Blockchain HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Blockchain Ağ Süreleri Büyümeyi Engelliyor; Alternatif Ekosistemler Bir Çözüm Sağlayabilir Mi?

Blok zinciri ekosistemi artık on yıldan daha eski ve 3 Ocak 2009’da ilk Bitcoin bloğunun çıkarılmasından bu yana çok şey değişti. Bu gelişen teknoloji, konsepti tanıtan Ethereum blok zinciri gibi dikkate değer yeniliklerle birlikte daha fazla blok zinciri topluluğuna yol açtı.

Bugün, kripto ekosistemindeki yenilikçiler, merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) geliştirerek dünyanın her yerinden herkesin öne çıkan ürünlere erişmesine izin verebilir. Ancak, yaklaşmakta olan akıllı sözleşme blok zincirleri için sorunsuz bir yolculuk olmadı; Paketin lideri olan Ethereum, hala çok beklenen 2.0 yükseltmesiyle ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye çalışıyor.

2017 yılında, bu önde gelen akıllı sözleşme blok zinciri, ağındaki işlem sayısını altı kat artıran kripto kedi çılgınlığının ardından büyük bir yavaşlama yaşadı. Benzer durumlar , son birkaç ay içinde Solana gibi önde gelen platformlarda kayda değer kesintilerle rakip Katman-1 zincirlerinin başına geldi .

‘Ethereum katilleri’ olarak lanse edilse de, yaklaşmakta olan Katman-1 zincirlerinin de bazı ağ zorluklarıyla karşı karşıya olduğu gerçeği göz ardı edilemez. Peki, yerel blockchain ekosistemlerinde sık sık yaşanan kesintilerin nedeni ne olabilir? Bu makalenin bir sonraki bölümü, kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesini kolaylaştırabilecek alternatif çözümler içeren bazı eğilimleri vurgulayacaktır.

Blockchain Ekosistemi İçin Henüz Günyüzüne Çıkmadı

Giriş bölümünde belirtildiği gibi, blok zinciri ekosistemi önemli ölçüde gelişti ancak henüz tam potansiyeline ulaşamadı. Geçen yıl, her ikisi de geniş bir paydaş topluluğunu cezbeden Avalanche ve Solana gibi gelecek vaat eden Katman-1 zincirlerinin ilk çıkışını gördü. Bununla birlikte, bu zincirler bir noktada kesinti yaşadı ve en sık görülenler Solana’da oldu.

En son güncellemelere göre, Solana’nın ağı, beş saat içinde tekrar açılmasına rağmen 4 Ocak’ta kapandı. Bu, Solana’nın ilk kez kesinti yaşaması değildi; ağ, biri Eylül’de diğeri Aralık’ta olmak üzere iki dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısına maruz kaldı. Özellikle, Eylül DDoS saldırısı 17 saatlik bir kesinti süresine neden oldu ve kripto topluluğundaki bazı paydaşların tepkisine neden oldu.

Katman-2 blok zincirlerinin benzer arıza sürelerine karşı güvenli olduğu düşünülürken, durum böyle olmadı. Ethereum tabanlı Layer-2 zinciri Arbitrum , Eylül 2021’de ağında bir kesinti olduğunu bildirdi . Orta boy blog gönderisi duyurusuna göre, 45 dakikalık kesinti, Sequencer’ın yüksek işlem sürelerinde takılı kalmasına neden olan bir hatadan kaynaklandı.

“Atılma süresinin temel nedeni, kısa bir süre içinde çok büyük bir işlem patlaması aldığında Sıralayıcının takılıp kalmasına neden olan bir hataydı. Sorun tespit edildi ve bir düzeltme uygulandı.” blogu okuyun.

Bu gelişmelere bakıldığında, blok zinciri ekosistemlerinin ana akım benimsemeye uyum sağlamadan önce kat etmesi gereken uzun bir yol olduğu açıktır. İşin iyi tarafı, kriptoda inovasyon yolu, her zaman hızlı doğasına ayak uydurmuştur.

Yaygın Evlat Edinme Ve Gelişen Blockchain Ağları

2022’nin yüksek bir notla başlamasıyla kripto yerlileri, NFT’ler ve alternatif blok zinciri ekosistemleri gibi ortaya çıkan nişlerin daha fazla katılım çekeceği konusunda iyimser. Daha da iyisi, topluluk, en verimli ve kullanıcı dostu zincirler üzerinde çalışmak lehine tek bir blok zinciri ekosistemine bağlı kalma anlatısından yavaş yavaş uzaklaşıyor.

Duygudaki bu değişim , Bitcoin’in UTXO modelini ve akıllı sözleşme yeteneklerini birleştiren açık kaynaklı bir blok zinciri kamu platformu olan Qtum gibi alternatif blok zinciri ağlarının benimsenmesinin yolunu açıyor. Qtum blok zinciri, benzerlerinin aksine, 2017’de piyasaya sürülmesinden bu yana hiçbir zaman kesinti yaşamadı.

Ayrıca, Qtum blok zinciri ekosistemi, işletmelerin kişiselleştirilmiş ağlar oluşturabileceği anlamına gelen, iş dostu bir akıllı sözleşme platformuna sahiptir. Özünde, Qtum, belirli blok zinciri ayarlarının temel akıllı sözleşmeleri aracılığıyla değiştirilmesini sağlayan bir Merkezi Olmayan Yönetim Protokolü’nü (DGP) takip eder.

Qtum birkaç örnekten biri olsa da, ana akım benimsemeyi barındırabilen blok zinciri ağlarının ortaya çıkışı, kripto piyasası için önemli bir oyun değiştiricidir. Endüstri küçük bir topluluk olmaktan çıktıkça, yeni girenler ve özellikle şirketler, spekülasyon anlatılarının aksine temel değerlere odaklanacaklar.

Ek olarak, daha kararlı blok zinciri ekosistemleri, kesinti sürelerine atfedilen kayıpları önleyecektir. Akıllı sözleşme geliştiricileri ve kripto endüstrisindeki diğer yenilikçiler, sermaye veya müşteri kaybı korkusu olmadan inşa edebilecekler. Bu, endüstri ana akım olmaya hazırlanırken yenilik ve kripto benimseme oranını teşvik edecek.

Özet

Yeni gelişen herhangi bir teknoloji gibi, blok zinciri de hala gelişiminin ilk aşamalarındadır. Geleneksel bankacılık ekosistemine karşı bir devrim olarak başlayan şey, yavaş yavaş, çoğu kişinin on yıl önce hayal ettiğinden daha fazla büyüyor. Durum böyle olunca, öncü zincirlerin eksikliklerini çözmeye çalışan birçok blok zinciri altyapımızın olması şaşırtıcı değil.

Sonunda, temel projeler pazar hakimiyetini devralırken mevcut blok zinciri ağlarından bazıları kaybolacak. Çoğu projenin geleneksel finansal ekosisteme benzer sayılarda henüz yer almadığı göz önüne alındığında, bu biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, ya kazanan olacak tüm durumu ya da ana akım benimsenmeyi görmek için yaşayan oyuncular arasındaki işbirliği. İkincisinin daha iyi bir sonuç vermesi muhtemeldir.

Daha fazlası: Kripto Para Haberleri | Bitcoin Haber ve Altcoin Haberleri

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu