HaberlerKripto Para Haberleri

Çin Şimdi Kripto İçin Fon Topladığı İçin Hapisle Tehdit Ediyor

Çinli milletvekilleri, kripto para birimlerinin ülkede bir kez ve herkes için damgalanmasını sağlamaya çalışırken bir adım daha ileri gitti. Kripto projeleri için fon toplamaktan suçlu bulunanlar şimdi on yıldan fazla hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler.

Yaklaşık 1,5 milyarlık Çin nüfusu, hükümet yetkililerinin tamamen ve tamamen güvence altına almak istediği bir mali deli gömleğine bağlanıyor.

Son birkaç yılda, anakara Çin’de kripto para biriminin yasaklandığına dair duyurular yapıldı. Bu, geçen yıl ilk bitcoin madenciliğinin yasaklanması ve ardından herhangi bir kişi veya şirketin kripto para birimlerinde işlem yapmasının tamamen yasaklanmasıyla zirveye ulaştı.

Bununla birlikte, şimdiye kadar mahkemeler, suç işleyenlerle ilgilenmek için uygun bir yasal çerçeveden yoksundu. Perşembe günkü duyuruyla birlikte, Çin yargı bölgelerinde kriptoyla ilgili herhangi bir işlem yapma risklerinin artık inanılmaz derecede ciddi hale geldiği görülüyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Dünya Liderleri Ve Kripto Topluluğu Ukrayna’daki Savaşa Tepki Gösteriyor

New York Üniversitesi hukuk fakültesinde yardımcı profesör olan Winston Ma, Bloomberg ile ilgili bir makalede şunları söyledi:

“Bu, Ceza Yasası kapsamında kripto para işlemlerine resmi olarak sahip olan ilk Yüksek Mahkeme yasama yorumudur.”

Çin otoritesinin kripto para birimlerini ortadan kaldırması, şüphesiz ülkenin Çin tarihinde benzeri olmayan vatandaşlar üzerinde hükümet kontrolü sağlayacak bir merkez bankası dijital para birimi olan kendi dijital yuanını yayma çabalarına çok şey borçludur.

Çin hükümeti, bireyleri veya şirketleri sistemin ‘güvenilirliklerine’ göre değerlendirdiği şekilde ödüllendiren ve cezalandıran sosyal kredi sistemini destekliyor. Kötü puanlar, diğerlerinin yanı sıra seyahat edememe, istihdam beklentilerinin azalması ve halkın utanması gibi ihlallere neden olabilir.

Bu nedenle, bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) Çin hükümetine getireceği kontrol miktarı, çizgiye uymayanları banka hesaplarını dondurarak cezalandırabilme veya hatta onları finansal sistemden tamamen kapatın.

Kripto para birimlerinin Çin vatandaşlarına verdiği ve birçok vatandaşın muhtemelen hala elinde tutacağı şey, finansal egemenliklerini korumanın bir yoluydu.

Kripto, hükümet kontrolü dışında olan bir varlıktır. Sahibinin özel anahtarları elinde bulundurduğu bir cüzdanda tutulduğu sürece, herhangi bir kişi veya devlet kuruluşu tarafından tamamen erişilemez.

Aynı doğrultuda, hükümet para göndererek yardım ettiğini kanıtlayabileceği herkesle birlikte protestocu kamyoncuların banka hesaplarını beklenmedik bir şekilde dondurduğunda, Kanada vatandaşları çok önemli bir ders almış olacak.

Görünen o ki batıda hükümetler bile vatandaşlarının maliyesine müdahale ederek kendilerini aşabiliyorlar. Kripto para birimleri, şimdiye kadar ‘gülünç’ olan kripto para birimlerinin aslında popülaritesinin arttığını ve ciddi bir rekabet tehdidi haline geldiğinin farkına vardıklarından beri, hükümetlerin ve bankaların önde gelen üyeleri tarafından karalandı ve küçümsendi.

İtibari para sisteminin çökmeye ne kadar yakın olduğunu ve ayrıca CBDC’lerin vatandaşlar üzerinde ne tür bir etki yaratacağını bilen herkes, servetlerinin bir kısmını bitcoin ve kriptoya almayı düşünmelidir. Bitiş zamanı geldi.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu