DeFi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

DeFi, Kara Para Aklamada Popüler Bir Araç Oldu: Chainalysis : Kripto Para Haberleri

DeFi, Kara Para Aklamada Popüler Bir Araç Oldu: Chainalysis : Kripto Para Haberleri

Kripto İşlemlerinde Artış – Yasal Ve Yasadışı

Rapora göre 2021’de toplam 8,6 milyar dolarlık kripto para aklandı. 2020’de aklanan miktara göre %30’luk bir artış oldu. Firma ayrıca geçen yıl kara para aklamanın yükselişi hakkında yorum yaptı ve 2021’de tüm kripto faaliyetlerinde (hem yasal hem de yasadışı) önemli bir artış olması nedeniyle bunun kaçınılmaz olduğunu söyledi. Rapor ayrıca toplam miktarın fonları temsil ettiği gerçeğinin altını çizdi. Alım satımların fiat para birimleri yerine kripto para birimleri aracılığıyla gerçekleştirildiği darknet pazar satışları veya fidye yazılımı saldırıları gibi kriptoya özgü suçlardan çıkarılır.

DeFi Uygulamaları Aklanan Fonları Çekiyor

Ancak, kara para aklamada DeFi (merkezi olmayan finans) uygulamalarının rolü bu raporun asıl ifşası olmuştur. DeFi sektörü, merkezi bir varlığın yetki alanı dışında var olan tüm kripto para birimindeki finansal işlemleri temsil eder. Aklanan miktarın %17’sinin DeFi uygulamalarına gitmesiyle, bu 2020’deki %2’den önemli bir artış. Ayrıca, hırsızlıkla ilişkili cüzdan adreslerinden gelen miktarın neredeyse yarısı DeFi platformlarına gönderildi.

Diğer Kara Para Aklama Kanalları

DeFi uygulamaları, siber suçlular tarafından benimsenen tek kara para aklama kanalı değildi. Madencilik havuzları, yüksek riskli borsalar ve karıştırıcılar da şüpheli para transferlerinde yer aldı. Karıştırıcılar, potansiyel olarak tehlikeye atılmış veya tanınabilir kripto fonlarını başkalarıyla birleştirdiğinden, bir fon izini gizlemede daha başarılıdır. Ancak rapor, kripto suçlularının çoğunluğunun hala paralarını eski moda yolla, yani merkezi borsalar aracılığıyla aklamayı tercih ettiğini öne sürüyor.

Chainalysis’in araştırma direktörü Kim Grauer, siber suçların ikilemi hakkında yorum yaptı:

“İnsanlar kripto para suçunu tek bir şey olarak görme eğilimindeler, ancak daha çeşitli olamazdı. Suçluların [kriptoyu] kullanma ve parayı yönetme konusunda dijital bir ayak izine sahip olma biçiminden daha farklı olamazdı.”

Dikkatinizi Çekebilir: SynFutures Kümülatif İşlem Hacimleri, DYdX Kripto Pazar Hakimiyetine Meydan Okuyarak 3 Milyar Dolara Ulaştı

Kuzey Kore, Çalınan Fonlarla Yaptırımlardan Kaçınıyor

Kuzey Koreli hackerlar tarafından yaklaşık 400 milyon dolar çalındı ​​ve bunların hepsi rezil Lazarus Group tarafından yönetildi. Ülke ayrıca, çalınan tüm kripto paraları dikkatli bir şekilde aklamayı bir noktaya getirdi ve bu da Chainalysis’in, çalınan tüm fonlar için iyi düşünülmüş bir plan ve niyet olduğu yönündeki gözlemine yol açtı. Firma ayrıca kripto para birimlerini bir araya getirebilen ve karıştırabilen yazılım araçlarının sayısında önemli bir artış fark etti, bu da esasen kara para aklamaya katkıda bulundu. Birleşmiş Milletler, ülkenin çalınan fonları yaptırımları atlatmak amacıyla nükleer ve balistik füze programlarını desteklemek için kullandığına inanıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu