Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

BTC Fiyatı Yukarı Yönlü Hareket Gösteriyor İşte O Veriler

Aylarca süren amansız türbülanstan sonra, kripto endüstrisi son birkaç hafta içinde biraz gözyaşı döktü ve alanın toplam piyasa değeri son zamanlarda Mayıs ayından bu yana ilk kez 2 trilyon doları aştı.

Aslında, yalnızca son 21 gün içinde, dijital varlık sektörüne 700 milyar dolarlık büyük bir giriş yapıldı.

Son zamanlardaki iki olay bu yükseliş hissini yaratmış görünüyor: Ethereum’un ağın daha ölçeklenebilir görünmesini sağlayan başarılı Londra hard forku ve Amerika Birleşik Devletleri Senatosu tarafından Amerika’daki kripto işletmeleri için vergi etkileriyle birlikte son altyapı faturasının sunulması.

İlgili içerik : ETH2’ye Ethereum Geçişi, Resmi Bir İyileştirme Önerisi Aldı

Blockchain çözümleri sağlayıcısı Komodo’nun baş teknoloji sorumlusu Kadan Stadelmann, şunları söyledi:

“Yasal sonuçtan bağımsız olarak, bu tartışma kriptoyu ABD politikasının ön saflarına koyuyor ve blockchain teknolojisi hakkında daha fazla kamuoyu farkındalığı yaratıyor. Diğer bir sonuç ise, politika açıklamalarının resmi olarak kabul edilmesi durumunda geleneksel finans kurumlarının kripto para birikimini muhtemelen artıracağıdır.”

Bazı zincir dışı verilere daha yakından bir bakış

Stadelmann, Bitcoin ( BTC ) birikiminin şu anda balinalar ve madenciler arasında gerçekleştiğini ve döviz çıkışlarının arz şoku yarattığını ve fiyatların yakın vadede artmaya devam edebileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, BTC’nin 50.000$’a veya muhtemelen biraz daha üstüne çıkabilmesine rağmen, önde gelen kripto para biriminin tüm zamanların en yüksek değeri olan 65.000$’ı geri almasının zor olacağına inanıyor.

İlgili İçerik : Binance US, Coinbase ‘Playbook’u Kopyalamayı ve Herkese Açık Olmayı Amaçlıyor

Ether’in ( ETH ) son yükseliş gelişimini yönlendiren temel faktörün , Londra’daki son güncellemesi olduğu açıktır. Aslında, kripto analitik firması Glassnode tarafından yayınlanan verilere göre, altcoinin borsa çıkış metriklerinde birkaç ani artış oldu.

Ayrıca, merkezi olmayan finans veya DeFi sözleşmelerinde kilitlenen toplam değerin de 2021 yılının ilk çeyreğinden bu yana ilk kez 80 milyar doları geçtiğini vurguladı. Ayrıca, Beacon Chain’de stake edilen ETH sayısı 6,5 milyonu geçti. Tatibouet, “Genel olarak bunlar, bize piyasanın Ethereum’a inandığını söyleyen çok olumlu sinyaller” dedi.

HODL hissiyatı güçlü

Bitcoin birikimi devam etti ve uzun vadeli sahiplerin sahip olduğu toplam Bitcoin arzı , son zamanlarda tüm zamanların en yüksek seviyesi olan % 82,68’e ulaştı. Tersine, kısa vadeli sahiplerin arz havuzu düşmeye devam etti ve yaklaşık %20’ye düştü. Bu, artan sayıda BTC sahiplerinin kriptolarını elinde tutmak istediğini gösteriyor.

İlgili içerik : Bu Kritik Nokta, Bitcoin’in 80.000 Dolara yükseleceğini gösteriyor

Glassnode’un analiz ekibi, kısa vadeli mal sahibi arz oranı %20 veya daha düşük olduğunda, bunun ardından büyük bir arz sıkışıklığı – yani, çoğu zaman temel varlığın değerini yükseltmeye yardımcı olan bir arz kıtlığı – izlediğinin altını çizdi..

Balinalar tutmaya devam etti

Kripto analiz firması Santiment’e göre , küresel olarak Bitcoin milyonerleri – yani 100-10.000 BTC arasında herhangi bir yerde tutan cüzdan adresleri – hızlı bir kâr elde etmek için henüz madeni paralarını satmadı. Bu adreslerin sahip olduğu toplam BTC, şu anda 28 Temmuz’da ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesiyle eşleşen 9.23 milyon seviyesinde bulunuyor.

İlgili İçerik : Bitcoin Balinaları Kimdir ve Nasıl Ticaret Yaparlar?

Ayrıca, Bitcoin’in dijital varlık ticaret platformlarındaki net akışı, muhtemelen depolama için belirlenmiş adreslere son zamanlarda etkileyici olmuştur. Whale Alert gibi analitik platformlardan yapılan güncellemelere göre, her gün on binlerce BTC taşınıyor ve kripto ekosisteminde sağlıklı işlem etkinliği sergileniyor.

Kurumsal ilgi hala güçlü

Zincir üstü analitik hizmeti CryptoQuant’a göre, küresel olarak türev borsalarındaki Bitcoin rezervleri , son fiyat düzeltmesinin henüz gerçekleşmediği Mayıs ayı öncesinde görülen seviyelere düşmeye devam etti. Bu bağlamda firma, 10 Ağustos itibariyle türev rezervlerinin toplam 1.256 milyon BTC olduğunu doğruladı – 11 Mayıs’tan bu yana en düşük seviye.

İlgili İçerik : Bitcoin, Mayıs Çöküşünden Bu yana İlk Kez 46.000 Dolarlık Fiyatı Geçti

Bununla birlikte, ortaya çıkan veriler, geleneksel oyuncuların büyüyen bir listesinin son aylarda kripto kasalarına eklemeye devam ettiğini gösterdiğinden, fonlar bir kez daha Grayscale Bitcoin Trust’a geri dönüyor gibi görünüyor. Sadece bu da değil, bu yılki BTC boğa koşusunun en yoğun aşamasında bile türev bakiyelerinin ters yönde arttığını önermek için yeterli bilgi var azalan bir bakiye, koşunun yalnızca en başında.

Büyük panik satışı yok

2018 piyasa çöküşünün, büyük ölçüde, yüzlerce girişimin kısa bir süre sonra hızlı bir kaçış yapmak için milyarlarca dolar değerinde sermaye biriktirdiğini gören ilk madeni para arzı çılgınlığından kaynaklandığı bir sır değil. Balon patladığında, tüm endüstrinin toplam piyasa değeri 11 aydan daha kısa bir sürede 700 milyar dolardan 102 milyar dolara düştü ve böylece %85’in üzerinde bir kayıp sergilendi.

İlgili içerik : İşte Ripple’ın XRP’yi boşaltan eski yöneticisi hakkında bilmeniz gerekenler

Öte yandan, 2021’deki fiyat rallisi, büyük ölçüde, dünya çapında merkez bankaları tarafından uygulanan para politikaları sayesinde yatırımcıların parasal güvenli limanlar aramasından kaynaklanan sağlam makroekonomik faktörlerden kaynaklanmış gibi görünüyor. Olayları bir perspektife oturtmak gerekirse, geçen bir buçuk yılda küresel borç rakamları artmaya devam etti ve şu anda 281 trilyon doları aşıyor (küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık %355’i).

Tüm bu verilerle, kripto pazarını çevreleyen devam eden olumlu momentum, büyük ölçüde güçlü temeller ve sağlam inovasyon tarafından yönlendiriliyor gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu