Blockchain Haberleri

Blockchain teknolojisi 2022’de bu alanlarda devrim yaratabilir

Blok zinciri, her girişin bir aracı veya merkezi otoritenin müdahalesi olmaksızın bir eşler ağı tarafından onaylanması gereken dağıtılmış bir veritabanıdır.

Veritabanının bu dağıtılmış, merkezi olmayan yapısı, ağdaki birkaç düğümün (eşler) bir kopyasına sahip olduğu için onu son derece güvenli ve şeffaf hale getirir. Tek bir düğümün veritabanında herhangi bir düzensizlik varsa, ağdaki diğer düğümler bunları işaret edip düzeltebilir.

Yalnızca finans sektörü için değil, aynı zamanda verilerinin güvenliğine ve şeffaflığına değer veren herhangi bir sektör için de arzu edilen bir özelliktir.

Bu nedenle, çeşitli sektörlerdeki birçok işletme ya blok zincirini iş modellerine asimile etti ya da bunu yapma sürecinde. Ve önümüzdeki yıllarda hepsinde olmasa da birçok işletmede blockchain özelliklerini görebiliriz!

2022’de blockchain’in devrim yarattığını görebileceğimiz bazı alanlar:

Uluslararası İşlemler

Hızlı küreselleşmeyle birlikte hızlı, uygun ve güvenli uluslararası para transferlerine duyulan ihtiyaç artıyor. Şimdiye kadar, sınırların ötesine para göndermek sıkıcıydı ve birkaç saat, hatta günler sürdü! Ancak bu, karışıma blockchain teknolojisi eklendiğinde değişebilir.

Blockchain teknolojisiyle desteklenen uluslararası işlemler, süreci yavaşlatan aracıları ortadan kaldıracaktır. İşlemler de daha güvenli hale gelecektir. Çok uzak olmayan bir gelecek. Ripple adlı bir şirket, blockchain teknolojisini kullanarak anında ve güvenilir uluslararası işlemler üzerinde çalışıyor ve çabaları önümüzdeki birkaç ay içinde meyvelerini verebilir!

Dikkatinizi Çekebilir: Bybit, Başarılı Launchpool İle MOBLAND Metaverse’de Bayrağını Yapıştırıyor

Sermaye piyasaları

Blockchain teknolojisi ayrıca sermaye piyasalarını daha iyi hale getirme potansiyeline sahiptir. Bir finansal danışmanlık kuruluşu olan koalisyon Greenwich tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, sermaye piyasaları alanındaki kurumsal blok zinciri uygulamaları için toplam yıllık bütçenin 2018’den bu yana kabaca 1,7 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Blok zinciri teknolojisinin sermaye piyasalarında uygulanması, daha hızlı takas ve uzlaşma sağlayabilir, konsolide denetim izleri ve iyileştirilmiş operasyonlar.

Dijital Oylama

Demokrasinin oy verme özgürlüğü ve yapısı kadar güçlü olduğunu söylüyorlar. Bu, merkezi bir otorite tarafından yönetilen ve bu nedenle iç ve dış saldırılara karşı savunmasız olan mevcut oylama sistemi göz önüne alındığında büyük bir sorundur.

Neyse ki, bu sorunlar blockchain teknolojisinin yardımıyla çözülebilir. Belirli bir oylamanın ayrıntıları birkaç kişi tarafından doğrulanabilir ve veri tabanına eklenebilir. Bu, tüm süreci güvenli ve şeffaf hale getirir.

FollowMyVote adlı bir şirket, şu anda şeffaf bir çevrimiçi oylama platformu sağlamak için blockchain teknolojisini kullanacak bir sistem üzerinde çalışıyor.

Kara Para Aklamadan Koruma

Blok zincirleri, blok zincirinde depolanan verileri güvence altına almak için asimetrik şifreleme yöntemlerini de kullanır. İki anahtar kullanan bir kriptografik karma işlevi kullanır.

Herkes tarafından bilinen bir genel anahtar ve yalnızca işlemi yapan kişi tarafından tutulan özel bir anahtar. Bu, kara para aklamayla mücadelede son derece yararlı olabilir. Şifreleme, Müşterinizi Tanıyın (KYC) bilgilerini depolamak için kullanılabilir; bu, finans kurumlarının müşterilerini nasıl tanımlayabileceğidir.

Enerji

Blockchain teknolojisi, enerji endüstrisinde de son derece yararlı olabilir. Enerji tedarik işlemlerinin yürütülmesine yardımcı olabilir ve ayrıca ölçüm ve faturalandırma gibi enerji okuma süreçleri için bir temel sağlayabilir.

Yenilenebilir enerji sertifikaları, emisyon izinleri, varlık yönetimi ve mülkiyetin belgelenmesi gibi enerjide Blockchain’in çeşitli ek kullanımları olabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu