NedirRehber

Cardano (ADA) Nedir ? Ne İşe yarar ?

Cardano Nedir, akıllı sözleşmeler için halka açık bir blockchain platformu çalıştırmayı amaçlayan bir kripto para birimi ağı ve açık kaynaklı bir projedir. Cardano‘nun dahili kripto para birimine ADA denir. Projenin gelişimi Zug, İsviçre merkezli Cardano Vakfı tarafından denetlenmektedir.

Cardano (ADA) Tarihi

Platform, 2015 yılında geliştirilmeye başladı ve 2017 yılında Ethereum ve BitShares‘in kurucularından Charles Hoskinson tarafından başlatıldı. Platform adını Gerolamo Cardano‘dan ve kripto para birimiyse adını Ada Lovelace‘dan almıştır.

ilgili içerik : Solana (SOL) nedir ?

Cardano, akademisyen ve mühendislerden oluşan bir ekip tarafından geliştirilmiş ve tasarlanmıştır.

Cardano (ADA) Nedir ?

Cardano, fark yaratanlar, yenilikçiler ve vizyonerler için, azınlığın yanı sıra çoğunluk için de olanak yaratmak ve olumlu küresel değişim getirmek için gerekli araçlar ve teknolojilerle bir blok zinciri platformudur.

Cardano, milyarlarca veriyi koruyacak kadar güvenli, küresel sistemleri barındıracak kadar ölçeklenebilir ve temel değişimi destekleyecek kadar sağlam olmak üzere, hakemli araştırmalar yoluyla oluşturulan ilk blok zinciri platformudur.

ilgili içerik : HMT Token Nedir ? Human Protocol Nedir ?

Cardano, bir Proof-of-Stake blockchain platformudur: hakemli araştırmalar üzerine kurulan ve kanıta dayalı yöntemlerle geliştirilen ilk platform. Merkezi olmayan uygulamalara, sistemlere ve toplumlara benzersiz güvenlik ve sürdürülebilirlik sağlamak için öncü teknolojileri birleştirir.

Önde gelen bir mühendis ekibiyle Cardano, hesaplanamaz yapılardan marjlara – bireylere – gücü yeniden dağıtmak ve olumlu değişim ve ilerleme için kolaylaştırıcı bir güç olmak için var.

ilgil içerik : Cardano Alonzo Yükseltmesi, NFT’ler için Hazırlanıyor.

Ne Gibi Fayda Sağlar ?

Cardano, bilim aracılığıyla bireylerin işlem yapması ve alışveriş yapması, sistemlerin yönetilmesi ve işletmelerin büyümesi için daha güvenli, şeffaf ve sürdürülebilir bir temel oluşturarak küresel sistemlere olan güveni yeniden tesis eder.

Proof-Of-Stake Ve Ouroboros

Ouroboros, ilk hakemli, doğrulanabilir güvenli blok zinciri protokolüdür ve Cardano, bunu uygulayan ilk blok zinciridir. Ouroboros, Cardano ağının ademi merkeziyetçiliğini sağlar ve güvenlikten önemli ölçüde ödün vermeden küresel gereksinimlere göre sürdürülebilir bir şekilde ölçeklenmesini sağlar.

ilgili içerik : Cardano (ADA) Rallisinde Yeni ATH, Tüm Zamanların Zirvesi

Protokol, yorulmak bilmeyen çabanın doruk noktasıdır, temel araştırmalara dayanır ve daha güvenli ve şeffaf küresel ödeme sistemlerine yönelik bir vizyon ve gücü ve kontrolü daha adil bir şekilde yeniden dağıtmak için bir araç tarafından yönlendirilir.

Kanıta Dayalı Geliştirme

Cardano, kanıta dayalı yöntemler kullanılarak geliştirildi: normalde kritik yüksek riskli uygulamalarda bulunan resmi yöntemlerin yeni bir kombinasyonu ve projenin uyarlanabilir kalmasına ve ortaya çıkan gereksinimlere ve yeni yeniliklere yanıt vermesine yardımcı olan çevik bir yaklaşım. Küresel uygulamaları, sistemleri ve çözümleri desteklemek için güvenlik güvencesinin bir seçim olmadığına, bir gereklilik olduğuna inanıyorlar. Protokol uygulamaları ve platform entegrasyonları, belirlenmeden önce araştırılır, sorgulanır ve matematiksel olarak modellenir ve test edilir. Bu özellikler daha sonra bağımsız olarak denetlenen geliştirmeyi bilgilendirir. Sonuç, rakipsiz bir güvence düzeyi sunan bir kod tabanıdır.

ilgili içerik : KYC NEDİR ? Neden Kimlik Doğrulanıyor ?

Eşsiz Güvenlik

Cardano, birbirini tanımayan ve birbirlerine güvenmek için hiçbir nedeni olmayan tüm aktörlerin güvenli bir şekilde etkileşime girmesini ve işlem yapmasını mümkün kılar. Hiçbirinin doğal olarak var olamayacağı yerde güven oluşturmak için yepyeni pazarlar ve fırsatlar sunan bir platformdur. Ouroboros aracılığıyla Cardano, kötü oyunculara ve Sybil saldırılarına karşı kanıtlanabilir şekilde güvenlidir. Her işlem, etkileşim ve değişim değişmez ve şeffaf bir şekilde kurtarılır ve çoklu imza ve öncü bir genişletilmiş UTXO modeli kullanılarak güvenli bir şekilde doğrulanır.

Çevresel Açıdan Sürdürülebilir

Ouroboros, Cardano’nun minimum enerji gereksinimleriyle küresel gereksinimlere göre ölçeklenmesini sağlar. Diğer blok zincirlerinden farklı olarak Cardano, performansı artırmak ve blok eklemek için katlanarak daha fazla enerji gerektirmez. Performans-sürdürülebilirlik dengesi, çoklu defter, yan zincirler ve çok taraflı devlet kanalları aracılığıyla paralel işlem işleme dahil olmak üzere yeni yaklaşımların bir kombinasyonu ile elde edilir.

Parametreler belirli hisse havuzlarının çekiciliğini ölçmek için ayarlanır ve ayarlanırken, hisse havuzlarının sayısı arttıkça ağ çoğalır. Bu, katılımı doğrudan ödüllendiren bir ağdır. Cardano, ağın çıkarları doğrultusunda hareket edenlerin aynı zamanda kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmelerini sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, sağlıklı bir ekosistemin gelişmesini ve dolayısıyla ağın şimdi ve gelecekte dayanıklılığını, sağlığını ve sağlamlığını sağlar. Sürdürülebilirlik ve ölçeklenebilirliğin birleşimi, Cardano’nun finansal, lojistik, kimlik, toplumsal gibi küresel sistemlerin gelişen taleplerini karşılamak için gereken çıktıya ulaşmasını sağlar.

Daha Fazla Nedir Haberleri için tıklayın.

Daha Fazla Rehber İçerikleri için tıklayın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu