NasılNedir

Chainalysis Nedir? Bir Kripto İzleme ve Blok Zinciri Analiz Aracıdır!

Chainalysis, Bir Kripto İzleme ve Blok Zinciri Analiz Aracıdır!

Chainalysis nedir?

Chainalysis teriminin tam anlamıyla çevirisi, blockchain ve kripto varlıklarının temeli olan zincirlerin analizidir.

Chainalysis, finansal kurumların ve hükümetlerin, işlemlerin yasallığına uymak ve kara para aklamayı önlemek için blok zinciri tabanlı işlemleri izlemelerine olanak tanır. Kripto para biriminin başarılı işleyişinin anahtarı, kullanıcıların yüksek güveni ve işlemlerin şeffaflığıdır. Chainalysis’in amacı, yüksek güven sağlamak için kripto işi için şeffaf kara para aklamayı önleme (AML) kuralları oluşturmaktır. Bu analizi kim kullanıyor?

Chainalysis, 2015 yılında Silk Road darknet pazarını araştırırken iki FBI ajanı bitcoin çaldığında popülerlik kazandı. Chainalysis, hükümet ve iş sektörlerinin kripto para birimlerinin yasa dışı kullanımını tespit etmesine ve önlemesine yardımcı olan blok zinciri teknolojisine dayalı bir veri platformudur. 2014 yılında kurucu ortaklar Jonathan Levin ve Michael Gronager tarafından kuruldu.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Merkezi New York’ta bulunan ve 60 ülkedeki varlığı ile devlet kurumlarına, borsalara, finans kurumlarına, sigorta şirketlerine ve siber güvenlik şirketlerine yazılım hizmetleri, veri yönetimi ve araştırma hizmetleri sunmaktadır.

Zincir analizi verileri, dünyanın en yüksek profilli ceza davalarından bazılarının çözülmesine ve sanal varlıklara tüketici erişiminin güvenli bir şekilde genişletilmesine yardımcı olan uyumluluk, soruşturmalar ve pazar istihbarat araçları için kullanılır.

Kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji, dünya çapında yeni pazarlar açtı, ancak bu yeniliğe güvenilebilir mi? Chainalysis, kripto pazarının büyümeyi sürdürebilmesi için denetim ve uyumluluk uygulamalarını uygulayarak en önemli rolünü burada oynuyor.

Bu makale Chainalysis’i kimlerin kullandığını ve çeşitli soruları yanıtlıyor: Chainalysis ne kadar iyi? Chainalysis nasıl çalışır? Chainalysis lisansının maliyeti nedir? Kripto işlemlerini izlemek için Chainalysis nasıl kullanılır?

Dikkatinizi Çekebilir: Meksika medya patronu Bitcoin madenciliğine girişiyor!

Chainalysis Temelleri

Chainalysis, kripto varlıklarının izlenmesine yardımcı olan beş alanda çalışır. Bunlar Chainalysis Business Data, Chainalysis KYT, Chainalysis Kryptos, Chainalysis Market Intel ve Chainalysis Reactor.

Chainalysis İş Verileri (İş verileri analizi)

Chainalysis İş Verileri ile kripto şirketleri ek bir müşteri içgörüsü katmanına sahip oluyor, müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlıyor, müşterilerine özelleştirilmiş ürünler sunuyor ve müşteri deneyimini iyileştiriyor.

Ayrıca şirketlerin işi etkileyen en önemli alanları bulmasına ve veriye dayalı kararlar almasına olanak tanır. Değişen ekosistemlere yanıt olarak uygun ayarlamaların yapılmasını sağlamak için veriler düzenli olarak çevrimiçi olarak güncellenir.

Kolay veri ambarı entegrasyonu, daha derin içgörüler elde etmek için mevcut bilgileri artırmanıza veya özel Chainalysis raporları oluşturmak için sorgular çalıştırmanıza olanak tanır.

Chainalysis KYT (İşleminizi bilin)
Chainalysis KYT (İşleminizi bilin)

Chainalysis KYT veya “İşleminizi Tanıyın” aracılığıyla, işletmeler büyük ölçüde manuel işlemlerden muaftır, yerel ve uluslararası düzenlemelere sıkı sıkıya bağlıdır ve merkezi olmayan değişim (DEX) ticaret hizmetleri ve takas edilemeyen belirteç (NFT) platformlarıyla güvenli bir şekilde etkileşime girer.

Tüm kripto varlıkları için Chainalysis KYT, yüksek riskli aktivite modellerini belirlemek için kullanılabilecek sürekli işlem izleme sağlar. Ayrıca, Ethereum hesapları ve kuruluş tarafından kontrol edilen tüm adresler herhangi bir suç faaliyeti için kontrol edilebilirken hacker mevduatları dondurulabilir.

Ayrıca, çalışanlara bu mücadelede yardımcı olmak için şirketin kara para aklamayla mücadele düzenlemelerine dayalı gerçek zamanlı bildirimler ayarlayabilirsiniz.

Chainalysis Kripto (Şifreleme)

Chainalysis Kripto, kripto kuruluşlarına veri zincirlerinden derinlemesine içgörüler sunmak için endüstrinin en güvenilir blok zinciri verilerini kullanır. Bu araç, Kraken.com veya Gemini.com gibi 6.500’den fazla hizmetin davranışını izleyerek kripto firmaları hakkında bilinçli çıkarımlar yapmanızı sağlar.

Kripto hizmet sağlayıcılarının karanlık ağdaki risklere ve yaptırıma tabi yargı yetkilerine maruz kalma durumu, Chainalysis Kryptos kripto izleme aracı kullanılarak değerlendirilebilir.

Chainalysis Pazarı Intel

Chainalysis Market Intel, kripto para birimi yatırım kararları ve araştırmaları için gerçek zamanlı veriler ve benzersiz bilgiler sağlamak için blok zinciri şeffaflığından yararlanır.

Chainalysis’in 2014’ten beri yüzlerce firmanın kripto para birimi faaliyetlerini takip ederek ve bunları gerçek nesnelere bağlayarak sürekli olarak oluşturduğu tescilli veri seti, Market Intel’in ölçümlerinin temelini oluşturuyor. Bu araçla, etiketlenen her nesne, tüm kripto ortamının kapsamlı bir görünümünü veren doğrulanabilir bir kanıta sahiptir.

Chainalysis Reaktörü

Reactor, kripto para işlemlerini gerçek nesnelere bağlayan bir araştırma yazılımıdır. Chainalysis Reactor, çalınan fonların akışı, NFT işlemleri ve ekspres krediler gibi cezai ve yasal davranışları araştırır. Chainalysis kullanılarak bir blockchain nasıl analiz edilir?

Reactor, bir kripto adresi girerek ve binlerce sosyal ağ, tüm medya forumları ve karanlık web siteleri aracılığıyla otomatik olarak tarayarak cüzdanı kimin koruduğunu belirlemek için kimlikleri kullanarak arama yapar.

Bir nesne yeni bir işlem yaptığında Chainalysis, sezgisel bir arayüz aracılığıyla kripto para birimlerini görselleştirmenize ve aynı zamanda onları aramanıza ve izlemenize olanak tanıyan bir sinyal gönderir. Buna ek olarak, araştırmacılar bir araştırma başlatmak, grafikleri doğrudan paylaşmak, bulgularını tam olarak kaydetmek için ham verileri yüklemek veya gelecekteki işlemleri izlemek için “izleme” ayarlamak için otomatik yol bulmayı kullanabilir.

Chainalysis lisansının maliyeti nedir?

Chainalysis lisansı, sanal ve yüz yüze eğitim için sırasıyla 799 ile 999 dolar arasında değişiyor.

Cryptocurrency Fundamentals, Chainalysis Reactor ve Chainalysis KYT gibi çeşitli Chainalysis sertifika programları bulunmaktadır. Chainalysis Cryptocurrencies Temelleri Sertifikası, kripto para birimi endüstrisine yeni başlayan kişiler içindir.

Chainalysis Reactor Certification (CRC), uygulayıcılara Bitcoin işlemlerini analiz etme ve takip etme bilgi ve becerisini verir. Chainalysis KYT Sertifikası, uygulayıcılara kendi uyumluluk felsefelerini uygulamak ve uygun uyumluluk iş akışlarını seçmek için Chainalysis KYT’yi kullanma bilgi ve becerilerini sağlar.

Chainalysis Araştırmacı Sertifikası (CISC), bir CRC almış olan Reactor “güçlü kullanıcıları” için şaşırtma taktikleri ve teknolojileri hakkında gelişmiş vaka çalışmaları ve araştırma iş akışları sağlar. Bu iki günlük çalıştay, CRC metodolojilerini ve üç aylık günlük Reaktör kullanımından edinilen aktif bilgiyi genişletir.

Tam zamanlı CRC öğrenim ücreti kişi başı 999$’dır. İki günlük yerinde eğitim, kapsamlı yemekler, kişiselleştirilmiş öğrenme materyalleri, sınav yönetimi ve üyeler için mutlu saatler içerir. CRC sanal eğitim etkinliğinin maliyeti kişi başına 799 ABD dolarıdır ve kişiselleştirilmiş çalışma materyalleri, iki günlük web kamerası destekli sanal eğitim ve sınav yönetimini içerir.

Kripto işinde güvenlik ve uyumluluk için zincir analizi nasıl kullanılır?

Kripto para şirketleri Chainalysis yazılımını uygulayabilir veya personelini CRC, CISC veya KYT sertifika programları aracılığıyla eğitebilir.

Kripto para birimi sektörü, kripto para birimi düzenlemesinin geniş kapsamlı etkileri ve bu alandaki baş döndürücü yenilik hızı göz önüne alındığında, yeni ve daha etkili bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için yetkililerle birlikte çalışmaya hazır.

Kripto işletmeleri için güvenlik ve uyumluluk sağlamak isteyen kuruluşlar, Chainalysis kripto para birimi araştırma yazılımını uygulayabilir ve çalışanlarından CRC, CISC veya KYT sertifikaları alabilir.

Kripto para birimi uyumlu yazılım, DEX’lerin ve merkezi olmayan finans (DeFi) kuruluşlarının yerel düzenlemeleri anlamasına ve bunlara uymasına yardımcı olacaktır. Chainalysis Araştırma ve Uyum Uzmanları, ekiplerinizin en karmaşık araştırmalarda bile gezinmesine ve sağlam bir uyum programı geliştirmesine yardımcı olabilir.

Coinbase ve Binance, uyumluluk için Chainalysis kullanıyor mu?

Hem Coinbase hem de Binance, kripto para birimi işlemlerini izlemek ve kara para aklama düzenlemelerine uymak için Chainalysis yazılımı kullanıyor. Chainalysis, Coinbase’in kara para aklamayla mücadele etmesine yardımcı oluyor. Coinbase, düzenleyici uyumluluğu, sağlam güvenliği, kullanım kolaylığı ve yatırım odaklılığı nedeniyle yatırımcılar için lider bir kripto varlık üreticisi haline geldi. Binance, bir blockchain izleme çözümü ile genişlemenin bir sonraki aşamasına geçmek için bir temel uyumluluk programı oluşturmak için Chainalysis ile ortaklık kurdu. Chainalysis yazılımı ile Binance, kara para aklama düzenlemelerine uyum sağlayabilir. Binance gibi kripto para birimini destekleyen şirketler banka hesabı açmayı daha kolay bulacaktır.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu