NasılNedirRehber

CryptoPunk Nedir?

CryptoPunk Nedir? CryptoPunk Hakkında Bilmeniz Gerekenler.

CryptoPunks, Ethereum blok zincirinde geliştirilen en eski karşılıksız token projelerinden biridir. Proje, şapka takan veya pipo içen kişi gibi rastgele niteliklere sahip, algoritmik olarak oluşturulmuş 24×24 piksel portrelerden oluşuyor. Bakalım CryptoPunk Nedir?

Başlangıçta bir CryptoPunk’u ücretsiz olarak (bir transfer ücreti dışında) edinebilseniz de, dijital portrelerin nadirliği ve NFT’lere olan artan talep, fiyatları hızla artırdı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

CryptoPunks nasıl başladı?

CryptoPunks, mobil oyun ve yardımcı programlardan web altyapısına, dijital tasarım ve sanata kadar her türlü proje üzerinde çalışan iki kişilik bir geliştirme ekibi olan Larva Labs tarafından oluşturuldu. Ekip, Londra punk sahnesinden ve siberpunk film ve romanlarından ilham alarak pikselli bir karakter üreteci geliştirdi.

10.000 benzersiz karakter ürettiler ve bunları 2017’de Ethereum blok zincirinde barındırdılar. İlgilenen herkes ücretsiz olarak bir CryptoPunk talep edebilir. NFT’ler ve DeFi’nin başlamasından önce oldukça düşük olan bilgi işlem enerjisini karşılamak için yalnızca gaz ücretini ödemek zorunda kalacaklardı . Larva Laboratuarları 1.000 portreyi kendilerine sakladı, ancak geri kalanı çabucak talep edildi. Bugün bir CryptoPunk edinmenin tek yolu, onu doğrudan sahibinden satın almaktır.

Dikkatinizi Çekebilir: Sanal Para Birimi Nedir?

CryptoPunks’ı özel yapan nedir?

CryptoPunks’ı proje olarak özel yapan birkaç şey var.

Her şeyden önce, Ethereum blok zincirindeki en eski NFT projelerinden biridir. Popüler bir kedi yetiştirme blok zinciri oyunu /NFT projesi olan CryptoKitties’in piyasaya sürülmesinden aylar önce başladı . Türünün ilk projelerinden biri olması ona değer katmaktadır.

İkincisi, sadece 10.000 CryptoPunk var olacak. Bu koleksiyoncular arasında kıtlık yaratır.

Bazı CryptoPunks portreleri, niteliklerine (veya eksikliğine) bağlı olarak diğerlerinden daha değerli olabilir. Sadece dokuz uzaylı ve 24 maymun var, 44’ü bere takıyor, 48’i gerdanlık takıyor, 78’inin dişleri var ve 128’inin pembe yanakları var. Sekiz CryptoPunk’ın tanımlayıcı nitelikleri yoktur ve birinin ( #8348 ) yedi özelliği vardır.

Birden fazla nadir özelliğe sahip bir CryptoPunk çok değerli olabilir. Örneğin, CryptoPunk #7804, bir uzaylı (9) küçük gölgeler (378), bir şapka (254) ve pipo (317) giyiyor, 7.5 milyon dolardan fazla para aldı.

Ancak bir CryptoPunk’ın değerindeki tek faktör nadirlik değildir. Bazı portreler, yalnızca bir koleksiyoncu görünümü beğendiği için istenir.

CryptoPunks NFT nasıl satın alınır

Bir NFT satın almadan önce MetaMask gibi bir kripto para cüzdanı kurmanız gerekir. Cüzdanınız, blok zincirinde herkesin içeriğini görebileceği, ancak ona yalnızca sizin erişebileceğiniz benzersiz bir adrestir.

Cüzdanınızı oluşturduktan sonra, biraz Ether’e ( KRİPTO:ETH ) ihtiyacınız var . Jeton’u cüzdan tarafından sağlanan hizmet aracılığıyla satın alabilir veya halihazırda sahip olduğunuz Ether’i (NASDAQ:COIN) Coinbase ( NASDAQ:COIN ) gibi cüzdan adresinize gönderebilirsiniz.

Uzantısını kullanarak cüzdanınızı web tarayıcınızla çalışacak şekilde ayarladığınızdan emin olun.

Ether elinizdeyken, tabiri caizse, bir CryptoPunk satın almaya hazırsınız. Satılık CryptoPunks’ı Larva Lab’ın web sitesinde görebilirsiniz . Satın almak istediğiniz bir CryptoPunk bulduğunuzda, üzerine tıklayın ve ardından sayfasındaki satın al düğmesine tıklayın. Tarayıcınız sizden cüzdanınızı bağlamanızı ve işlemi onaylamanızı isteyecektir.

İşlemi onayladığınızda, Ether satıcıya gidecek ve cüzdanınızda NFT’nin göründüğünü göreceksiniz.

CryptoPunks için gelecek nasıl görünüyor?

CryptoPunks, COVID-19 salgını sırasında koleksiyoncuların ürünlerindeki patlamadan, kripto para birimine ve diğer blok zinciri projelerine artan ilgiden yararlandı. Yükselen fiyatları göndermek için mükemmel bir fırtınaydı.

Sonuçta CryptoPunks portrelerinin fiyatı arz ve talebe göre belirlenir. Arz sabitlendiğinde, NFT yatırımcılarının kendilerine sormaları gereken soru, talebin artmaya devam edip etmeyeceğini veya bir zirveye ulaşıp ulaşmadığımızı düşünüyorlar.

Birçoğu Christie’s ve Sotheby’s’de açık artırmaya çıktığından, CryptoPunks’ın nispeten sıradan koleksiyoncu ürünlerinden ana akım sanata geçmesi olası. Bu, popüler NFT’ler için yeni teklif sahipleri getirebilir. Ancak teknoloji/sanat projesiyle ilgilenenlerin bunu zaten bilmesi daha olası görünüyor.

Başka bir deyişle, NFT’ler için zaten en yüksek talebe ulaşmış olabiliriz. Bununla birlikte, genel pazarın zirvesi kadar değerli olmasa bile, özellikle arzu edilen özelliklere sahip bireysel CryptoPunk’ların fiyatı korumaları veya tırmanmaları hala mümkündür.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu