HaberlerKripto Para HaberleriSEC

BlockFi ve SEC Arasındaki 100 Milyon Dolarlık Anlaşma

Kripto para ödünç verme şirketi BlockFi, yatırımcıları yanılttığı ve kredi ürünlerini menkul kıymet olarak ilan etmediği için SEC’e 50 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti. Şirket, benzer suçlamaları 32 farklı ABD eyaletinde çözmek için 50 milyon dolar daha ödeyecek.

Karar, henüz hatalı olduğunu kabul etmese de, kripto para kredisi veren şirket için oldukça büyük bir darbe olmalı. BlockFi ayrıca, ABD merkezli vatandaşlara borç verme hizmetlerini sunmayı durdurmak için bir durdurma ve vazgeçme emrine uymayı da kabul etti.

SEC başkanı Gensler’e göre Uyum Haftası üzerine yazılan bir makalede :

“Bu, kripto kredi platformları açısından türünün ilk örneği. SEC Başkanı Gary Gensler yaptığı açıklamada, bugünkü anlaşma, kripto piyasalarının 1933 Menkul Kıymetler Yasası ve 1940 Yatırım Şirketi Yasası gibi zamanla test edilmiş menkul kıymet yasalarına uyması gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. “Ayrıca, Komisyonun bu yasalara nasıl uyum sağlayabileceklerini belirlemek için kripto platformlarıyla çalışmaya istekli olduğunu gösteriyor.”

Algılanan BlockFi ihlalleri konusunda SEC, BlockFi’nin borç verme ürünlerinin yatırım sözleşmeleri olduğunu ve şirketin bunları bu şekilde kaydetmediğini ve muafiyet başvurusunda bulunmadığını söyledi. SEC ayrıca basın açıklamasında BlockFi’nin 18 aydan fazla bir süredir kayıt dışı bir yatırım şirketi olarak faaliyet gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

Menkul kıymetler ihraç etti ve ayrıca nakit hariç toplam varlıklarının yüzde 40’ından fazlasını, kripto varlıklarının kurumsal borçlulara verilen kredileri de dahil olmak üzere yatırım menkul kıymetlerinde tuttu.”

BlockFi, pozisyonunu netleştirmek için kendi basın bültenini yayınladı. SEC ile işbirliği yaptığını ve SEC bulgularına dayanarak düzeltici eylem uyguladığını belirtti.

Dikkatinizi Çekebilir: Macaristan Merkez Bankası Başkanı Kriptoyu Yasaklamak İçin Sıraya Girdi

Ancak şirket, SEC bulgularını olumsuz olarak değerlendirmedi ve anlaşmanın şu şekilde olduğunu belirtti:

“Amerika Birleşik Devletleri genelinde kripto varlıklarından faiz kazanmak isteyen müşteriler için düzenleyici netlik ve ileriye dönük bir yol sağlayan federal ve eyalet düzenleyicileri ile önemli bir karar”

SEC kararına göre BlockFi platformunda halihazırda varlık bulunduran yatırımcıların varlıklarını orada tutmaya devam etmelerine izin verilecek. Ancak bunlara ekleyemeyecekler ve artık hiçbir ABD vatandaşı kripto para birimi platformuyla hesap açamayacak.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu