Ekonomi HaberleriHaberler

CFTC, Polymarket’e 1,4 milyon dolar para cezası verdi, piyasaların kapatılması emrini verdi

Düzenleyici ayrıca tahmin piyasalarının kapatılmasını ve firmanın 24 Ocak’a kadar tüm kullanıcılarına geri ödeme yapmasını emretti.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), belirlenen düzenlemelere uymadığı için kripto bahis hizmeti Polymarket’e 1,4 milyon dolar para cezası verdi. Türev piyasaları düzenleyicisi, kullanıcı geri ödemelerinin yanı sıra tahmin piyasalarının kapatılmasını da emretti. CFTC Pazartesi günü bu cezaları açıkladı ve şirketin düzenleyiciye kayıt yaptıramadığı için uygulandıklarını söyledi.

Spesifik olarak Polymarket, Belirlenmiş Sözleşme Pazarı (DCM) veya Takas Yürütme Tesisi (SEF) kaydı için başvuruda bulunmadı. Bunlar, ABD’de ikili opsiyonlar sunan şirketler için Emtia Borsası Yasası (CEA) kapsamında gereklidir.

Polymarket, Delaware’de kayıtlı Blockratize, Inc’in sahibi olduğu ve işlettiği bir kripto tahmin hizmetidir. Platform, kullanıcıların belirli işlemlerde en az iki seçenekten birini seçmesine olanak tanır. Bir örnek, adlandırılmış kişiler arasında bir başkanlık seçiminin galibidir.

Dikkatinizi Çekebilir: Biden Kripto Pazarı Denetimi İçin Yeni CFTC Başkanını Seçti

CEA ihlali için Polymarket cezaları

CFTC’ye göre Polymarket, Haziran 2020’den bugüne kadar 900 tür tahmin piyasası sundu. Düzenleyici ayrıca, bu pazarların takas olduğunu ve dolayısıyla federal yasalara tabi olduğunu not eder.

Gözlemcinin basın açıklamasına göre, Polymarket soruşturmayla işbirliği yaparak cezada indirime gitti. Şirket, 14 Ocak’a kadar pazar teklifini durduracak ve sipariş başına 24 Ocak’a kadar tüm kullanıcılarına geri ödeme yapacak. Firmanın ayrıca CEA’nın daha fazla ihlalini durdurması ve bundan vazgeçmesi gerekmektedir. Şu anda, tam bir kapatma olası görünmüyor.

Yürütme Direktörü Vekili Vincent McGonagle yaptığı açıklamada,

Tüm türev piyasaları, kullanılan teknolojiden bağımsız olarak ve özellikle merkezi olmayan finans veya ‘DeFi’ alanı olarak adlandırılanlar da dahil olmak üzere, yasaların sınırları içinde çalışmalıdır.

DeFi türev piyasaları CFTC alanı altında

Dikkat çekici bir şekilde, Bloomberg, Ekim 2021’de Polymarket’in soruşturma altında olduğunu bildirdi. Haziran 2021’in başlarında, şu anda eski CFTC Komiseri Dan Berkovitz , türevler için DeFi pazarlarının kendi görüşüne göre ajansının yetkisi altında olduğunu söyledi.

“CEA, dijital para birimleri, blok zincirleri veya akıllı sözleşmeler için kayıttan herhangi bir istisna içermiyor” dedi.

Polymarket, resmi Twitter hesabından CFTC ile anlaştığını duyurdu. CEA’ya uymayan pazarlarından üçü kapatılacak. Ek olarak, tüm fonlar 14 Ocak’a kadar kullanıcılara sunulacak. Polymarket yakında bununla ilgili daha fazla bilgi sağlamayı umuyor.

Açıklamada,

“Bu deneyim yoluyla öğrendiklerimiz bizi cesaretlendirdi ve uyumluluğun Polymarket’in ileriye dönük küresel işinin ayrılmaz bir ayağı olmaya devam etmesini sağlayacak olağanüstü bir uyum ekibi ve sağlam dahili uygulamalar ve prosedürler oluşturduk”

dedi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu