Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Dark Web Uyuşturucu Satıcısı Hapishaneden 137 Milyon Dolarlık Bitcoin Aklamakla Suçlandı

Maryland’den Xanaxman olarak bilinen bir dark web uyuşturucu satıcısı, Maryland federal mahkemesi tarafından hapishaneden 137 milyon dolar değerinde Bitcoin aklamakla suçlanıyor.

Xanaxman, gerçek adı Ryan Farace, üç yıl önce güçlü bir anksiyete ilacı Xanax olan Alprazolam’ı dark web pazarlarında satmaktan hapse atılmıştı.

İlgili İçerik : Almanya’da Kripto Parada Yasal Vergilerdeki bu sıkılaştırma kripto yatırımcılarını tehdit ediyor

Kasım 2018’de mahkeme , Farace’a uyuşturucu satışından kazanılan 4.000 Bitcoin’i kaybetmesine karar verdi . O zaman bu kadar Bitcoin 16.800 dolar değerindeydi, ancak bugün 187.2 milyon dolar değerinde olacaktı. Ayrıca 5.6 milyon dolar nakit ve mülk teslim etmesi emredildi.

Ancak mahkemenin Çarşamba günü açıkladığı federal iddianameye göre, Farace 57 aylık hapis cezasını çekerken kara para aklamaya devam etti.

İlgili İçerik : Bunlar Şu Anda En Karlı Ethereum NFT Balinaları

İddianamede, Farace’ın babası Joseph Farace’ın yardımıyla Ekim 2019 ile Nisan 2021 arasında uyuşturucu paralarını akladığı iddia ediliyor.

Bu iddialarla bağlantılı olarak, Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi Şubat ayında 2.875 Bitcoin’e ve Mayıs ayında 59 Bitcoin’lik bir partiye daha el koydu. Bugün, bu Bitcoin 137 milyon dolar değerinde olacaktı.

İddianame uyuşturucu ticaretinden elde edilen gelirlere atıfta bulunsa da, bunların hükümetin daha önce bilmediği Bitcoin holdingleri mi yoksa hapishanedeyken bir şekilde elde ettiği Bitcoin mi olduğu açık değil.

İlgili İçerik : Bitcoin’in Piyasa Değeri Büyümesi Altını Şu Şekilde Etkileyecek

Karanlık ağ ve kripto

Bırakın karanlık ağda kripto kullanımını, karanlık ağ hakkında güvenilir veri elde etmek bile zor. Bir girişimde, blockchain analitik firması Chainalysis, 2019’da 800 milyon doların üzerinde kripto para biriminin dark web pazarlarına gönderildiğini tahmin etti.

Dark web’de yasadışı uyuşturucu satın almak için popüler bir pazar olan Silk Road, 2013 yılında FBI tarafından kapanmaya zorlandı. Ajans 173.991 Bitcoin’e (o zamanlar 33.6 milyon dolar değerindeydi) el koydu, ancak hala 444.000 Bitcoin kayıp ; Blockchain analitik firması Elliptic’e göre, Kasım 2020’de gizemli bir şekilde hareket eden 70.000 Bitcoin bu grubun bir parçasıydı.

İlgili İçerik : Ukrayna Yasadışı Kripto Para Borsalarını Kapattı

ABD hükümeti müzayedeleri Bitcoin’i, genellikle bir primle ele geçirdi. 2014 yılında, risk sermayedarı Tim Draper , İpek Yolu’ndan el konulan 30.000 Bitcoin’i açıklanmayan bir fiyata satın aldı.

İlgili içerik : BTC Fiyatı Yukarı Yönlü Hareket Gösteriyor İşte O Veriler

Farace’ın Bitcoin’i henüz piyasaya çıkmadı.

 

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu