NedirRehber

DeFi nedir? Decentralized Finance (Merkeziyetsiz Finans) DeFi Tanımı

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Tanımı

Kripto dünyasında kesilecek çok fazla jargon var ve DeFi de farklı değil.

Merkezi Olmayan Finans DeFi Nedir?

Merkezi olmayan finans (DeFi), kripto para birimleri tarafından kullanılanlara benzer güvenli dağıtılmış defterlere dayanan gelişmekte olan bir finansal teknolojidir. Sistem, bankaların ve kurumların para, finansal ürünler ve finansal hizmetler üzerindeki kontrolünü ortadan kaldırır.

Birçok tüketici için DeFi’nin en önemli özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Bankaların ve diğer finans şirketlerinin hizmetlerini kullanmak için talep ettikleri ücretleri ortadan kaldırır.
  • Paranızı bankada tutmak yerine güvenli bir dijital cüzdanda tutuyorsunuz.
  • İnternet bağlantısı olan herkes onaya ihtiyaç duymadan kullanabilir.
  • Saniyeler ve dakikalar içinde para transferi yapabilirsiniz.
DeFi Hakkında Bir Kaç Önemli Bilgi: Merkezi olmayan finans veya DeFi, finansal işlemlerde üçüncü tarafları ortadan kaldırmak için gelişen teknolojiyi kullanır. DeFi’nin bileşenleri sabit paralar, yazılımlar ve uygulamaların geliştirilmesini sağlayan donanımlardır. DeFi altyapısı ve düzenlemesi hala geliştirme ve tartışma aşamasındadır.

DeFi’yi Anlamanın Kolay Yolu

Merkezi olmayan finansı ve nasıl çalıştığını anlamak için merkezi finansın DeFi’den ne kadar farklı olduğunu anlamaya yardımcı olur.

Merkezi Finans

Merkezi finansta, paranız bankalar, genel amacı para kazanmak olan şirketler tarafından tutulur. Finansal sistem, her biri hizmetlerini kullanmak için ücret talep eden taraflar arasında para hareketini kolaylaştıran üçüncü taraflarla doludur. Örneğin, kredi kartınızı kullanarak bir galon süt satın aldığınızı varsayalım. Ücret, satıcıdan , kart ayrıntılarını kredi kartı ağına ileten alıcı bankaya gider.

DeFi Nedir?
DeFi Decentralized Finance (DeFi Merkeziyetsiz Finans)

Ağ, ücreti siler ve bankanızdan bir ödeme talep eder. Bankanız ödemeyi onaylar ve onayı ağa, alıcı banka aracılığıyla satıcıya geri gönderir. Zincirdeki her bir varlık, hizmetleri için ödeme alır, çünkü genellikle tüccarlar kredi ve banka kartlarını kullanabilmeniz için ödeme yapmak zorundadır.

Diğer tüm finansal işlemler paraya mal olur; kredi başvurularının onaylanması günler alabilir; seyahat ediyorsanız bir bankanın hizmetlerini bile kullanamayabilirsiniz.

NOT: DeFi’nin hedeflerinden ikisi, işlem sürelerini azaltmak ve finansal hizmetlere erişimi artırmaktır.

DeFi: Merkezi Olmayan Finans (Decentralized Finance)

Merkezi olmayan finans, kişilerin, tüccarların ve işletmelerin gelişen teknoloji aracılığıyla finansal işlemler gerçekleştirmesine izin vererek aracıları ortadan kaldırır. Bu, güvenlik protokolleri, bağlantı, yazılım ve donanım geliştirmelerini kullanan eşler arası finansal ağlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

İnternet bağlantınız olan herhangi bir yerden, dağıtılmış finansal veritabanlarında finansal eylemleri kaydeden ve doğrulayan yazılımı kullanarak ödünç verebilir, ticaret yapabilir ve ödünç alabilirsiniz. Dağıtılmış bir veritabanına çeşitli konumlardan erişilebilir; tüm kullanıcılardan veri toplar ve toplar ve bunu doğrulamak için bir fikir birliği mekanizması kullanır.

Merkezi olmayan finans, bu teknolojiyi, herkesin kim veya nerede olduğuna bakılmaksızın herhangi bir yerde finansal hizmetleri kullanmasını sağlayarak merkezi finans modellerini ortadan kaldırmak için kullanır.

DeFi uygulamaları, kullanıcılara kişisel cüzdanlar ve bireylere hitap eden ticaret hizmetleri aracılığıyla paraları üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Önemli: Merkezi olmayan finans, kontrolü üçüncü şahıslardan alırken anonimlik sağlamaz. İşlemleriniz adınız olmayabilir, ancak erişimi olan varlıklar tarafından izlenebilir. Bu kuruluşlar, hükümetler, kolluk kuvvetleri veya insanların mali çıkarlarını korumak için var olan diğer kuruluşlar olabilir.
Dikkatinizi Çekebilir: Xend Finance (XEND) Nedir?

DeFi Nasıl Çalışır?

Merkezi olmayan finans, kripto para birimlerinin kullandığı blok zinciri teknolojisini kullanır. Blockchain, dağıtılmış ve güvenli bir veritabanı veya defterdir. DApps adı verilen uygulamalar, işlemleri yürütmek ve blok zincirini çalıştırmak için kullanılır.

Blok zincirinde işlemler bloklara kaydedilir ve ardından diğer kullanıcılar tarafından doğrulanır. Bu doğrulayıcılar bir işlem üzerinde anlaşırlarsa, blok kapatılır ve şifrelenir; içindeki önceki blok hakkında bilgi içeren başka bir blok oluşturulur.

Bloklar, devam eden her bloktaki bilgiler aracılığıyla birbirine “zincirlenir” ve buna blok zinciri adı verilir . Önceki bloklardaki bilgiler, sonraki blokları etkilemeden değiştirilemez, bu nedenle bir blok zincirini değiştirmenin bir yolu yoktur. Bu konsept, diğer güvenlik protokolleriyle birlikte bir blok zincirinin güvenli yapısını sağlar.

DeFi Finansal Ürünler

Eşler arası (P2P) finansal işlemler, DeFi’nin arkasındaki temel öncüllerden biridir. Bir P2P DeFi işlemi, iki tarafın, dahil olan üçüncü bir tarafla mal veya hizmetler için kripto para birimi alışverişi yapmayı kabul etmesidir.

Bunu tam olarak anlamak için merkezi finansta nasıl kredi alacağınızı düşünün. Bankanıza veya başka bir borç verene gitmeniz ve bir tane için başvurmanız gerekir. Onaylandıysanız, o borç verenin hizmetlerini kullanma ayrıcalığı için faiz ve hizmet ücretleri ödersiniz.

Hızlı Bilgi: DeFi kapsamında eşler arası borç verme , herhangi bir faiz ve ücret olmayacağı anlamına gelmez. Ancak, borç veren dünyanın herhangi bir yerinde olabileceğinden çok daha fazla seçeneğiniz olacağı anlamına gelir.

DeFi’de, kredi ihtiyaçlarınızı girmek için merkezi olmayan finans uygulamanızı (dApp) kullanırsınız ve bir algoritma sizi ihtiyaçlarınızı karşılayan emsallerle eşleştirir. Daha sonra borç verenin koşullarından birini kabul etmeniz ve kredinizi almanız gerekir.

İşlem blok zincirine kaydedilir; konsensüs mekanizması onayladıktan sonra kredinizi alırsınız. Ardından, borç veren, üzerinde anlaşılan aralıklarla sizden ödeme almaya başlayabilir. dApp’iniz aracılığıyla bir ödeme yaptığınızda, blok zincirinde aynı süreci takip eder; daha sonra fonlar borç verene aktarılır.

DeFi Para Birimi

DeFi, işlemler için kripto para birimi kullanmak üzere tasarlanmıştır . Teknoloji hala gelişiyor, bu nedenle mevcut kripto para birimlerinin nasıl uygulanacağını tam olarak belirlemek zor. Konseptin çoğu, bir varlık tarafından desteklenen veya dolar gibi fiat para birimine sabitlenmiş bir kripto para birimi olan stabilcoin etrafında döner.

DeFi’nin Geleceği

Merkezi olmayan finans hala evriminin başlangıç ​​aşamalarındadır. Yeni başlayanlar için, düzenlenmemiş, bu da ekosistemin hala altyapı aksaklıkları, hack’ler ve dolandırıcılıklarla dolu olduğu anlamına geliyor.

Mevcut yasalar, her biri kendi yasa ve kurallarına sahip olan ayrı mali yetki alanları fikrine dayalı olarak oluşturulmuştur. DeFi’nin sınırsız işlem yeteneği, bu tür bir düzenleme için temel soruları ortaya koyuyor. Örneğin, sınırlar, protokoller ve DeFi uygulamaları arasında gerçekleşen bir mali suçu araştırmaktan kim sorumludur ? Yönetmelikleri kim uygulayacak ve nasıl uygulayacaklar?

Önemli: Merkezi olmayan finans ekosisteminin açık ve dağıtık yapısı, mevcut finansal düzenlemelere de sorun teşkil edebilir.

Diğer endişeler sistem kararlılığı, enerji gereksinimleri, karbon ayak izi, sistem yükseltmeleri, sistem bakımı ve donanım arızalarıdır.

DeFi kullanımı güvenli hale gelmeden önce birçok sorunun yanıtlanması ve ilerleme kaydedilmesi gerekiyor. Finansal kurumlar, para kazanmanın başlıca yollarından birini bırakmayacaklar – DeFi başarılı olursa, bankaların ve şirketlerin sisteme girmenin yollarını bulmaları çok muhtemeldir; paranıza nasıl eriştiğinizi kontrol etmek için değilse, en azından sistemden para kazanmak için.

Merkezi Olmayan Finans Ne Yapar?

DeFi’nin amacı, tüm finansal işlemlere dahil olan üçüncü şahıslardan kurtulmaktır.

Bitcoin Merkezi Olmayan Bir Finans mı?

Bitcoin bir kripto para birimidir. DeFi, ekosisteminde kripto para birimini kullanmak üzere tasarlandığından, Bitcoin onun bir parçası olduğu kadar DeFi değildir.

DeFi’de Kilitlenen Toplam Değer Nedir?

Kilitlenen toplam değer (TVL), tüm DeFi genelinde stake edilen, ödünç verilen, bir havuza yatırılan veya diğer finansal işlemler için kullanılan tüm kripto para birimlerinin toplamıdır. Eter veya bitcoin gibi finansal faaliyetler için kullanılan belirli kripto para birimlerinin toplamını da temsil edebilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu