Altcoin HaberleriCardano (ADA)Editörün SeçtikleriHaberlerKripto Para Haberleri

Cardano Alonzo Yükseltmesi, NFT’ler için Hazırlanıyor.

Kripto Pazarı uzun zamandır beklenen Alonzo yükseltmesi hard fork‘una hazırlanırken, Cardano topluluğunda heyecan hissediliyor ve blok zincirine akıllı sözleşme yetenekleri ve diğer yeni özellikler getiriyor. Mavi, Beyaz ve Mor olmak üzere üç aşamada dağıtılan Cardano’nun Alonzo yükseltmeleri , ağdaki yerel kripto para birimi olan ADA’nın Ağustos ayı sonlarında piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü en büyük değeri haline gelmesiyle son birkaç ay içinde kullanıma sunuldu.

CoinMarketCap.com’dan alınan verilere göre , Cardano ADA fiyatları, Ağustos ayının sonunda Pazar günkü açıklamanın duyurulmasının ardından düşüş yaşadı ve o zamandan bu yana %40’ın üzerinde bir artışla 2 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.10 ABD Dolarına ulaştı. Lansmanın öncesinde, endüstrinin içinden bazı kişiler, atmosferi ateş perdesine ulaşmak olarak nitelendirdi.

ilgili içerik : Cardano (ADA) Ceo’su Hoskinson bunu sadece Bitcoin değil, Tüm Kripto Para Sektörü Kazandı

Avustralya genel müdürü Jonathon Miller, “Cardano, çok fazla heyecana sahip bir platform çünkü diğer ağların bazılarının sahip olduğu kabulü mutlaka aldığını düşünmüyorum ve bu, onu faydalı kılacak yükseltmedir” dedi.

Bir Röpörtajda :

Önyargılı gibi görünmek istemem ama nihayetinde bu yükseltme, akıllı sözleşmelere ve sonuç olarak merkezi olmayan finans kabiliyetine sahip olmasını sağlayacak. dedi

Miller, Bir altcoin oldu ve şimdi rekabetçi bir katman gibi görünecek” diye ekledi. Asıl soru, kim evlat edinecek ve bundan kim yararlanacak? Bu haftaki olaylar, piyasa oynaklığının genellikle önemli endüstri gelişmelerini çevrelediğini gösterdi

Akıllı sözleşmeler

Cardano’nun Alonzo yükseltmesiyle gelen başlıca yeni gelişme, ağa akıllı bağlantıların eklenmesidir. Akıllı sözleşmeler , Ethereum’un bu noktaya kadar hakim olduğu ağlarda merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarına izin verir. DeFi toplayıcısı DeFi Llama’ya göre ( tüm DeFi zincirlerini içermese de çoğunu içerir) DeFi’de kilitlenen toplam değer son zamanlarda neredeyse 190 milyar ABD Dolarına ulaştı, ancak TVL o zamandan beri 166 milyar ABD Doları’na geri çekildi.

Cardano’nun yükseltmesinin alana ne yapacağı henüz belli değil, ancak DeFi’nin kilitli toplam değerinin Temmuz ortasından bu yana %60’tan fazla arttığı göz önüne alındığında, uzmanlar bunun Cardano boyutunda başka bir blok zinciri için bolca yer olduğunu öne sürdüğünü söylüyor.

ilgili içerik : Cardano’nun kurucusu, Hoskinson Alonzo Yükseltmesi Devam ediyor. Programa göre hareket ediyoruz.

Bu hafta sonu lansmanına giden yol her zaman sorunsuz olmadı. Bu haftanın başlarında, Alonzo testnet Minswap’taki ilk Cardano merkezi olmayan uygulaması, “eşzamanlılık” sorunları nedeniyle erken kapanmaya zorlandı. Temel olarak, ağ, Cardano’nun UTxO kullanımını veya “harcanmamış işlem çıktılarının” DApp’leri destekleme görevi olmadığını savunan eleştirmenlerle, aynı anda protokolle etkileşime giren birden fazla kullanıcıyı desteklemekte zorluk çekiyordu.

Cardano’nun arkasındaki Hong Kong merkezli geliştirici olan Input Output HK, modelin kullanımını savunmak için Twitter’a gitti ve daha fazla güvenlik sunduğunu, ücret tahmin edilebilirliğine izin verdiğini (kötü sürprizler yok…) ve daha güçlü paralelleştirme sunduğunu söyledi.

Alonzo yükseltmesinin, bazı kullanıcıların Cardano’nun işlem hızı avantajı göz önüne alındığında, Ethereum tokenlerinin ağ üzerinde çalışmasına izin veren bir ERC20 dönüştürücü içermesi bile bekleniyor . Ağ, Ethereum’un 13’ünün aksine saniyede 266 işlemi destekleyebilir. Bu artan hız ayrıca, Ethereum’un aşırı oynaklığı göz önüne alındığında kullanıcılar için özellikle önemli olan işlem ücretlerinin veya “gaz ücretlerinin” düşük tutulmasına da yardımcı oluyor.

Ethereum’un son Londra hardforku , hisse kanıtı konsensüs modeline geçiş sürecinde önemli bir adım, aksi takdirde madencilere Ethereum İyileştirme Protokolü’nün bir parçası olarak ödenecek olan Ether’i yakarak bu sorunu çözmek için önlemler aldı.

ilgili içerik : Cardano (ADA) için IOG, Alonzo yükseltme tarihini resmen onayladı

Ağın mevcut popülaritesi göz önüne alındığında – tüm bu özelliklerin kullanıma sunulmasından önce bile – Cardano, Alonzo başlatıldığında, özellikle ağ işlem maliyetlerini düşük tutabiliyorsa ve işlem hızlarını artırabiliyorsa, bu kolda gerçek bir şans elde etmeye hazır görünüyor. Ancak herkes bunun Ethereum’u devirmek için yeterli olacağına ikna olmuş değil.

Bir DeFi altyapı projesi olan The Standard.io’nun kurucu ortağı Joshua Scigala, “Sözleşmeleri kopyalamak ve köprülere sahip olmak sizi Ethereum katili yapmaz” diyor. “İnsanlar ‘Eh, çok pahalı’ dediğinde, ‘Berlin’de yaşamak çok pahalı. Neden? Çünkü herkes burada yaşamak istiyor.”

Değiştirilemez jetonlar

NFT pazarları rekor işlem hacimleri gördüğü ve NFT serisi astronomik fiyatlar getirdiği için, takas edilemeyen tokenler şu anda kriptodaki en sıcak şeydir. Daha bu Perşembe, bir Sotheby’s müzayedesinde 24,4 milyon ABD Dolarına satılan bir dizi 101 “ Bored Ape Yacht Club ” NFT , spekülatif dijital varlıklara ana akım ilginin arttığını gösteriyor.

Alonzo, Cardano’nun ilk kez NFT’ler için tam destek sunmasına izin verecek, ancak herkes bunun değerini görmüyor.

Scigala, 1600’lerin ortalarındaki Hollanda lale pazarına atıfta bulunarak, “NFT’lerin bir lale balonu olduğunu kesinlikle garanti edebilirim” diyor ve piyasa bir gecede etkili bir şekilde çökmeden önce çiçek fiyatlarını inanılmaz yükseklere çıkardı.

Scigala, NFT’lerde ademi merkeziyetçilik eksikliği olan başka bir sorun görüyor . Şu anda, belirtecin değişmez sahipliğini temsil eden NFT’lere rağmen, hala yalnızca dijital varlığın merkezi web üzerindeki konumuna işaret eden bir karma ile kodlanıyorlar. Bu, o varlık bir şekilde taşınır veya çıkarılırsa, ona bağlı NFT işe yaramaz hale gelir.

ilgili içerik : Cardano (ADA) Rallisinde Yeni ATH, Tüm Zamanların Zirvesi

Bu, OpenSea’nin karakterin orijinal yaratıcısıyla bir telif hakkı anlaşmazlığından sonra bir dizi Pepe the Frog NFT’sini listeden kaldırması gibi bir NFT’nin bir borsadan çıkarılması durumunda ortaya çıkabilir.

Bu arada NFT’lerin çoğunluğu dijital sanat alanında bulunsa da, toplumun veya işletmenin herhangi bir yönü için bir varlığın artan izlenebilirliğinden fayda sağlayacak sayısız kullanım örneklerine sahiptirler. The Standard.io’da, kullanıcıların teminatlandırılmış borç pozisyonlarını daha sonra takip edilebilecek NFT’lere dönüştürmek için çalışıyorlar. Scigala, 2008 ipotek krizinin nasıl kısmen ipoteğe dayalı menkul kıymetlerin bölünüp yeniden paketlenmesi ve izlenemez hale gelmesiyle suçlandığına dair başka bir örnek getiriyor.

Scigala, “NFT’lerle ipoteğe dayalı menkul kıymetleri kullanabilseydiniz, büyük olasılıkla bu ipoteklerin nerede olduğunu takip edebilirsiniz” dedi. “Güney Avustralya’daki bir kütüphane, Teksas’taki bir evin ipoteğinin bir kısmına sahipse, bunu görürsünüz. Dolayısıyla, bu muhtemelen Cardano’nun NFT alanında halihazırda yapılmış olanı kopyalamak yerine bir göz atması için ilginç bir kullanım örneği.”

Çok hızlı değil

Cardano’nun yakında gerçekleşecek güncellemesini çevreleyen tüm yutturmacalara rağmen, herkes gelişimin Cardano topluluğunun inandığı kadar önemli olduğuna ikna olmuş değil.

Kripto borsası AAX araştırma başkanı Ben Caselin, “Bunun ilk üç token olması için hiçbir neden yok” diyor. “Sonucum, aşırı değerli ve aşırı abartılmış ve yine de çok adil bir değer bulması gerekiyor.”

Caselin, 80 milyar ABD dolarının üzerinde bir piyasa değerine sahip olan Cardano’nun büyümesinin, bugün yapabileceklerinin aksine, sonunda piyasaya sürüldükten sonra gelecekteki yeteneklerine dair spekülasyonlara dayandığını savunuyor. Daha düşük bir değerlemeye sahip diğer birçok ağın zaten akıllı sözleşme yeteneklerine sahip olduğunu ekledi, peki neden bu kadar yüksek değer görmüyorlar? Bunun çoğunun Cardano’nun pazarlamasına bağlı olduğuna inanıyor.

Cardano’nun arkasındaki geliştirici olan IOHK , yayın zamanı itibariyle Forkast.News’in yorum talebine yanıt vermedi.

Caselin, Alonzo’nun gelişimini Cardano ağı için önemli olarak görse de, bunun bir bütün olarak endüstri için olacağına inanmıyor. Ancak Cardano eleştirmenlerinin doğru olup olmadığını ve ağın, endüstrinin ve teknolojinin nasıl gelişeceğini yalnızca zaman gösterecek.

Scigala, “Bunun zengin olmak için son şans olduğunu düşünerek panik fırtınasına girmemeye çalışın çünkü belirli bir teknolojide tekneyi kaçıracaksınız” dedi. “Bu teknolojinin hâlâ Nokia aşamasındayız. Bu blok zincirler gelişmeye ve ortaya çıkmaya başladıkça, gerçek bir fiyat keşfinin gerçekleştiğini göreceğiz. Ama bunu gerçekten görmek zaman alıyor.”

Daha Fazla CARDANO (ADA) Haberleri için Tıklayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu