NasılNedir

BscScan Nedir? Nasıl Kullanılır?

BscScan Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kısa Özet

Binance Smart Chain (BSC), zincir üstü hareketler ve kullanım anlamında istikrarlı bir büyüme sergiliyor. Peki, bu büyüme sayılara tam olarak nasıl yansıyor? Herkese açık zincirlerin en güzel yanı, adından da anlaşılabileceği gibi herkese açık olmalarıdır. Bu da gelişmeleri kendi başınıza takip edebileceğiniz anlamına gelir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

BSC ölçütleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyor, fakat nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Merak etmeyin, BscScan blok gezginini kullanmaya başlayabilmeniz için harika bir rehber hazırladık. Bu sayede, Binance Smart Chain’in büyümesini yakından takip edebilirsiniz.

BscScan, Etherscan’ın arkasındaki aynı ekip tarafından inşa edilen Binance Akıllı Zincir için önde gelen blok zinciri kaşifidir. İşlemleri izlemenin, akıllı sözleşmeleri ve diğer özellikleri doğrulamanın yanı sıra, BscScan aynı zamanda BSC için lider doğrulayıcıdır.

Blockchain kaşifleri, herhangi bir kripto para birimi için gereklidir. Binance Smart Chain’in blok zinciri kaşifi BscScan, Etherscan’ı oluşturmaktan sorumlu ekip tarafından geliştirildi. Blok gezgini etiketi, işlevselliği giderek artan çeşitli özellik ve hizmetleri kapsadığı için, bu araçla neler yapılabileceğinin yalnızca bir kısmını açıklar.

BscScan Nedir?

Özünde, BscScan, hangi kripto para birimini takip etmek istiyorsa, diğer tüm blockchain kaşiflerine çok benzer. Menülerde gezinerek veya üstteki arama çubuğunu kullanarak cüzdan adreslerini, işlemleri, akıllı sözleşmeleri ve çok daha fazlasını aramak mümkündür. Binance Akıllı Zincir ekosistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek çok basit ve şeffaftır.

Her iki hizmet de aynı ekip tarafından oluşturulduğundan, BscScan’ın görsel arayüzü Etherscan’a çok benzer. Platformu acemiler tarafından mümkün olduğunca erişilebilir kılmak için gereksiz çan ve ıslık yoktur. İşlevselliği ve özellikleri büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, blockchain gezgini kullanıcılarına daha fazla kullanışlılık getiriyor.

Binance Akıllı Zinciri indekslemek ve uygun bir kullanıcı arayüzü aracılığıyla aranabilir hale getirmek, herkesin ekosisteme şeffaf bir şekilde erişmesini sağlar.

Etherscan’a benzer şekilde, BscScan’de bir hesap oluşturmak mümkündür. Geliştiriciler için faydalı olabilse de, işlevselliğe erişmek için bunu yapmak gerekli değildir. Ayrıca, kullanıcıların bu amaç için harici çözümler bulması gerekeceğinden, BscScan bir cüzdan hizmeti olarak hareket etmez. Ancak, mevcut cüzdanlar – MetaMask, TrustWallet ve diğerleri – BscScan ile birlikte bağlanabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Web 3.0 Nedir: Geleceğin İnterneti

BSCScan’de İşlemleri Nasıl Bulabilirim?

BscScan üzerinden bir işlem aramak, diğer blok araştırmacılarından çok da farklı değildir. İşlem kimliğini veya bir işleme dahil olan herhangi bir cüzdan adresini kullanmak, kişinin ihtiyaç duyduğu sonuçları verecektir. Bilgiler arama kutusuna girildikten sonra, BSCScan işlem tutarı, tarih, blok numarası, bakiyeler, işlem ücretleri, durum ve daha fazlası dahil olmak üzere ayrıntılarını sorgulayacaktır.

Kullanıcılar, BNB – Binance Coin – ve USD değerine bağlı olarak bir cüzdan adresi için bilgi girerken bakiyesini görecekler. Ancak BscScan, “Token” alanında bulunabilen BEP-20 ve ERC-721 token bakiyelerini de destekler.

İşlemleri Kimlik veya Hash ile Arama

BscScan aracılığıyla işlemleri aramanın çok yaygın bir yolu, İşlem Karmasını kullanmaktır. Bu karma, Binance Akıllı Zincir işlemlerinin durumunu izlemek için bir harf ve sayı dizisidir. BscScan’e bir İşlem Karması girmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok yararlı bilgiler sağlar:

  • İşlem durumu: beklemede, başarılı veya başarısız olacak.
  • Blok yüksekliği: madencilerin işlemi blok zincirine ne zaman kaydettiğini doğrulamak için bir ağ tanımlayıcısı olarak hizmet eder.
  • İşlem değeri: BNB ve USD değerinde gösterilir
  • İşlem ücreti: Binance Akıllı Zincirinde işlemi tamamlamanın ne kadar pahalı olduğunun bir temsili.
  • Özel bir not: Göndericiler, işlemlerine, hesaplarına giriş yaptıktan sonra BscScan kullanıcıları tarafından görülebilen özel bir mesaj ekleyebilir.

Tüm bu ayrıntılar, blockchain teknolojisinin, bu durumda Binance Akıllı Zincirinin şeffaf doğasının önemli yönleridir.

Doğrulayıcı Lider Tablosu nedir?

Kullanıcı düğümlerinin işlemleri doğruladığı çoğu hisse kanıtı blok zincirinin aksine, Binance Akıllı Zinciri doğrulayıcılar gerektirir. Şu anda, bu ekosistem için bir dereceye kadar merkezileşme olduğunu gösteren 43 doğrulayıcı var. Ek olarak, her doğrulayıcı, düğümlerinin sahip olduğu BNB miktarıyla gösterilen oylama gücüne sahiptir.
Kullanıcılar, doğrulayıcının ne zaman aktif hale geldiğini (blok başlığıyla gösterilir) ve doğrulayıcı lider tablosunda doğruladıkları son bloğu görebilir. Ayrıca lider tablosu, doğrulayıcıların geçen gün, hafta ve ayda kaç blok işlediğini gösterir. Ayrıca ağda hala etkin olup olmadıklarını da gösterir.

BNB tarafından belirlenen ilk 21 doğrulayıcı, aktif doğrulayıcı olarak seçilecektir. BscScan lider doğrulayıcıdır ve 745.525 BNB stake ile en yüksek oylama gücüne sahiptir. Sahipler BNB’lerini BscScan’e devredebilir ve %13.8 Nisan kazanabilir.

Verim Çiftlikleri Listesi

Ethereum’a benzer şekilde, Binance Akıllı Zinciri çok sayıda merkezi olmayan finans projesine ev sahipliği yapıyor. Verim çiftçiliği, DeFi’nin çok önemli bir yönüdür ve BscScan, kullanıcıların ellerindeki seçeneklerin güncel bir listesini bulmalarına yardımcı olur. Yazma sırasında, blok zincirinde birkaç düzine verim çiftçiliği fırsatına rağmen liste henüz doldurulmamıştı. Ancak verim çiftlikleri listesi yeni bir özelliktir ve henüz tam olarak uygulanmamış olabilir.

BEP-20 ve ERC-721 Jetonları

Binance Akıllı Zincir ekosistemi iki token türünü destekler: bu blok zincirine özgü BEP-20 varyantı ve Ethereum’un ERC-721 varyantı.

BEP-20 jetonları için kullanıcılar en iyi jetonları, fiyatları, hacmi, piyasa değerini, sahiplerin sayısını ve varlığın zincirler arası uyumlu olup olmadığını takip edebilir. Blok zincirlerin birlikte çalışabilirliği üçüncü nesil blok zincirlerinin mücadele ettiği sorunlardan biri olduğu için, birden fazla blok zinciri arasında değer aktarma yeteneği her çeyrekte bir ivme kazanıyor.
ERC-721’i desteklemenin nedeni, bu jetonların birçoğunun zincirler arası uyumlu olmasıdır. Ek olarak, bazı projeler jetonlarının yarısını bir zincirde ve yarısını farklı bir ekosistemde yayınlayabilir. 5.200’den fazla ERC-721 token sözleşmesi BscScan’de izlenebilir ve oldukça ilgi çekici bir senaryo oluşturur.

“Sözleşmeyi Doğrula” Ne Yapar?

Binance Akıllı Zincir, akıllı sözleşmeleri destekler. BscScan kullanıcıları, doğrulamak ve derlenen kodun şu anda bu blok zincirinde çalışan kodla aynı olup olmadığını görmek için herhangi bir sözleşme adresini girebilir. Binance Akıllı Zincir ekosisteminin genel şeffaflığına katkıda bulunduğundan, kullanıcıların kodu bağımsız olarak denetlemesine ve doğrulamasına izin vermek faydalı bir özelliktir.

BSCscan NFT’lerle Uyumlu mu?

BscScan, kullanıcıların ERC-721 belirteçlerini izlemesine izin verdiğinden, değiştirilemeyen belirteçler veya NFT’ler ile tamamen uyumludur. Ethereum gibi, Binance Smart Chain, daha düşük ücretleri ve daha yüksek genel verimliliği ve verimi nedeniyle birden fazla NFT odaklı projeye ev sahipliği yapıyor. Kullanıcılar NFT’lerini BscScan ile işlem hash’i, NFT akıllı sözleşmesi veya cüzdan adresleri aracılığıyla arayabilirler.
Bununla birlikte, blok zinciri gezgini, bu karşılıksız token içinde bulunan sanatı betimleyemez. Kullanıcıların, NFT belirteç standardını destekleyen bir pazaryerine veya başka bir hizmet sağlayıcıya bağlanması ve resmi görmek için edinileni projelendirmesi gerekecektir. Ancak BscScan, belirteç kimliğini, NFT projesini, işlem geçmişini ve akıllı sözleşme ile etkileşimi gösterecektir.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu