Bitcoin HaberleriEl Salvador HaberleriHaberler

Bukele’nin Bitcoin Kararlığında Güçlü Durması Gerekiyor

Bukele'nin Bitcoin Kararlığında Güçlü Durması Gerekiyor

Bitcoin bu sabah neredeyse %7 daha düştü. Bu, önceki gün %6,8’lik bir düşüşün ardından geliyor. Leş kargaları havada uçuşuyor ve Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası’ndan bakanlar, bu cesur bitcoin deneyinin bocalayabileceğine ve başarısız olabileceğine dair ilk işaretleri gördüklerinde daha kolay nefes almaya başlıyorlar.

Bir numaralı kripto para biriminin fiyatındaki düşüş, şüphesiz esas olarak Federal Rezerv’in sıkılaştırma duyurusundan kaynaklanıyor. Tahvil alımlarının azalması ve ardından bu yıl için en az üç oran artışı tahmini, kripto piyasası üzerinde bir baskı bulutu yarattı.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü olan Steve Hanke, başından beri El Salvador’un bitcoin’i benimsemesini sert bir şekilde eleştirdi. Ekonomist, bitcoin’in altında yatan temelleri çok az anladığını gösterirken, fiyatın düşmeye devam etmesi durumunda ne olacağını tahmin edebildiği için sağlam bir zeminde.

Hanke, bugün yayınlanan bir Fortune makalesinde alıntılandı :

Hanke, “El Salvador şu anda dünyanın en sıkıntılı devlet borcuna sahip ve bunun nedeni Bitcoin çılgınlığı” diyor. “Piyasalar Bukele’nin delirdiğini düşünüyor ve delirdi.”

Hanke’nin 2001’de El Salvador’un ilk dolarizasyonunda parmağı olduğu ve Ekvador maliye bakanına danışmanlık yaptığı Ekvador da dahil olmak üzere diğer Latin Amerika hükümetlerine doların faydaları konusunda “danışmanlık” yaptığı belirtilmelidir. bu ülke 2000 yılında kendi para biriminden vazgeçip doları kabul etti.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin 40.000 Doların Altına Düşüyor; Neler Oluyor? BTC Neden Düşüyor?

Doları Latin Amerika’da yaygınlaştırmaya çalışan böyle bir geçmişe sahipken, profesörün, mevcut itibari para sisteminin tüm sütunlarında ciddi bir onaylamama karşısında El Salvador’un Bitcoin’i cüretkar bir şekilde benimsemesine kızması şaşırtıcı değil.

Evet, El Salvador nüfusunun büyük çoğunluğunun bitcoin hakkında pek bir şey bilmeyebileceği ve bitcoin düşmeye devam ederse ülkenin başının epey derde girebileceği iddia edilebilir.

Ancak uzun vadede bu, dolardan kurtulmakla, başka bir ülkenin ana finansal gündeminizi belirlemesinden kurtulmakla ilgili. El Salvador’daki bitcoin deneyinin başarısına veya başarısızlığına bağlı olarak küçük bir ülkenin serveti çok daha fazla.

Dünya bakıyor ve başarısız bir fiat para sisteminin, çiçek açacak ve diğer ülkelere ekonomik özgürlüğe giden yolu gösterecek kadar güçlü hale gelmeden önce bu ilk yeşil direniş ateşini yok etmek için gerekenlere sahip olup olmayacağı görülecek.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu