Altcoin HaberleriDeFi HaberleriHaberlerKripto Para AnalizleriKripto Para HaberleriNedirRehber

DeFi Project Spotlight: Solana’nın En İyi Otomatik Pazar Yapıcısı Raydium

Önemli Çıkarımlar

  • Raydium, Solana’daki en büyük merkezi olmayan borsadır. Likiditeyi kendi likidite havuzlarından ve Serum’un sipariş defterinden toplar.
  • Raydium aynı zamanda Serum’daki en büyük piyasa yapıcısıdır ve yerleşik limit emir seçeneğine sahip birkaç DeFi borsasından biridir.
  • Solana ekosisteminin büyümesine yardımcı olmak için Raydium, Solana’daki yeni projeler için bir fırlatma rampası olan AcceleRaytor’u kurdu.

Raydium, Solana’da başka hiçbir borsaya benzemeyen, merkezi olmayan bir borsadır. Likidite havuzlarını kullanır, ancak aynı zamanda Solana’nın sipariş defterine dayalı borsası Serum’da en büyük piyasa yapıcısı olarak hareket eder.

Raydium Açıklaması

Raydium Protocol, Solana’nın en iyi otomatik piyasa yapıcısıdır.

Ancak, Serum için bir piyasa yapıcı olarak hareket etmesi nedeniyle diğer merkezi olmayan borsalardan farklı çalışır.

Raydium’un neden bu şekilde çalıştığını anlamak için proje ekibini göz önünde bulundurmaya değer. Grup, 2021’in başlarında merkezi olmayan borsayı başlatmadan önce birkaç yıl birlikte çalıştı. Ekip, en iyi kripto borsalarından bazılarında niceliksel bir ticaret algoritmik piyasa yapıcı firmada birlikte çalıştı.

Raydium’un hikayesi, FTX borsasının ve Alameda Research’ün milyarder kurucusu ve Solana ekosisteminin büyük bir destekçisi olan Sam Bankman-Fried’in hikayesiyle paralellik gösteriyor. Hem Bankman-Fried hem de Raydium ekibi, kurdukları borsalarda parıldayan tüccarlardı. Raydium’un kurucusu Alpha Ray, Bankman-Fried’in Raydium’a büyük yardımı olduğunu doğruluyor. Açıklıyorlar:

“Sam, hem Solana hem de Serum için büyük bir yatırımcı ve bu işleri yapmak için Solana’da gelişen bir ekosisteme ihtiyacı var, bu yüzden çok yardımcı oluyor. Zamanının ve FTX’in kaynaklarının çoğunu ekosisteme yardım etmeye ayırıyor.”

Merkezi borsaların merkezi olmayan muadillerine kıyasla ana avantajlarından biri, limit emirleri oluşturma yeteneğidir (her ne kadar Uniswap V3’te belirli bir teknik izlenerek limit emirleri mümkün kılınmış olsa da ). Emirler, bir likidite havuzundan ziyade bir emir defterine ihtiyaç duyar. Yatırımcılar, likidite havuzları ile mümkün olmayan varlıklarını takas etmek istedikleri fiyatı belirlemeyi tercih ederler.

Raydium’un değişimi, her iki dünyanın da en iyisine izin verme felsefesi üzerine inşa edildi. Bir kullanıcı bir ticaret girdiğinde, o da Raydium kendi likidite havuzları kullanılarak yapılan veya merkezi olmayan emir defterine yönlendirilecektir Serum iyi fiyat bulunabilir yere bağlı. Alpha Ray şöyle açıklıyor:

“Serum’un bir sipariş defteri sistemi var ve Raydium’un kendi likidite havuzları var. Kullanıcılar platformumuzda işlem yaptığında, protokol bu iki kaynaktan gelen likiditeyi, Ethereum’daki 1 inç gibi birleştirir.

Raydium, Serum’daki en büyük piyasa yapıcıdır ve kendi kullanıcılarından 7/24 işlem yönlendirerek, onları yerleşik limit emirleri seçeneğine sahip olan tek DeFi borsalarından biri yapar. Ekibin ayrıca Serum ile yakın bir ilişkisi vardır, bu da ortaya çıkan sorunları hızla giderebileceği anlamına gelir.

Raydium Grafik Analizi
Raydium Analizi

Gamma Ray adında başka bir Raydium ekip üyesi, Raydium ve Serum’un likiditelerini paylaştığını ve bunun Solana ekosistemini daha verimli hale getirdiğini söylüyor. Açıklıyorlar:

“DeFi’de likidite genellikle Sushiswap ve Uniswap gibi farklı platformlar arasında yalıtılır ve bu oldukça verimsizdir. Raydium ve Serum, likiditelerini tüm ekosistemle paylaşmaya çalışıyor. Solana ekosistemi için genel pastayı büyütmekle ilgili.”

Solana’da Bina

Raydium gibi Solana tabanlı projeler, ağ kullanımının düşük maliyetinden yararlanır. Emir defterlerinde işlem yapma deneyimi, likidite havuzlarını kullanmaktan çok farklıdır. Tüccarlar genellikle bir limit emri girer, iptal eder, birkaç parametreyi değiştirir ve tekrar girer. Merkezi olmayan bir ortamda, tüm bu eylemler, bir ücret talep eden blok zinciri ile etkileşimlerdir.

Solana düşük ücretlerden yararlanır – Serum’daki her işlemin maliyeti bir sentten azdır. Benzer işlemler, kullanıcıları Ethereum ana ağında bir defada 50 dolar geri getirebilir. Serum şu anda Ethereum’da mevcut değil, ancak Arbitrum ve Optimism gibi Katman 2 çözümlerinin ortaya çıkması bunu değiştirebilir.

Solana’nın ucuz ücretleri, Raydium’un ağ üzerine inşa etme kararının arkasındaki kilit faktördü. 2020 yazında birçok DeFi projesi Ethereum’a akın etmeye başlarken, son derece düşük gaz ücretleri ihtiyacı Raydium’u alternatifler aramaya zorladı. Solana’nın teknik hüneri takımı ikna etmeyi başardı. Solana üzerine inşa etme kararından bahseden Alpha Ray şunları söylüyor:

“Yüksek işlem hacmine, yüksek hıza ve düşük ücretlere sahip bir blok zincirine ihtiyacımız vardı. Solana’yı inşa etmeye başladığımızda orada pek bir şey yoktu. Solana kendini geliştiremezse, platformumuzun ne kadar iyi olduğunun bir önemi olmayacağından korktuk. Şimdi, açıkçası bu riski aldığımız için çok mutluyuz.”

Şimdi, Raydium’un temel hedeflerinden biri, daha fazla proje, yetenek ve kullanıcı çekerek Solana ekosistemini büyütmektir. Bunun için ekip, yeni Solana projelerine topluluk yatırımını kolaylaştıran yeni projeler için bir fırlatma rampası olan AcceleRaytor’u yarattı.

Raydium'un AcceleRaytor'u
Raydium’un AcceleRaytor’u

AcceleRaytor’daki birçok proje çok popüler. Çoğunun lansmanları aşırı abone oldu, bu da kimin token tahsisi alacağına karar vermek için ilgilenen tüm yatırımcılar arasında rastgele çekilişlerle sonuçlandı. Alpha Ray, Raydium’un en kaliteli projeleri çekme ihtiyacını erkenden belirlediğini belirtiyor. Diyor:

“Raydium’un büyük olması için takas edilecek çok sayıda jetona ihtiyacımız var. İnsanların DeFi işlerini Solana’ya taşıması için birçok sağlam projede aktif ticarete ve gelişen bir ekosisteme ihtiyacımız var. Başladığımızda neye ihtiyacımız olduğunu tespit etmeye ve bu projelere vermeye çalıştık. Sağlam bir pazarlama baskısı, yeterli finansman, likit bir ticaret piyasası ve nihayet erken yatırımcılara ödülleri dağıtan bir füzyon havuzu.”

Raydium, yatırımcılara güçlü projeler sunmak ve güvene dayalı sağlam bir ilişki kurmak için AcceleRaytor’dan geçen her projeyi titizlikle inceler.

NFT’ler, bir NFT pazarına yönelik planlar bir öncelik olmasa da, Raydium’un izlediği başka bir büyük alandır. Mevcut ürün sunumunu iyileştirmek şu anda Raydium’un ana hedefidir. Alpha Ray şöyle açıklıyor:

“NFT’ler şu anda çok büyük ve Solana’ya da birçok insan getiriyorlar. Bu, kullanıcıları merkezi borsalardan ayrılmaya zorlar ve bu noktada Raydium’u denerler. NFT’ler, yeni kullanıcıları DeFi’ye getirmenin anahtarıdır ve Solana’nın daha düşük ücretleri daha da fazla insanı getirebilir.”

Raydyum için Riskler

Raydium’un umut verici bir geleceği olsa da, bazı potansiyel riskler var. Ekip, projeyi olumsuz etkileyebilecek üç kilit alan belirledi: güvenlik riskleri, rekabet ve Solana’nın ekosistem büyümesine bağımlılık.

Güvenlik açısından ekip, birisinin akıllı sözleşmelerinde öngörülemeyen bir güvenlik açığından yararlanma olasılığının olduğunu kabul ediyor, bu nedenle protokol güvenliği birinci önceliktir. Alpha Ray şöyle açıklıyor:

“DeFi’de saldırılar ve akıllı sözleşme istismarları artık her gün oluyor. Bu sadece endüstrinin doğası – kabul etmemiz gereken bir şey. Milyonları koruyan açık kaynak kodunuz olduğunda, onu kırmaya çalışan birileri her zaman olacaktır. Ne zaman DeFi’de yeni bir akıllı sözleşme istismarı olsa, aynı saldırı vektörüne karşı savunmasız olup olmadığımızı kontrol etmek için geri dönüyor ve kodumuzu gözden geçiriyoruz.”

Takım özellikle rekabet konusunda endişeli değil. Bunun “oyunun bir parçası” olduğunu söylüyorlar ve nişinizdeki en iyi proje olduğunuzda, her zaman yerinizi almak için birileri var. Solana’da herkes için pastayı büyütmek için bolca yer var, bu yüzden ekibin odaklandığı şey bu. Ekip, ürün hattının Sushi’ye benzediğini, ancak büyümeye yaklaşımının Uniswap’a daha yakın olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle, rekabet konusunda çok fazla endişe duymadan mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcıyı Solana ekosistemine dahil etmeyi umuyor .

Geriye kalan tek endişe, Solana’nın bugün Ethereum’a benzer gelişen, kendi kendini idame ettiren bir ekosisteme dönüşmeyi başarıp başaramayacağıdır. Daha yeni veya “alternatif” akıllı sözleşme blok zincirleri üzerine inşa edilen her proje, özellikle Katman 1 protokolü Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu olmadığında bu ikilemle karşı karşıyadır (Çözümler ortaya çıksa da, Raydium bunun üzerine inşa etmeye başladığında Solana EVM uyumlu değildi) . Alpha Ray, ekibin hangi Katman 1 protokolünün üzerine inşa edileceğini düşünmek için uzun zaman harcadığını ortaya koyuyor. Diyor:

“Başlangıçtaki en büyük endişemiz, Solana’yı inşa etmek için doğru seçimi yapıp yapmadığımızdı. Teknik açıdan kuşkusuz üstün bir protokoldü, ancak ekosistem açısından Serum dışında pek bir şey yoktu. Verilmesi zor ve riskli bir karardı, ancak bunu yaptık ve şimdi bizim lehimize sonuçlanmış gibi görünüyor.”

Katman 1 protokollerin başarısı hem büyük ölçüde bağlıdır ağa ve Lindy büyüdükçe daha büyük ve daha uzun hayatta, yüksek şansları kalır gelişmek olacak, yani etkileri. Solana’nın başarısı garanti edilmese de, son ekosistem büyümesi Raydium’un geleceği için iyiye işaret ediyor.

Raydiumun Geleceği

Raydium’un yol haritasına ilişkin gelecek planlar arasında, Ağustos ayının sonunda çıkması gereken stabil takas havuzları için planlar yer alıyor. Havuzlar minimum kayma, yüksek sermaye verimliliği ve USDC-USDT gibi sabit paralar veya renBTC-wBTC gibi aynı dayanak varlığı temsil eden farklı sentetikler dahil olmak üzere güçlü fiyat korelasyonlarına sahip tokenler arasındaki takaslarda düşük ücretler için optimize edilmiştir.

Solana’nın düşük işlem ücretleri sunduğu göz önüne alındığında, Raydium’un istikrarlı takas havuzları, sabit paralar veya sentetikler kullanan büyük işlemler için düşük fiyat kayması açısından öncelikle kullanıcılara fayda sağlayacaktır. Amaç, Raydium’u hem küçük hem de büyük tüccarlar için tercih edilen borsa haline getirmektir.

Bundan sonra Raydium, gelişmiş sipariş yönlendirme protokolünü başlatmak ve Wormhole’u entegre etmek istiyor . Sipariş yönlendirme protokolü, kullanıcıların mevcut havuzlardan bağımsız olarak Solana’daki tüm varlıklar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasına olanak tanır. Örneğin, bir kullanıcı FTT karşılığında USDT ticareti yapmak istiyor ancak bir çift bulamıyorsa, Raydium takas için en iyi fiyatla ticareti kolaylaştırmak için farklı havuzlar arasında en iyi yolu bulacaktır.

Bu arada Wormhole, kullanıcıların varlıklarını Solana ve Ethereum arasında taşımasına izin veren merkezi olmayan bir köprüdür. Örneğin, protokolün düşük maliyeti ve üstün performansından yararlanmak için kullanıcıların Ethereum’a özgü Uniswap belirteçlerini Solana’ya aktarmalarına izin verecek. Solucan deliği, Solana’nın diğer blok zincirlerle birlikte çalışabilirliğini artıracak ve böylece ekosisteminin organik büyümesini artıracaktır.

Raydium’un da yönetim planları var. Ekip, yönetimi altı ay içinde ademi merkezileştirme ve yaygınlaştırma sözü verdi, ancak bunun şimdiye kadar bir sorun olduğu kanıtlandı. Alpha Ray detaylandırıyor:

“Yönetim aklımızdaydı ve bizim için çok önemli, ancak sorun şu ki Solana şu anda uygun altyapıdan yoksun. Örneğin, yönetim için kritik olan Snapshot gibi gazsız bir DAO oylama aracı yoktur. Biri inşa etmek isterse yardım etmek istiyoruz, ancak kimse adım atmazsa, onu kendimiz inşa etmek zorunda kalacağız.”

Raydium, Solana ekosisteminin gelişiminin merkezinde yer alan iddialı bir projedir. Solana’nın bugüne kadar ekosistemin büyümesinin merkezinde yer alan “mavi çipler” olarak sınıflandırılabilecek birkaç projesi var. Teknik açıdan bakıldığında, Raydium’un emir defterleri ve likidite havuzları arasındaki hibrit ticaret modeli şimdiden dikkate değer.

Gerçek vuruş, AcceleRaytor özelliğinde ve protokolün Solana’da projelerin büyümesine yardımcı olan bütünsel yaklaşımında yatmaktadır. Para toplamak, kripto projeleri için nadiren en büyük zorluktur; erken kullanıcıları toplamak çok daha zordur. Raydium’un değerli projelere ışık tutmadaki yardımı, Solana’nın DeFi alanına yaptığı en olumlu katkılardan biri ve önümüzdeki yıllarda gelişmesine yardımcı olabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu