NasılNedir

Borsada Balina Hareketi Nedir? Ne Demek?

Borsada Balina Hareketi Nedir? Ne Demek?

Balina Ne Demek?

Normalde balinanın sözlük anlamı: Balina yaşamını tamamen suda sürdüren ve yaygın olarak dünya okyanuslarında bulunan farklı çok sayıda türden oluşan plasentalı deniz memelileridir. Cetacea infra takımı içinde genellikle yunusları ve musurları hariç tutarak oluşturulmuş formel olmayan bir gruplamada yer alırlar.

Yukarıdaki gibidir. Ama Bize Kripto Borsasındaki Balinanın anlamı lazım. Kısa geçiyorum goygoy yapmıcam :)

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Borsada Balina Ne Demek?

Belli bir kripto para biriminden büyük miktarda coine sahip olan kişi veya kurumlar kripto dünyasında balina olarak bilinir. Ellerinde büyük miktarda coin bulundukça, belirli kripto para biriminin değerlemesini manipüle edecek kadar güçlü hale gelirler. Balina hareketi, işlemin boyutuna, büyüklüğüne, kaynağına ve hedefine bağlı olarak bir kripto para biriminin fiyatı üzerinde devasa bir etkiye sahip olabilen basit bir sinyaldir.

Bitcoin balinaları, diğer çoğunluk varlık sahipleri gibidir: hareketlerinin, artan oynaklık, azalan likidite veya her ikisinin bir kombinasyonu yoluyla bitcoin piyasası üzerinde çok büyük etkileri vardır.

Balinalar tipik olarak, piyasadaki diğer satış pozisyonlarından daha düşük olan kitaplara büyük satış emirleri koyar ve fiyatların düşmesinin ardından bir zincirleme reaksiyonu tetikleyerek oynaklık yaratır. Balinalar büyük satış emirlerini piyasadan çektiğinde veya fiyatı istedikleri yere indirip daha fazla coin biriktirmek için yeterli panik satışı yarattığında istikrar geri döner, bu taktiğe genellikle “satış duvarı” denir.

Ters “satış duvarları” da balinalar tarafından kullanılan bir taktiktir, yani, teklif verenleri tekliflerinin fiyatını yükseltmeye zorlayan bir kripto para biriminin fiyatını yapay olarak şişirmek için daha yüksek fiyatlarla gerçek olmayan seviyelerde coin satın almak, böylece satış emirleri alım emirlerini doldurur. . Balinalar bu yöntemi çok büyük miktarlarda sermaye dağıtarak doğru bir şekilde uygularsa, daha küçük perakende yatırımcılar FOMO’ya (Kaybetme Korkusu) yakalanır.

Bu manipülasyonlar daha fazla düzenlenmiş borsalarda ve ilgili borsalarda yasa dışı olarak kabul edilir, ancak kripto dünyasının göreceli yeniliği ve olgunlaşmamışlığı ile bunlar hala işe yaramaktadır ve manipülasyon sinyalleri birden fazla durumda görülebilir. Balina hareketlerini anlamak bizi oyunun bir adım önünde tutabilir ve bu sinyalleri manipüle edilmeyecek veya manipülatif olmayan piyasa hareketlerini daha akıllıca tahmin etmeyecek kadar erken yakalamaya yardımcı olabilir.

Balina Hareketi Ne Demek?

Balina hareketlerini, sinyallerini ve davranışlarını anlamak, kripto para birimi yatırımının anahtarıdır. Zincir üstü analize temel düzeyde aşina olmak gerekir. Çoğu kripto para birimi blok zinciri herkes tarafından görüntülenebilir ve üzerlerindeki çoğu işlemi görmek için blok zinciri kaşiflerini kullanırsınız. Şeffaflık seviyesi, işlem onayından veya bütünlüğünden çok daha fazla öğeler hakkında bilgi sağlar. Örneğin, arz, dağıtım, işlem hacmi, cüzdan konsantrasyonu hakkında bilgi veren sahipliğe dayalı cüzdan sıralamasını görebilirsiniz.

Arz birkaç cüzdan arasında yoğunlaşırsa, bu cüzdanlar satıldığında o paranın fiyatının düşmesi riski vardır. Blockchain kaşifleri ayrıca, insanların kripto paralarıyla ne yaptığını da söyler; örneğin, tutma, bir borsada hareket etme, borsadan çıkma vb. Borsada arz, satış niyetini gösterir, borsa dışı sinyalleri tedarik etmek niyetindedir, birkaç akıllı manevra, para kurucularının, zengin kişilerin ve kurumların satın alma ve satış davranışlarını önlemek için cüzdanlarını tanımlamayı da mümkün kılabilir.

Bazı yatırımcılar teknik olarak diğerlerinden daha yatkındır, ancak ortalama bir perakende yatırımcı için bu, manuel ve zahmetli bir süreçtir ve Glassnode veya Cryptoquant gibi araçları zincir üstü analiz platformları olarak kullanmak mantıklıdır. Bunlar teknik analizden daha kolay ve net görüşlerdir, örneğin, Glassnode’un HODL Wave göstergesinin büyük bir hayranıyım çünkü belirli HODL dalgaları zirve yapıyor, balinalar tarafından satıldığını veya hacimler halinde satıldığını gösteriyor. Birden çok türde balina hareketi kripto para birimi yatırımında önemlidir, birkaç yaygın modeli inceleyelim.

Balina Etkisinden Gelen İşlem Dinamikleri, balina, balina hareketi, borsada balina, borsada balina ne demek, borsada balina hareketi nedir, borsa balinaları, kriptoda balina ne demek, kripto balina ne demek
Balina Etkisinden Gelen İşlem Dinamikleri

Kripto Balinaları Piyasaları Nasıl Hareket Ettiriyor?

Kripto para birimlerine yatırım yapmak nispeten yeni bir trend, bu varlıklara birden fazla mercekten bakmayı gerektiriyor. Destek seviyeleri, direnç, boğa bayrakları, Bollinger bantları ve RSI vb. gibi teknik grafik göstergelerini analiz etmeliyiz. Deneyimli kurumsal yatırımcılar da dahil olmak üzere herkes aynı göstergeleri ve araçları önceden kar elde etmek için kullandığında ve ortalama perakende yatırımcıları yüksek ve kuru. Bir dizi araca ve keskin zekalı bir cephaneliğe yatırım yapmak, ortalama bir perakende yatırımcının ötesinde şeyler olsa da, temel teknik analizin ötesine geçmek, kripto temellerini daha derinden anlamak, koordineli medya FUD’unu içeriği için hızlı bir şekilde analiz etmek gibi yapılabilecek küçük şeyler vardır. zamanlama ve niyet vb.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Dominance Nedir? Kriptoda Dominance Ne Demek?

Kripto para birimlerine yatırım yapmak için en büyük faktörlerden biri, zincir üzerinde analiz yoluyla balina hareketlerini anlamakla ilgilidir, bu önemli, ancak göz ardı edilen bilgi birikimi hakkında sınırlı bilgi ve yeterlilik vardır, ancak çevresinde birçok basit ve kullanışlı araç mevcuttur. Bu yazıda, getirilerdeki değeri en üst düzeye çıkarmak ve REKT almaktan kaçınmak için balina hareketlerinin desteklediği işlem dinamiklerini anlayalım.

Cüzdandan Borsa’ya

Kripto para birimleri normal cüzdanlardan bir blockchain gezginindeki borsalara gönderildiğinde, bu genellikle kişinin onu satmak istediği anlamına gelir. Daha küçük işlemler için önemli değil, ancak yüz milyonlarca satış baskısı yaratacak ve fiyatı ezecek. Öte yandan, borsadan cüzdana milyonlarca dolarlık bir kripto para gönderilirse, bunların yakında satılmaları pek olası değildir.

Cüzdanla Değiştir

Borsalarda yeterli balina hareketi varsa, olumlu fiyat hareketini körükler ve hareket tersiyse etkiler tersine çevrilir. Ek olarak, borsalarda yüz milyonlarca sabit paraya geçerse, balinaların satın almak niyetinde olduğu ve piyasanın pompalanmak üzere olduğu anlamına gelir. Borsalardan ayrılırlarsa, satma veya yatırım yapmama sinyali verir. Borsalar dışındaki stablecoin hareketi aynı zamanda geçici bir düşüşe ve hatta bir ayı piyasasına işaret ediyor.

Değişimden Değişime

Borsadan borsaya hareketler tamamen arbitrajla ilgilidir, yani balinalar iki borsa arasındaki küçük fiyat farkından yararlanır ve çok fazla sermayeye sahip oldukları için küçük bir fark itibari parada oldukça büyük bir getiri sağlar.

Cüzdandan Cüzdana

Son olarak, cüzdandan cüzdana hareketler var, bunlar çok yanlış anlaşılıyor. Birçok büyük yatırımcı borsaları kullanmaz, OTC’ye giderler (tezgah üstü). Aksi takdirde yatırımların boyutu piyasaları hareketlendirebilir ve fiyatları dalgalandırabilir. Yüz milyonlarca dolarlık cüzdanlar gördüğünüzde, bunlar genellikle OTC ticaretidir ve Tesla’nın BTC alımının kamuya duyurulana kadar piyasaları neden etkilemediği, alım mı yoksa satış mı olduğu asla net değildir. Bitcoin düştüğünde, Michael Saylor’un Microstrategy’sinden alınan mega satın alımların hiçbiri, OTC birikimleri olduğu için fiyatları yukarı taşımadı. Uzun lafın kısası, cüzdandan cüzdana hareketler genellikle kısa vadede ihmal edilebilir fiyat etkisine sahiptir.

Yanlış alarm

Balina hareketleriyle ilgili tüm işlem dinamikleri net sınırlara sahip olsa da, birkaç anormal faktör, ortalama yatırımcılar ve tüccarlar tarafından gözden kaçırılan yanlış alarmlar veya yanıltıcı sinyaller oluşturabilir. Bunları inceleyelim.

İşlem Boyutu

Araçlar, neyin bir balina işlemi olarak sınıflandırıldığı konusunda ağır önyargılar yaratır. Örneğin, “balina uyarısı”, Pazar Derinliği olgusunu ölçmediği için belirli bir kripto para birimi üzerinde yaratabileceği etkiyle ilgili bir sorun yaratan 13 Blockchain > 1 milyon ABD Doları üzerindeki tüm işlemleri yakalıyor gibi görünüyor.

Pazar Derinliği

Piyasa Derinliği, kripto para birimini belirli bir borsaya iten parayı gösterir. Bu veriler, Coinmarketcap gibi sitelerin pazarlar bölümünde mevcuttur. Fiyatı %1-2 oranında zorlamak için ne kadar fiat gerekiyorsa, piyasa derinliği o kadar büyük olur. Örneğin, 10 milyon dolarlık BTC, cüzdandan 20 veya 30 milyon dolarlık bir piyasa derinliğine sahip borsaya taşınırsa, tüm bu BTC hemen satılsa bile olumsuz yönde ihmal edilebilir bir etkisi olacaktır. Ancak altcoinlerin tek haneli milyonlarda veya daha az pazar derinlikleri var ve bu boyuttaki hareket, sipariş defterlerini kurutarak bu altcoinin fiyatını düşürebilir.

Altcoin balina hareketleri fiat olarak o kadar küçüktür ki, fiyatı etkileseler bile balina izleme araçları tarafından seçilemezler. Piyasa derinliği, hareket takibi denkleminin tamamında önemli bir değişkendir ve balina uyarı araçlarının tweet attığını veya bir telgraf mesajı gönderdiğini gördüğünüzde bile hemen teslimiyet veya ay izlerini varsaymaz.

Balina yaşı

Altcoinler, BTC’ye yoğun bir şekilde endekslenir, fiyatını etkileyen bir BTC balina hareketi, söz konusu blok zincirinde balina faaliyeti olmasa bile bir altcoini etkileyebilir. BTC, ETH ve her boyuttaki diğer en iyi kripto para birimlerinde her gün fiyatlar üzerinde tahmin edilebilir bir etkisi olan birkaç balina hareketi oluyor. Balina hareketiyle sezgisel olarak ilişkili olmayan ikinci bir faktör, cüzdanların yaş faktörüdür, daha eski, atıl cüzdanlar ilk kez işlem yapar ve satış büyük bir uyanma ve sarsıntı yaratır. Bu, fiyatların çoğu OG HODLer’ın bile satacağı kadar yüksek olduğunu gösterir. Bunlar, haberlerde tutarsız bir şekilde bildiriliyor, çünkü çoğu daha küçük ve cüzdandan cüzdana. Bununla birlikte, bu döngüde 100.000 dolarlık bölgeye yaklaştığımızda ve eski cüzdanlar BTC’yi borsalara taşıdığında, bu döngü zirvesini gösterir.

Tokenomik Faktörler

Balina işleminin etkisi ayrıca kripto para biriminin tokenomiklerine ve cüzdan işleminin kaynağına da bağlıdır. Örneğin, 10 milyon Altcoin satan en büyük Altcoin sahibi ile aynı şeyi yapan daha küçük bir cüzdan farklıdır. Büyük cüzdanlardan adil olmayan bir şekilde dağıtılmış bir madeni paranın sürekli satışı varsa, yatırımcılar gemiyi terk etmelidir.

Belirli kripto para projelerinde çalışan önemli sahiplere veya ekiplere ait cüzdanları belirlemek için zaman ayırın, bazı cüzdanlar halka açıktır, örneğin Ethereum’dan Vitalik Buterin, borsalarda hareketler gördüğünüzde, yatırımcıların da satma zamanı gelmiş olabilir. Bu paraların bir borsaya mı yoksa soğuk bir cüzdana mı taşındığını tespit etmek zor, hatta bazıları satış davranışlarını maskeliyor. Bu nedenle, birçok insanın bu hareketleri yanlış okuduğu ve ters etki yaratabilecek eylemleri etkinleştirdiği sonucuna varmadan önce bunu analiz etmek için zaman ayırın.

Akıllı para

Kurumsal yatırımcılar, yani akıllı para hareketleri, herhangi bir yatırım kategorisinde çok önemli vektörlerdir ve kripto para birimleri de bir istisna değildir. Çoğu kurumsal yatırımcı, perakende yatırımcıların önemli olaylara, haberlere ve balina hareketlerine yönelik davranışlarını anlamak ve analiz etmek için eğitilmiştir. Örneğin, ortalama perakende yatırımcısı için, stabilcoinlerin ağır basımı genellikle Bitcoin’in yukarı doğru pompalanacağı anlamına gelir, ancak bu gerçek olmaktan uzaktır. Stablecoin’ler arz ve talebe göre basılır ve yakılır, bu çok önemlidir çünkü talebe kıyasla çok fazla veya çok az USDT varsa bu dolar sabitini yukarı veya aşağı kıracaktır. Bu nedenle USDT veya USDC’nin basılması her zaman fiyatların artacağı anlamına gelmez, yalnızca talepte bir artış olduğunu gösterir.

Muazzam BTC siparişleri, stabilcoin basmadan OTC’ye (tezgah üstü) gider, bu faktörler genellikle stabilcoin üretiminin fiyat hareketini yukarı doğru gösterdiğini varsayan ortalama perakende yatırımcılar tarafından göz ardı edilir ve bu da onları fiyatları birkaç yüzde artırabilen büyük yatırımcılar tarafından manipülasyonun yumuşak hedefleri haline getirir. bir olay yanılsaması yaratan bir sabit para darphanesinin ardından. Perakende, FOMO’yu pompaya sokabilir ve tıpkı balina hareketlerinin açık ve kapalı borsalar gibi bir serap yaratabileceği gibi akıllı para tarafından terk edilebilir.

Akıllı para, perakende yatırımcıların tipik tepkisini bilir, bu nedenle doğru analiz yapılmadan her sinyale tepki vermek perakende yatırımcılara REKT alabilir. Akıllı para ile aptal para arasındaki arbitraj, bu yazının yazıldığı sırada YouTube’da viral döngülerini çalıştıran Wyckoff dağıtımının da temelini oluşturuyor, Uncomplication adlı bir kanal bu 100 yıllık ilkeyi orada aydınlatıyor. FOMO alımından veya FUD satışından önce Wyckoff dağıtımını anlamaya ve dikkatli olmaya değer.

Zincir İçi Metrikler

Bu, balina hareketlerini ve ötesini izlemek için çok önemli bir alandır, birkaç yıldır bunların ücretli ve ücretsiz sürümlerini denedim. Glassnode, Messari, Whale Map vb. ücretli abonelikler bilgileri daha iyi sentezler ve hayatı kolaylaştırır. Whale Alert gibi ücretsiz araçlar da benzer bilgiler sağlar, ancak daha az sentezlenmiş, aranabilir ve dizine eklenebilir. Araçlar zaten onları kullanan kişi kadar iyidir, birçok kripto yatırımcısı, tüccarı ve hatta spekülatörü bu balina araçlarını ve işlem dinamiklerini bilmiyor.

Sonuç Düşünceleri

Balina hareketinin evrensel olarak kabul edilen tanımları, araçların kapsamı ve çıktıları büyük bir değişkenliğe sahiptir. Bir balina hareketini tanımlamanın en kesin yolu, bir kripto para biriminin altında yatan ekonomik mantığı bozacak kadar büyük herhangi bir işlemdir. Balinalar ve balina hareketleri de birbirini dışlayabilir, işlemin hangi cüzdandan (herkese açıksa) kaynaklandığını bilmek bunu daha fazla niteleyebilir. 19 Mayıs sırasında, kripto kargaşası Vitalik halka açık cüzdanını boşalttı, ancak daha sonra sadece soğuk bir cüzdana taşındı. Bunun yapıldığına dair kesin bir kanıt olmamasına rağmen, balinaların bu teknikle poker oynaması da kolaydır.

Akıllı kripto, her zaman perakende kriptoyu alt ederek onlara satış yapmaya çalışıyor. Döngünün zirvesinde, düzinelerce balina işleminin borsalara taşındığını görürseniz, sanırım satış zamanıdır.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu