Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Bitcoin’in Piyasa Değeri Büyümesi Altını Şu Şekilde Etkileyecek

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde enflasyonun düşmeden önce birkaç ay boyunca yüksek kalmaya devam edebileceği yorumunu yaptı. Merkez Bankası’nın bilançosu, 2008’dekinin on katı olan 8,2 trilyon dolarda oturuyor. Peki, böyle bir ekonomide, yatırımcılar fonlarını nereye yatırıyor ?

Tercih edilen bir varlık sınıfı olarak Bitcoin

Popüler yatırımcı ve analist Anthony Pompliano’nun vurguladığı verilere göre , Bitcoin şüphesiz geçtiğimiz yıl boyunca olumlu bir varlık sınıfı olarak ortaya çıktı. En büyük dijital varlığın nominal ROI’si %247 artarken, Gold’un ROI’si USD’ye karşı bir yılda %10 düştü.

Üstelik enflasyon dikkate alındığında, değerli metalin yatırım getirisi %14-15’e varan oranlarda düştü. Son on yıldaki Altın nispeten durgun getiriler sağlarken, BTC’yi uzun vadeli bir yatırım olarak seçenlerin beklenmedik kazançlar elde ettiğini gösterdi.

Artan popülerlik

BTC’nin uzun vadede Altını geçebileceği iddiasının başka destekleyici argümanları da var. Her şeyden önce, yeni varlık sınıfının genç nesiller arasında sahip olduğu popülerlik. Y kuşağının geleneksel varlıklara, özellikle de Altına kıyasla uzun vadeli yatırımlar olarak Bitcoin ve diğer altcoinleri tercih ettiği raporlarda defalarca dile getirildi.

Bunun nedeni, cihazlarında var olan dijital dünyaya göreceli olarak aşina olmalarıdır. Pompliano açıkladı,

“Altın bütün bir nesil tarafından düşürülüyor. Çekici buldukları veya maruz kalmak istedikleri bir varlık değildir. Bunun yerine, hala bu sağlam para ilkelerini arıyorlar. Altın olan analog uygulama yerine Bitcoin olan dijital uygulamada buluyorlar.”

Analist ayrıca Bitcoin’in popülaritesinin tek başına Gold’un düşüşünde rol oynamayacağını tahmin etti. Bunun yerine, kendi piyasa değerinin daralması bunda daha büyük bir rol oynayabilir.

Gold’un piyasa değeri, Bitcoin’in 747 milyon dolara kıyasla 11 trilyon dolar kadar yüksekti. Pompliano’ya göre, ilki zamanla düşecek çünkü fiyatı sonunda satış baskısı tarafından yönlendirilecek. diyerek Ekledi,

“Bitcoin’in büyümeye devam etmesi ve sonunda 10 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşması için Bitcoin’in piyasa değeri ile altının sözleşmeleri arasında ters bir korelasyon olması gerektiğini düşünmüyorum. Ancak bunun Bitcoin’in piyasa değerinin artmasının doğal bir etkisi olduğunu düşünüyorum.”

Boomers Gold’a sadık kalıyor

Genç nesiller Bitcoin’i benimsemeye devam ederken, yükselenler Altın’a olan hayranlıklarına bağlı kalmak istiyor gibi görünüyor. JP Morgan tarafından geçen yıl yayınlanan bir rapor , pandeminin neden olduğu ekonomik gerileme sırasında, Y kuşağı dijital varlık yatırımlarına akın ederken bile, eski nesillerin altın fonlarını artırdığını vurgulamıştı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu