DeFi HaberleriHaberlerNasılNedirRehber

DeFi Exchange’inizin Sizi Gerçekten Ne Kadar Ücretlendirdiğini Biliyor Musunuz?

Gelişmekte olan birkaç DeFi alışverişine bile ayak uydurursanız, her birinin kendisini bir sonraki en iyi şey olarak gördüğünü ve birçoğunun onları farklı kılan ilginç, çekici özelliklere sahip olduğunu bilirsiniz. Tüm “ödül jetonları”, “ortak bonusları” ve stake yoluyla kazanç elde edebileceğiniz binlerce yönteme kapılmak kolay olsa da, sadakat için net logolara ve eğlenceli isimlere baktığımızda şunu da unutmamak gerekir. Programlar, gerçekten umursadığımız şey net büyüme.

Çok fazla heyecan uyandırmadığını biliyorum, ancak herhangi bir borsa için gerçekten önemli olan yatırım ve ticaret yoluyla elde edebileceğiniz sürdürülebilir kârdır. Sürekli dalgalanan token fiyatları, kaldıraçlı ticaret stratejileri ve risk profilleri ile ilgili dikkate alınması gereken birçok değişken vardır. Ancak özet düzeyde, önemli olan iki değişken vardır: para girişi ve para çıkışı.

Hangi risk profili olduğunuzu ve işlemlerde hangi bireysel kararları verdiğinizi seçmelisiniz; bunlar çok kişisel seçimlerdir ve kimse size tam olarak ne yapacağınızı söyleyemez. Bununla birlikte, bazı kararlar daha somuttur ve nesnel bir sonuca varmak daha kolaydır. Örneğin bir karar, ticaret faaliyetleriniz için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğidir.

En çok istenen yanıt “hiçbiri”dir, ancak cüzdanlar, ağlar ve borsalar güvenilir, güvenli ve kullanımı kolay bir ürün oluşturmak için çok çalışarak değerli bir hizmet sunduğundan bu pratik değildir. Hizmetleri için bir ücreti hak ediyorlar. Ancak, tüm borsalar eşit yaratılmamıştır. Gölgeli ve düşük kaliteli borsaları bir kenara bırakırsak, yüksek kaliteli bir platformda işlem yapmak için ne kadar ücret ödeyebileceğiniz konusunda hala büyük bir fark var. Daha da önemlisi, ücretlerin elma ile elma arasında karşılaştırmasını bulmanın şaşırtıcı derecede zor olabileceği ve ticaret denkleminizin en düşük değerini seçmenize ve şimdiye kadarki en önemli “Para Girişi” tarafını en üst düzeye çıkarmanıza izin vermesidir.

Sorun şu ki, birçok platform – özellikle daha yüksek ücrete sahip olanlar – potansiyel müşterilerin hangi borsa ücretinin daha az olduğu konusunda kolay karşılaştırmalar yapmasını istemiyor. Ticaret sıkıysa, bu ek ücretler para kazanmak ve kaybetmek arasındaki fark bile olabilir.

Net kazancınızı en üst düzeye çıkarmak için size en iyi şansı vermek için, büyük bir borsa örneği üzerinde çalıştık ve alım satım işleminizde size ücretler getirebilecek beş adım bulduk ve çok dikkatli olmadıkça birkaçı çoğunlukla gizlenebilir.

Ücret 1: Cüzdanınız

Kripto cüzdanlar birçok yönden hizmet sağlayan başka bir platformdur. Ancak, işlemlerin sorunsuz bir şekilde akmasını sağlamak ve sürpriz bir uyumluluk sorunu yaşamamak için borsanız tarafından sunulan cüzdanı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok cüzdan, kripto para yatırmak veya çekmek için her kullandığınızda ücret alır. Ücretler genellikle küçük olsa da tutarlıdır, yani yüksek sıklıkta ticaret yaparsanız, bu küçük ücretleri daha önemli bir şeye dönüştürüyor olabilirsiniz. Cüzdanınızın ücret politikasını araştırın; düşük ücretin buna değeceğine karar verebilirsiniz, ancak her ödemeniz gerektiğinde çok farkında olmalısınız.

Dikkatinizi Çekebilir: Coinbase Cüzdan’ın kullanıcıları artık Polygon ağındaki dApp’lerle işlem yapabilir

Ücret 2: “Kolaylık” Oranı

Artık cüzdanınızı kurduğunuza göre, muhtemelen biraz kripto satın almak istersiniz. Bu harika, ancak aceleniz varsa veya seçtiğiniz jetonları hızlı bir şekilde satın almanın rahatlığını istiyorsanız, yüksek bir ücretle karşılaşabilirsiniz. Kripto satın almak genellikle P2P veya OTC’yi içerdiğinden, mağazaya gitmek, istediğinizi seçmek ve satın almak gibi değildir. Teklifinizi girmeli ve başka birinin kabul edip işlemi tamamlamasını beklemelisiniz. Bununla birlikte, birçok borsa “şimdi satın al” hizmeti sunuyor, ancak yüksek bir primle geliyor; Örneğin Bitcoin’de büyük bir artış görüldü. Yatırım portföyünüzü düşünüyorsanız, daha başlamadan %7’lik bir kayıp inanılmaz derecede cesaret kırıcı olabilir. Yine, bu premium hizmetten kaçınmanızı tavsiye etmiyoruz; senin için işe yararsa, onun için git.

Ücret 3: Değişim Ücretleri

Bu, neredeyse bir alt kategoridir, çünkü borsaların ücret almak için çeşitli yolları vardır ve çok geç olana kadar bunu fark etmeyebilirsiniz. Birçok borsa, 0 depozito ücreti sunarak müşteri getirir ve müşteriler, ücretlerin işlem başına olduğunu varsayar. Bu genellikle böyle olsa da, bu borsaların çoğu ayrıca ekstra yüksek bir para çekme ücreti ekleyerek, yalnızca ticaret başına ödeme yapmak zorunda olduklarını düşünen müşterileri tuzağa düşürür. Memnun müşteriler tutmak istemiyorsanız, harika bir iş modeli. Döviz ticareti ücretleri açısından, bunlar da ticaret miktarına bağlı olarak değişken bir orandan, sabit bir yüzde veya sabit bir ücret arasında değişebilir. Bunların hepsi kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden dün gece haberlerde gördüğünüz borsaya atlamak yerine ödevinizi yapın. OTC borsası Roobic.io gibi bazı platformlar, müşterinin kafa karışıklığını/hayal kırıklığını görmüş ve bunu netleştirmeyi önemli bir satış noktası haline getirmiştir. Platformları, müşterilerin sürprizlerden kaçınmak için ücret yapılarını önceden bilmelerini sağlar; mevduatsız, işlem başına sabit yüzde (yazım sırasında %0,45) ve sabit para birimi dönüştürme oranı. Sizin için en iyi seçim mi? Bu, nasıl ticaret yapmayı planladığınıza bağlıdır (para yatırma, işlem hacmi, para çekme, para birimi dönüştürme). Mesele şu ki, çok önemli “para girişi, para çıkışı” denkleminizi hesaplamaya çalışırken sıfır sürpriz olması çok önemlidir. Umarım diğer borsalar, müşteri kaybetme riskiyle biraz daha fazla kâra gizlice girmek yerine, fark eder ve ücret yapılarını basitleştirmeye başlar. işlem başına sabit yüzde (yazım sırasında %0,45) ve sabit bir para birimi dönüştürme oranı. Sizin için en iyi seçim mi? Bu, nasıl ticaret yapmayı planladığınıza bağlıdır (para yatırma, işlem hacmi, para çekme, para birimi dönüştürme). Mesele şu ki, çok önemli “para girişi, para çıkışı” denkleminizi hesaplamaya çalışırken sıfır sürpriz olması çok önemlidir. Umarım diğer borsalar, müşteri kaybetme riskiyle biraz daha fazla kâra gizlice girmek yerine, fark eder ve ücret yapılarını basitleştirmeye başlar. işlem başına sabit yüzde (yazım sırasında %0,45) ve sabit bir para birimi dönüştürme oranı. Sizin için en iyi seçim mi? Bu, nasıl ticaret yapmayı planladığınıza bağlıdır (para yatırma, işlem hacmi, para çekme, para birimi dönüştürme). Mesele şu ki, çok önemli “para girişi, para çıkışı” denkleminizi hesaplamaya çalışırken sıfır sürpriz olması çok önemlidir. Umarım diğer borsalar, müşteri kaybetme riskiyle biraz daha fazla kâra gizlice girmek yerine, fark eder ve ücret yapılarını basitleştirmeye başlar.

Dikkatinizi Çekebilir: Haftalık Kripto Özeti: BTC Tahmini, Yeni Ethereum Ücret Yapısı, OpenSea Değerlemesi Ve Daha Fazlası

Ücret 4: Gaz Ücretleri

Kullanmak için bir borsa için alışveriş yaparken, ekosistemin kendisi büyük bir temel maliyettir. 2021’deki ana temalardan biri, bu “gaz ücretlerinin” yükselişini izlemek ve birçok yatırımcının kazançlarını kayıplara dönüştürmekti. Burada ele alınacak neredeyse çok şey var, ancak L1 zincirleri ve ağ ücretleri hakkında birçok harika karşılaştırma kılavuzu var, bu nedenle fiyatları karşılaştırın ve takasınızı düşünürken bunları dahil edin.

Ücret 5: Para Birimi Dönüştürme

Bu ücret, muhtemelen dünyanın ikinci para biriminin icadından bu yana olmuştur. Para birimlerini takas etmeniz gerekiyorsa ve bunları nasıl dönüştüreceğinizi bilmiyorsanız, ihtiyacınız olan bilgi ve araçları size sağlayacak iyi bir rehber (bunun gibi) bulun. Büyük olasılıkla dönüştürme ücreti olmayan bir kurum bulamazsınız, bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey, bunları hesaplama ve alışveriş yapma becerilerine sahip olmaktır.

Toplama

Günün sonunda, nasıl ticaret yapmaya karar vereceğiniz size kalmış. Ancak amacınız para kazanmaksa, yalnızca ticaretin kendisinde değil, cüzdanınızdan, takastan, ağdan, işlemden ve daha fazlasından gelebilecek tüm ek ticaret maliyetlerinde uzman olmanız gerekir. Bunu yapmak, getirilerinizi en üst düzeye çıkarmak, sürprizleri ortadan kaldırmak ve güvenle ticaret yapmanızı sağlamak için en iyi kararları vermeniz için ihtiyaç duyduğunuz araçları sağlar.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu