Altcoin HaberleriBitcoin HaberleriEthereum (ETH)Ethereum Haberleri (ETH)HaberlerKripto Para Haberleri

BTC ve ETH Düşerken Kripto Para Birimleri Sona Yaklaşıyor mu?

Zorlu çabanın son üç ayında, kripto para piyasası 1 trilyon ABD dolarının üzerinde piyasa değeri kaybetti. Etki o kadar yoğundu ki, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere büyük kripto para birimleri, tüm zamanların en yüksek değerlerinden neredeyse değerlerinin yarısını kaybetti. Bazı uzmanlara göre, kripto para birimleri yakın gelecekte herhangi bir iyileşme belirtisi göstermiyor. Bu, sonunda yaklaşan bir ‘kripto kışı’ yatırımcıları arasında paniği tetikledi. Peki tüm bunlar nereye gidiyor? 2022’de kripto paralara gerçekten veda mı edeceğiz ?

Bitcoin, Kasım 2021’deki 69.000 ABD Doları rekor yüksek seviyesinden geçtiğimiz haftalarda 32.000 ABD Dolarına geriledi. Öte yandan, diğer en iyi kripto para birimlerinin değeri de büyük ölçüde düştü. Kripto para piyasasındaki sürekli darbeler, kurumsal yatırımlar, sabit düzenlemeler ve ticareti kolay modeller gibi büyük girişimleri azalttı. Şu anda, merkezi olmayan küre toz içinde kaldı. Devam eden krize birçok faktör katkıda bulunsa da, hiç kimse piyasayı toparlanma yoluna sokmak için sorumluluk veya herhangi bir şey alamaz. Kenarda, yatırımcılar da ‘kripto kışı’ korkularıyla musallat oluyor. Genellikle Bitcoin ile ilişkilendirilir2017 sonu ile 2018 sonu arasındaki piyasa gerilemesi, kripto kışı, dijital belirteçlerin aylarca sürekli düştüğü uzun süreli bir düşüş eğilimini ifade eder. Son kripto kışında, Bitcoin’in fiyatı %84’ten fazla düştü ve altcoinlerin çoğu da aynı anda düştü. Fiyat düşüşü şu anda çok yıkıcı olmasa da, kripto para yatırımcıları, Bitcoin ve Ethereum’un sürekli düşüşlerle karşılaşmaya devam etmesi durumunda durumun böyle olabileceğinden korkuyor.

 

Bitcoin İnanılmaz Yükselişe Geçiyor ve Hiçbir İyileşme İşareti Göstermiyor

Bitcoin 2022’ye kötü bir notla başlasa da, yatırımcılar bu konuda neşeli görünüyordu. Uzun vadeli BTC yatırımcıları, kripto para piyasasında belirsizlik ve düşüş eğilimlerinin çok yaygın olduğunun farkındalar. Bununla birlikte, Bitcoin’in değeri Şubat ayının başında toparlanma yolunda görünüyordu ve yatırımcılar arasında iyimser bir görünüm yarattı.

Bitcoin’in fiyatı 45.000 ABD Doları aralığına dokunduğunda, yatırımcılar uzun bekleyişlerinin sona erdiğini ve en önde gelen kripto para biriminin yıl sonundan önce 100.000 ABD Dolarına ulaşma sözünü yerine getirebileceğini düşündüler. Ne yazık ki, Bitcoin 32.000 ABD Doları direnç seviyesini aştığında umutları yerle bir oldu. Ayrıca, fiyat hiçbir yerde sabitlenmiyor ya da dayanacak bir kama bulamıyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Dogecoin %5 Düştü, Shiba Inu Yükseldi: Kripto Para Fiyatlarında Bugün Kanama Var

Ethereum da Tehlikede

Dün, Ethereum’un fiyatı 3.000 ABD Dolarının altına düştü ve şimdi uzun süredir duran 2.800 ABD Doları işaretine doğru ilerliyor. 24 Ocak’ta 2.200 ABD dolarının altına düşmesi, Ethereum’un fiyatının Temmuz 2021’den bu yana gördüğü en düşük seviyeydi. Aralık ayında 4.100 ABD dolarını aştıktan sonra, Ethereum herhangi bir noktada istikrar sağlamakta zorlandı. Bununla birlikte, uzmanlar yine de yatırımcılardan yatırımcılardan, kısa bir müdahale olabileceğinden iniş ve çıkışları görmezden gelmelerini istiyor.

 

Fiyatlar Neden Şiddetli Düşüyor?

Rahatsız edici kripto para birimi fiyatına çok sayıda faktör katkıda bulunuyor. Bunlardan biri de Bitcoin’in eski cüzdanlardan ani hareket etmesi. Yatırımcılar, bunun yakın gelecekte bu cüzdanlardan yapılan büyük Bitcoin satışlarını gösterip göstermediğini merak ediyor. Öte yandan, Merkez Bankası’nın da faiz artırımına gitmesi var. Sonunda, birçok ülke kripto para ticaretini sıkılaştırdı veya katı düzenlemeler getirdi. Hindistan gibi bazıları kripto para kazançlarına vergi uyguladı.

 

Peki, Kripto Para Birimleri Yakın Gelecekte Kaybolacak mı?

Kripto para birimlerinin yakın zamanda finansal alandan silinme şansı daha az. Kripto para birimleri kararsız olsa da, altta yatan blok zincir teknolojisi kasabanın konuşmasıdır. Ayrıca, merkezi olmayan uygulamalar, NFT’ler, akıllı sözleşmeler vb. gibi blockchain teknolojisiyle desteklenen diğer yıkıcı kavramlar son zamanlarda merkezde yer alıyor. Bu nedenle, kripto para birimlerinin bu on yılda yok olma şansı çok az.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu