DeFi HaberleriNedirRehber

DeFi Nabız İndeksi (DPI) Nedir ?

DeFi Pulse gibi endeks belirteçleri, aynı anda bir sürü DeFi belirtecine yatırım yapmanızı sağlar.

DeFi Nabız Endeksi, Ethereum’da bulunan en popüler 10 DeFi jetonunu içerir.

S&P 500‘ün tamamı gibi aynı anda yüzlerce hisse senedine yatırım yapın ve on yıl içinde muhafazakar finansal başarıya giden yoluda yükselerek dua edebilirsiniz. Peki ya Elon Musk Tesla‘yı büyütür/batarsa veya iklim değişikliği petrol ve gaz şirketlerini söndürürse?

Vanguard, 70’lerin ortalarından bu yana düşük maliyetli, vergi açısından verimli endeks fonları ve ETF‘ler satarak bir imparatorluk kurdu ve hatta efsanevi hisse senedi toplayıcı Warren Buffett, CNBC’ye “her zaman en mantıklı olanı yaptıklarını” söyledi.

Birkaç DeFi endeks fonu sağlayıcısı var, ancak genel olarak hepsi şu şekilde çalışıyor: bir DAO veya algoritma veya şirket, programlanabilir finans dünyasından bir grup jeton alır, bunları bir potta birleştirir, ardından söz konusu pottaki hisseleri tek bir endeks jetonu aracılığıyla satar.

Endeks jetonunun değeri, pottaki jetonların ortalama fiyatlarını yansıtır, bu nedenle endeks jetonunu satın almak, tüm DeFi pazarına yatırım yapmakla karşılaştırılabilir.

En popüler olanı , tek bir jeton aracılığıyla en iyi DeFi jetonlarından oluşan bir sepete maruz kalmanızı sağlayan DeFi Nabız İndeksi’dir (DPI).

DeFi Nabız İndeksi (DPI) nedir ?

Eylül 2020’de piyasaya sürülen DeFi Pulse Index, Ethereum’da mevcut olan en popüler 10 DeFi tokeninden oluşur: LEND, YFI, COMP, SNX, MKR, REN, KNC, LRC, BAL ve REPv2

Tüm bu DeFi jetonlarını satın almak ve portföyünüzü kendiniz yönetmek yerine, 10 jetonun tümünü yönetmeyi sağlayan tek bir ERC-20 jetonu satın alabilirsiniz . Token, piyasanın durumunu yansıtmak için aylık olarak yeniden dengelenir. 

DPI, tokenlerini bir DeFi projesinin piyasa değerine göre seçer ve her ayın ilk gününde endeksini yeniden ağırlıklandırır.

Belirteç, piyasadan korunmak için kullanılabilir veya Aave veya Compound gibi borç verme platformlarında veya verim çiftçiliği protokollerinde teminat olarak kullanılabilir.

Ayrıca, merkezi olmayan borsalarda tüm tokenleri satın almaktan çok daha ucuzdur; Piyasaya yatırım yapmak için jetonu yalnızca bir kez satın almanız veya satmanız yeterlidir, bu da Ethereum’un yüksek gaz ücretlerinden tasarruf sağlar. Ancak, normal kripto borsalarında tüm tokenleri satın almaktan sadece biraz daha ucuzdur. Ve yeniden dengelemeler ayda sadece bir kez gerçekleştiğinden ve sepet Ethereum’daki ilk 10 jetonla sınırlı olduğundan, başka bir blok zincirindeki en son DeFi projesinin bu yüzde bir milyonluk çılgın yükselişinden kar elde edemezsiniz.

DPI’yi nereden satın alabilirsiniz ?

Şuralara Bakabilirsiniz. Defi gibi merkezi olmayan pazar yerleri,  eToro ve Crypto.com olarak ana akım kripto borsalarda Index Pulse Uniswap gibi.

Pillar Zapper ve Dharma dahil olmak üzere çeşitli DeFi platformları ve protokolleriyle de uyumludur.

DeFi Pulse Indexbir temel varlık portföyünü temsil eden ERC-20 token sepetleri olan “Setlerin” oluşturulmasına, yönetilmesine ve ticaretine izin veren Set Protokolü ile ortaklık kurdu.

DPI’ın arkasındaki hikaye nedir ?

Defi Pulse Index, kripto yatırım ürünleri geliştiren merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) Index Cooperative tarafından oluşturuldu.

DAO, DeFi uzmanları, iş geliştirme çalışanları ve pazarlamacılardan oluşur; DeFi Pulse, Set Labs ve diğer katılımcıların her biri birer oy hakkına sahiptir.

DeFi Pulse Index Set
DeFi Nabız İndeksi, 10 deFi jetonunu kapsar

DAO katılımcılarından biri olan Lemonade Alpha‘ya göre, Index Cooperative, Ekim 2020‘deki lansmanından bu yana yönetim altındaki varlıklarda 166 milyon dolar topladı ve bu ayın başlarında kümülatif gelirde 1 milyon doları geçti.

Ayrıca bu ay DAO , Galaxy Digital ve 1kx liderliğindeki 7,7 milyon dolarlık bir finansman turunu kapattı. Geliştiriciler parayı ağı büyütmek ve protokolü geliştirmek için harcamayı planlıyor.

DPI’ın geleceği ne olacak ?

Uzun vadeli bir strateji çok önemlidir; DeFi Nabız Endeksi, türünün tek simgesi değil ve daha fazlası hızla piyasaya çıkıyor. DPI’nın en iyi rakipleri şu anda DeFi Top 5 Index (DEFI5) ve PieDAI DeFi Large Cap (DEFI+L).

Ancak DPI gibi endekslerin geleceği, DeFi’de önemli kayıplar yaşayan daha geniş kripto pazarına bağlı. DPI’nin mevcut değeri, geçen Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 621,21$’dan %57,6 düşüşle 263.14$’a geriledi. Ancak hepsi kötü haber değil, çünkü token hala Kasım 2020’deki düşüğü 57.20$’dan %360 yukarıda.

Yine de, kripto düşmanı Buffett’in bir kumar oynarsa bundan daha fazlasını alabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu