HaberlerKripto Para HaberleriMetaVerse Haberleri

Çin’in bankacılık düzenleyicisi, yatırımcıları metaverse dolandırıcılıklarına karşı uyardı

Çin’in bankacılık ve sigorta düzenleyicisi, insanları metaverse ile ilgili dolandırıcılık ve dolandırıcılık konusunda uyaran bir bildiri yayınladı.

Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu web sitesinde yaptığı açıklamada, meta verinin “daha çekici ve aldatıcı olduğunu ve katılımcıların maddi hasara eğilimli olduğunu” söyledi.

Metaverse, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve blok zincirler gibi birden çok teknolojiyi kapsayan sanal bir alandır. Metaverse’de, insanlar sanal avatarları aracılığıyla diğer şeylerin yanı sıra alışveriş, sosyalleşme ve etkinliklere katılma gibi gerçek dünyada yapılan çoğu etkinliği yapabilirler.

Dikkatinizi Çekebilir: Blockchain teknolojisi 2022’de bu alanlarda devrim yaratabilir

Son birkaç ayda metaverse projelerinde bir patlama oldu. Neredeyse her hafta yeni bir metaverse platformu başlatılıyor gibi görünüyor. Ve işler bu kadar hızlı ilerlerken, birkaç yatırımcı, gelişen teknolojiyi kaçırma korkusu nedeniyle metaverse çoğunluğa atlıyor. Bu, dolandırıcıların kolayca yararlanabileceği bir duygudur.

Çinli yetkililer, çeşitli metaverse projeleri etrafında artan dolandırıcılık ve dolandırıcılık olduğunu fark ettiler. Kötü niyetli aktörler, sahte projeler kullanarak ve kazançlı getiriler vaat ederek insanların paralarını çalıyorlar.

Düzenleyici tarafından yayınlanan açıklama, yatırımcıları bu tür dolandırıcılık konusunda eğitmeyi amaçlıyor. Dolandırıcılar tarafından yatırımcıları zor kazanılmış nakitleriyle kandırmak için kullanılan çeşitli yöntemlerin ayrıntılı açıklamalarını sağlar.

İlk ve en yaygın dolandırıcılık, dolandırıcıların artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik, yapay zeka ve diğer ileri teknolojileri içeren sahte meta veri kaynakları projeleri sunmasıdır. Bu moda sözler, yatırımcıların kulaklarına müzik gibidir. Ve böylece, yüksek getiri ümidiyle paralarından ayrılırlardı. Tabii ki, para transfer edildikten sonra dolandırıcılar ortadan kaybolur.

Dolandırıcılar tarafından en çok kullanılan ikinci yöntem, kazan-kazan oyun projelerini içerir. Bunlar, oyuncuların oynarken gerçek para kazanmalarını sağlayan blok zinciri tabanlı oyunlardır. Dolandırıcılar, oyuncuları veya yatırımcıları, iyi getiri elde edeceklerine inanarak bu projelere para pompalamaya devam etmeleri için kandırmak için sahte oyun projeleri kullanır. Ancak, dolandırıcılar, şüphelenmeyen yatırımcılarından belirli bir miktar fon aldıklarında ortadan kalkar.

Bazı dolandırıcılar, yatırımcıları dolandırmak için panik satın almaya da neden olur.

Uygulanabilir yatırımlar gibi görünmek için yapılmış alternatif kriptolar sunarlar. Bu sahte madeni paraların ve jetonların kısa sürede hızlı yükselişi, saf yatırımcıları bu tür dolandırıcılıklara kolayca kaptırır ve onları değersiz kriptolarla bırakır.

Bazı dolandırıcılar aynı zamanda meta veri tabanındaki belirli arsaların değerlerini yanlış bir şekilde şişirmek için cazip fırsatlar yanılsaması yaratırlar.

Çin kısa süre önce tüm kripto para birimi faaliyetlerini yasaklarken, metaverse ve non-fungiable token (NFT) projelerinin denetlenmeden devam etmesine izin verdi. Pekin, kripto para birimlerine katılımlarına rağmen çeşitli metaverse projelerine bile izin verdi. Bu, Tencent, Alibaba ve Huwaei gibi birçok teknoloji devinin metaverse ticari markaları geliştirmesine ve dosyalamasına yol açtı. Beş yıllık kalkınma planında, Şangay, kamu hizmetleri için blok zinciri ve meta veri tabanını bile içeriyordu.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu