Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

BTC’nin Piyasa Hakimiyeti %40’ın Altına Düştüğünden Bitcoin Yükseliş Trendini Kaybediyor

  • Uzmanlar, bunun altcoinler için pazara hakim olmanın başlangıcı olabileceğini düşünüyor.
  • Bitcoin düşerken, diğer projeler varlığın payını silip süpürmek için can atıyor.

Bitcoin’in piyasa değeri hakimiyeti, yıl boyu süren bir düşüş trendinden geçiyor. Bitcoin pazar payında bu düşüşleri en son 2018 yılında yaşamıştı.

Bitcoin En Üst Konumunu Kaybediyor mu?

Bitcoin’in piyasa hakimiyeti üç yılın en düşük seviyesi olan %37.98’e düştü. Düşüş, en büyük kripto varlığının ekosistem üzerindeki güçlü kontrolünü hızla kaybettiği endişesini artırıyor.

Yüzdelik oranlar, Bitcoin’in piyasa değerinin tüm kripto piyasasına oranını temsil eder. Bitcoin’in hakimiyeti bu yıl düşüş eğilimindeydi ve yıla %50’nin üzerinde bir pazar hakimiyeti ile başlamasına rağmen Mayıs ve Eylül aylarında %40 düşüş civarında seyrediyor.

Tanınmış bir finansal yorumcu ve borsacı olan Peter Schiff, kriptolar açısından geniş seçeneklerin Bitcoin için daha rekabetçi bir pazar yaratmaya başladığını öne sürdü.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin Hakimiyeti %40 altına düşüyor

“Seçim yapabileceğiniz 16.000’den fazla alternatif kripto ile Bitcoin’in pazar hakimiyeti 2018 Haziran’ından bu yana ilk kez şimdi %40’ın altında. Hemen hemen aynı özelliklere sahip, kolayca oluşturulan sınırsız kripto kaynağı ile #Bitcoin ilk hareket eden coin olma ve rekabet avantajını kaybediyor ”diye tweet attı Schiff.

Aralık ayı başlarındaki CoinFili raporu, altcoinlerin hakim olduğu bir pazarın eşiğinde olabileceğimiz sonucunu çıkarabilir . 2014’ten bu yana, altcoin pazar hakimiyeti bugün yaklaşık %21’den yaklaşık %60’a çıkarak üçe katlandı.

Twitter’da Altcoin Sherpa takma adını kullanan bir kripto analisti, hakimiyetin çoktan kalktığını ifade ederek altcoinlerin 2021’in başından beri piyasaya hakim olduğunu öne sürdü.

Kurumsal duyarlılık, bazı kurumsal yatırımcıların enflasyonist bir riskten korunma aracı olarak altının yerine geçmesini beklediğinden, Bitcoin’in piyasa hakimiyetini düşürmek için etkili olabilir. Bununla birlikte, eğilim, bir “dönüş” olasılığı üzerine tartışmaları alevlendirmeye devam etti.

Piyasanın Hakimiyeti Değişir mi?

Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte, zamanla olasılık artmaya devam ediyor. Bitcoin hakimiyeti düşerken, diğerleri yükseliyor.

Hakimiyete en yakın olanı, Bitcoin’den farklı olarak pazar hakimiyetini ikiye katlayan ve geçen yıl bu sefer %10’dan şu anda %20’nin üzerine çıkan Ethereum’dur. Bu büyümeyi gösteren tek token Ether değil. Messari’ye göre, Binance Coin (BNB) bugün %500’e yakın bir büyüme ile %3,98’e ulaşırken, Tether USD geçen yıldan bu yana neredeyse %20 büyüme ile %3,49 ile yakından takip ediyor.

Benzersiz kullanım durumları ve piyasaya giren daha yeni kripto para birimlerinin hacmi, Bitcoin’in yerinin değiştirilmediği takdirde hakimiyetinin azalmasına neden olabilir. Ethereum ve Binance Coin gibi altcoinler, Bitcoin’in yerini alacak öncüler gibi görünse de, Tether USDT gibi sabit paralar , kriptolar arasında bir köprü görevi gördüklerinden yarış dışında sayılmamalıdır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu