NasılNedirRehber

Cosmos nedir? (ATOM) – Şimdi Coin İncelemesi

Cosmos nedir? (ATOM) - Cosmos Coin Nedir? Cosmos (ATOM) Nedir? ATOM Nedir? Şimdi Coin İncelemesi

Cosmos’u kim yarattı?

Açık kaynaklı blok zinciri projelerine fon sağlayan İsviçreli bir kar amacı gütmeyen Interchain Foundation (ICF), Cosmos’un geliştirilmesine ve başlatılmasına yardımcı olan organizasyondur.

Geliştiriciler Jae Kwon ve Ethan Buchman, Cosmos ağını 2014 yılında birlikte kurdular ve o sırada Cosmos’u güçlendirecek olan fikir birliği algoritması Tendermint’i yarattılar.

Kwon ve Buchman daha sonra Cosmos teknik incelemesini yazdı ve yazılımını 2019’da yayınladı.

Interchain Foundation, 2017 yılında ATOM tokeninin iki haftalık bir ilk madeni para arzını (ICO) gerçekleştirdi ve o sırada 17 milyon doları aştı. Tendermint Inc., 2019’daki A Serisi finansman turuyla projenin geliştirilmesine devam etmek için 9 milyon dolar topladı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Cosmos nedir? (ATOM)

Yeni Başlayanlar İçin Cosmos Rehberi

Kurucu ekibi tarafından “Blockchain’lerin İnterneti” olarak ilan edilen Cosmos, aralarındaki işlemleri kolaylaştırmak için açık kaynaklı araçlarla birleştirilen bir kripto ağları ağı oluşturmayı hedefliyor.

Cosmos’u diğer projelerden ayıran şey, özelleştirilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik üzerindeki bu odaklanmadır.

Amacı, kendi ağına öncelik vermek yerine, hiçbir merkezi taraf faaliyeti kolaylaştırmadan, verileri ve belirteçleri programlı olarak paylaşabilen bir ağ ekosistemini teşvik etmektir.

Cosmos’ta oluşturulan her yeni bağımsız blok zinciri (“bölge” olarak adlandırılır), daha sonra her bölgenin durumunun kaydını tutan Cosmos Hub’a bağlanır ve bunun tersi de geçerlidir.

Proof-of-stake blok zinciri olan Cosmos Hub, yerel ATOM kripto para birimi tarafından desteklenmektedir.

Cosmos’un mevcut geliştirme durumuyla bağlantıda kalmak isteyen kullanıcılar, web sitesi üzerinden yol haritasını takip edebilirler.

Cosmos ekibinden daha düzenli güncellemeler için, ağ ve gelişen teknolojisi hakkında ipuçları ve öğreticiler içeren Cosmos bloguna yer işareti koyabilirsiniz.

ATOM’un neden değerli?

ATOM jetonu, daha geniş Cosmos ağındaki tüm bölgeler arasında birlikte çalışabilirliği sağlamada önemli bir rol oynar ve tutma, harcama, gönderme veya stake için kullanılabilir.

Bu nedenle, ATOM, işlem geçmişlerini korumak için Cosmos Hub’a güvenerek ağ içinde daha fazla başka blok zinciri inşa edildikçe daha değerli hale gelebilir.

Kullanıcılar, ATOM’a sahip olarak ve bunları stake ederek, her oy verdikleri ATOM miktarıyla orantılı olacak şekilde ağ yükseltmelerinde oy kullanma olanağı kazanırlar.

Cosmos, doğrulayıcıları, ne kadar jeton tuttuklarına bağlı olarak ATOM ile ödüllendirir ve delegeler ödülün küçük bir yüzdesini alır.

Yatırımcılar, oluşturulabilecek yeni ATOM arzında şu anda bir sınır olmadığını unutmamalıdır. Bunun yerine, Cosmos, stake edilen ATOM sayısına göre oluşturulan jeton miktarını ayarlar. 2020 itibariyle bu, yıllık %7 ile %20 arasında bir enflasyon oranıyla sonuçlanır.

Dikkatinizi Çekebilir: Augur nedir? (REP) – Şimdi Coin İncelemesi

Cosmos (ATOM) nasıl çalışır?

Cosmos ağı üç katmandan oluşur:

  • Uygulama – İşlemleri işler ve ağın durumunu günceller
  • Ağ Oluşturma – İşlemler ve blok zincirler arasında iletişime izin verir
  • Konsensüs – Düğümlerin sistemin mevcut durumu üzerinde anlaşmalarına yardımcı olur.

Tüm katmanları birbirine bağlamak ve geliştiricilerin blok zinciri uygulamaları oluşturmasına izin vermek için Cosmos, bir dizi açık kaynaklı araca güveniyor.

Tendermint

Bu katmanlı tasarımın en önemli unsuru, geliştiricilerin sıfırdan kodlamak zorunda kalmadan blok zincirleri oluşturmasına olanak tanıyan ağın parçası olan Tendermint BFT motorudur.

Tendermint BFT, ağı güvenceye almak, işlemleri doğrulamak ve blok zincirine blokları işlemek için Cosmos yazılımını çalıştıran bilgisayar ağı tarafından kullanılan bir algoritmadır. Uygulama Blok Zinciri Arayüzü adı verilen bir protokol aracılığıyla uygulamalara bağlanır.

Tendermint Bizans Hata Toleransı (BFT)

Tendermint’in merkezinde, Cosmos Hub’ı çalıştıran dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize tutan bir hisse kanıtı (PoS) yönetim mekanizması olan Tendermint Core bulunur.

Katılımcıların (“doğrulayıcı düğümler”) blok zincirini güçlendirmesi ve değişikliklere oy vermesi için önce ATOM’u paylaştırmaları gerekir. Doğrulayıcı olmak için, bir düğümün ATOM’u belirleyen düğümlerin ilk 100’ünde olması gerekir. Oylama gücü, stake edilen ATOM miktarına göre belirlenir.

Kullanıcılar ayrıca blok ödülünün bir kısmını kazanmaya devam ederken, jetonlarını diğer doğrulayıcılara devredebilir ve onlara oy tahsis edebilir.

Kullanıcılar, ATOM’u devrettikleri doğrulayıcılar arasında oylama tercihlerine bağlı olarak kolayca geçiş yapma esnekliğine sahip olduklarından, doğrulayıcılar dürüstçe performans göstermeye teşvik edilir.

Cosmos Hub ve Bölgeleri
Cosmos Hub, Cosmos ağında başlatılan ilk blok zinciriydi. Cosmos ağı içinde oluşturulan ve “bölgeler” olarak adlandırılan tüm bağımsız blok zincirleri arasında bir aracı olarak hareket etmek üzere inşa edilmiştir.

Cosmos’ta her bölge kendi temel işlevlerini yerine getirebilir. Bu, hesapların ve işlemlerin kimliğinin doğrulanmasını, yeni jetonların oluşturulmasını ve dağıtılmasını ve kendi blok zincirinde değişiklik yapılmasını içerir.

Cosmos Hub, durumlarını takip ederek ağ içindeki tüm bölgeler arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmakla görevlendirilmiştir.

Blok Zincirler Arası İletişim Protokolü
Bölgeler, her bağlı bölge arasında bilginin özgürce ve güvenli bir şekilde dolaşmasını sağlayan bir mekanizma olan Blok Zincirler Arası İletişim protokolü (IBC) aracılığıyla Cosmos Hub’a bağlanır.

Bir bölge Cosmos Hub’a bağlandıktan sonra, merkeze bağlı diğer tüm bölgelerle birlikte çalışabilir, yani çok farklı uygulamalara, doğrulayıcılara ve konsensüs mekanizmalarına sahip blok zincirler veri alışverişi yapabilir.

Cosmos SDK’sı
Cosmos ekibi ayrıca geliştiricilerin Tendermint konsensüs algoritmasını kullanarak blok zincirleri oluşturmasına olanak tanıyan Cosmos yazılım geliştirme kitini (SDK) de oluşturdu.

SDK, blok zincirler arasında yer alan en yaygın işlevleri (yani, stake etme, yönetişim, jetonlar) sunarak karmaşıklığı en aza indirir. Geliştiriciler, sahip olmak istedikleri ek özellikleri eklemek için eklentiler oluşturabilir.

Neden ATOM’u kullanmalısınız?

Kullanıcılar, blok zincirler arasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmaya odaklanmasına bağlı olarak Cosmos ağını çekici bulabilir.

Cosmos ağı üzerine inşa edilmiş çeşitli projeler vardır. Bazı örnekler arasında fiyat istikrarlı bir kripto para birimi ve tüccarların varlıklarını kullanmalarına izin veren merkezi olmayan bir finans (DeFi) projesi sayılabilir.

Yatırımcılar ayrıca, geliştiricilerin özel blok zincirleri başlatmalarını sağlayan çerçevelere akın edeceğine inanırlarsa, ATOM’u satın alıp portföylerine eklemeye çalışabilirler.

ATOM Coin Yorumları, Cosmos coin, Cosmos Coin yorum, cosmos (atom coin), Cosmos Coin Geleceği, ATOM Coin Geleceği, Atom coin, Atom Coin Nedir

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu