şirketleri, metaverse geliştirmeye milyarlarca dolar harcıyor ve onu hem işletmeler hem de tüketiciler için ana akım haline getirmeye çalışıyor. Dijital ortamlar daha normal hale geldikçe, dijital koleksiyonların değeri artabilir.

Piyasanın son derece değişken olduğunu ve her yeni projenin hit olmayacağını unutmayın. Bir gün moda olan koleksiyon parçaları, ertesi gün modası geçebilir ve koleksiyonun değerini düşürür. Yatırımcılar dijital koleksiyonları konusunda seçici olmalı ve yalnızca gerçekten sevdikleri bir şeyi satın almalıdır.

Sorumluluk Reddi: Bu sayfalardaki bilgiler, riskler ve belirsizlikler içeren ileriye dönük ifadeler içermektedir. Bu sayfada yer alan piyasalar ve araçlar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve bu varlıklarda hiçbir şekilde alım veya satım tavsiyesi olarak görülmemelidir. Herhangi bir yatırım kararı vermeden önce kendi kapsamlı araştırmanızı yapmalısınız. Kripto Para Haber Sitesi Coinfili, bu bilgilerin hata, hata veya önemli yanlış beyan içermediğini hiçbir şekilde garanti etmez. Ayrıca, bu bilgilerin güncel nitelikte olduğunu garanti etmez. Açık Kripto Piyasalara yatırım yapmak, yatırımınızın tamamının veya bir kısmının kaybının yanı sıra duygusal sıkıntı da dahil olmak üzere büyük bir risk içerir. Toplam ana para kaybı da dahil olmak üzere kripto para veya genel yatırımla ilgili tüm riskler, kayıplar ve maliyetler sizin sorumluluğunuzdadır. Bu makalede ifade edilen görüş ve görüşler yazarlara aittir ve Coinfili’in veya reklamcılarının resmi politikasını veya konumunu yansıtmayabilir. Yazar, bu sayfada yayınlanan bağlantıların sonunda bulunan bilgilerden sorumlu tutulamaz. Makalenin gövdesinde aksi açıkça belirtilmemişse, yazının yazıldığı sırada yazarın bu makalede belirtilen hisse senetlerinde herhangi bir pozisyonu ve adı geçen herhangi bir şirketle herhangi bir ticari ilişkisi yoktur. Yazar, bu makaleyi yazdığı için Coinfili’ten başka bir ücret, tazminat almamıştır. Coinfili ve yazar kişiselleştirilmiş öneriler sağlamaz. Yazar, bu bilgilerin doğruluğu, eksiksizliği veya uygunluğu konusunda hiçbir beyanda bulunmaz. CoinFili ve yazarı, bu bilgilerden ve bunların görüntülenmesinden veya kullanılmasından kaynaklanan herhangi bir hata, eksiklik veya herhangi bir kayıp, yaralanma veya zarardan sorumlu olmayacaktır. Hatalar ve eksiklikler hariçtir. Yazar ve CoinFili kayıtlı yatırım danışmanı değildir ve bu makaledeki hiçbir şey yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kripto Para Haberleri

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu