Ekonomi HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kripto Para’ya Savaş Açtığını Duyurdu !

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kripto Para'ya Savaş Açtığını Duyurdu !

Anketler, Türk vatandaşlarının yaklaşık %16’sının kripto para kullandığını veya sahip olduğunu gösterdi. Bu yüksek hacmin nedeni, yıllardır gelişen düzensiz bir ortama bağlanabilir.

Türkiye Dünyada Kripto Para dostu olarak isim yapmış olmasına rağmen ilerleyen zamanlarda Türkiye’nin Cumhurbaşkanı’nın Aldığı Karardan Nasıl etkileneceğini göreceğiz.

ilgili içerik : Dijital Yuan Artık 20 Milyondan Fazla Cüzdana Sahip

Ne yazık ki, bu kripto para birimi patlaması sonunda devletin radarına takıldı ve kontrolü ele almak için harekete geçtiklerinin bir göstergesi olarak düşünülmeye çok yakın.

Türkiye’nin Kripto Para yolculuğu

Dünyanın dört bir yanındaki pek çok kişi gibi, Türk vatandaşları da kripto para biriminin geçen yılki boğa koşusundan kazanç sağlamak için bitcoin’e yatırım yapmak için akın etti.

Bunun Yanında Kendilerini enflasyona karşı koruma sağlamasını umarak yatırımlarına devam ettiler.

Bu yıl, Türkiye’nin düzenlenmemiş kripto piyasası daha yakından inceleme altına alındı. Hükümet kısıtlamaları sıkılaştırmaya ve bir vergi rejimi uygulamaya başladı. Mart ayında, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para birimleriyle ilgili endişelerini dile getirdi. Ayrıca, konuyla ilgili çeşitli yerel düzenleyicilerle ortak çalışma yaptıklarını duyurdular.

Nisan ayında hükümet, kripto para birimlerinin mal ve hizmetler için ödeme olarak kullanılmasını yasaklayan yasayı duyurdu. Türkiye hükümeti bu haberi resmi gazete yayınladı. Bu yasak 30 Nisan’da yürürlüğe girdi. Banka, nedenlerini açıklayan bir açıklamada, kripto para kullanılarak gerçekleştirilen işlemlerin “geri dönülemez” riskler arz ettiğini söyledi. Kripto varlıklar “ne herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına ne de merkezi bir düzenleyici otoriteye tabidir. Merkez bankası, piyasa değerleri aşırı oynak olabilir” dedi.
Ayrıca, “anonim yapıları nedeniyle yasadışı eylemlerde” kullanımlarına atıfta bulundu, ancak Yatırımlar yasadışı olarak kabul edilmedi.
Ancak Türkiyede’ki Kripto Para Borsaları Ticaret Sağlamaya Devam ediyorlar.
Ödeme yasağı haberlerinden kısa bir süre sonra yerel medya , iki Türk kripto borsası Thodex ve Vebitcoin’in çöküşünü bildirdi . Sonuç olarak, birçok yatırımcı büyük kayıplar yaşadı.
Türk makamları, Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer için uluslararası tutuklama emri çıkardı. Zanlının 2 milyar dolarlık yatırımcı mal varlığıyla Arnavutluk’un başkenti Tiran’a kaçtığı bildiriliyor. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcioğlu daha sonra Maliye Bakanlığı’nın kripto para birimleriyle ilgili daha geniş düzenlemeler üzerinde çalıştığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan savaş ilan etti

Türkiye’de yasaktan önce pek çok işletme kolaylıktan ödeme kabul etmeye başlamıştı.

Altuğ İşler, sektör iyi düzenlenmiş olsaydı, daha fazla kripto para birimi işlemi için potansiyel olacağını söyledi. Merkez bankasının hepsini kapatarak “en kolay seçeneği” seçtiğini de sözlerine ekledi.

Cuma günü düzenlenen bir Gençlik Buluşması Programında Türkiye Cumhurbaşkanı, kripto paralara karşı ayrı bir savaş olduğunu söyledi.  Erdoğan, ülkenin dijital varlıkların yayılmasıyla “kesinlikle” bir sorunu olmadığını iddia etti. Kriptoya öncelik vermeyeceklerini, bunun yerine Türkiye’nin ulusal kimliğin bir parçası olduğuna inandığı kendi parasıyla devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu