Chainlink (LINK)HaberlerNasılNedir

Chainlink (LINK) nedir ve nasıl çalışır?

Chainlink (LINK) nedir ve nasıl çalışır? LINK, chainlinkin kısaltmasıdır.

Blockchain, 2010 yılında piyasaya sürülen ilk kripto para birimi olan Bitcoin’den bu yana popülaritesinde şaşırtıcı bir artış gördü. Blockchain, ademi merkeziyetçilik ve güvenlik dahil olmak üzere bir dizi avantaja sahiptir. Merkezi olmayan bir para birimine olan talep, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini dünya çapında popüler hale getirdi.

Ancak blockchain’in sınırlamaları vardır. Bu sistemler doğal olarak dünyanın geri kalanına kapalıdır, bu güvenlik ve bütünlük için iyidir, ancak kabul edebilecekleri girdi verilerini de sınırlar.

Bu nedenle, bu sistemlerin dış dünyada neler olduğunu görmesine yardımcı olabilecek bir tür köprüye ihtiyaç vardır. Ancak sistemin çalışması için girdi tek bir kaynaktan gelemez. Niye? Çünkü o zaman blok zincirinin doğasına aykırı olan merkezi bir veri kaynağına güvenirdi.

Dikkatinizi Çekebilir: Chainlink Haberleri

Bu, öğreneceğimiz gibi, Chainlink’in çözmeye yardımcı olabileceği sorundur.

Chainlink Nedir?

Chainlink, blok zincir teknolojilerinin gerçek dünyadaki uygulanmasında önemli bir rol oynamaya hazır, merkezi olmayan bir oracle ağıdır. Bu ağın amacı, çeşitli harici veri kaynaklarına girdi sağlamaktır.

Blockchain yaptığı işte harika olsa da – dijital işlemler için merkezi olmayan, güvenli bir defter sağlıyor – blockchain dışında gerçekleşen şeyler için girdi almakta o kadar da iyi değil. Fiat para birimleri, kredi kartları ve hatta hava durumu ve spor puanları dahil olmak üzere piyasaları etkileyen birçok “zincir dışı” güç vardır. Merkezi olmayan bir kahin olarak Chainlink, akıllı sözleşmeler olarak bilinenlere girdi sağlayabilir.

Bu akıllı sözleşmeler, sistemin çok çeşitli girdilere yanıt vermesine yardımcı olur (X ise, Y yapın). İlk kripto para birimi olan Bitcoin ve buna karşılık gelen blok zinciri, bu girdinin yalnızca küçük bir aralığını işleyebilir. Ancak Ethereum gibi daha yeni blok zincirleri daha geniş bir aralığa sahiptir. Buna programlanabilir akıllı sözleşmeler için destek de dahildir.

Bu notta, Chainlink 2019’da Ethereum blok zincirinde piyasaya sürüldü, ancak agnostik olması gerekiyordu. Böylece diğer blok zincirlerle de çalışabilir.

LINK Nedir ve Değeri Nedir?

LINK, Chainlink’in yerel simgesidir. Belirteç, projenin büyümesini finanse etmeye yardımcı olmak içindir ve Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) benzer. Bu kripto para birimlerinin her ikisi de kendi blok zincirlerinde çalışır. Tıpkı BTC ve ETH’nin kullanıcıları madencilik yapmaya teşvik etmesi gibi, LINK de aynı şeyi yapıyor.

LINK tokeni 2017’de 20 sentin altında bir fiyatla piyasaya sürüldü ve 2019’a kadar 1 doların altında kaldı. 2020’de fiyat hızla yükselmeye başladı. Aslında, fiyat 2020’nin başında 2 doların altındayken 20 Şubat 2021’de 36 dolara yükseldi.

LINK’in hızlı yükselişine rağmen, o zamandan beri 36 dolardan düştü ve henüz o seviyeye ulaşmadı. Aslında, fiyat 1 Mart 2021’e kadar yaklaşık 10 $ düştü.

LINK’e Yatırım Yapmalı mısınız?

Yukarıdan anlayabileceğiniz gibi, LINK’in değeri, 2020’nin başından bu yana büyük kazanımlarına rağmen değişkenliğini koruyor. Bu nedenle, LINK’e yalnızca temel teknolojiyi desteklemenin bir yolu olarak yatırım yapmak en iyisi olabilir. Aksi takdirde, yüksek derecede oynaklık çoğu yatırımcı için katlanılamayacak kadar fazla olabilir.

Bununla birlikte, kripto para birimleri gelişmeye devam ettikçe Chainlink önemli bir teknoloji gibi görünüyor. Chainlink gibi bir kahinin yerinde olması, genel olarak kripto para biriminin uzun vadeli istikrarı ve yaşayabilirliği için anahtar olacaktır. Bu nedenle, Chainlink’in en yaygın kullanılan, merkezi olmayan oracle ağı olarak endüstri standardı olacağına inanıyorsanız, LINK sağlam bir yatırım olabilir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu