Bitcoin Haberleri

Bitcoin’in Düşüşü ‘Fırtına Öncesi Sessizlik’ Olabilir

Bitcoin’in fiyat oynaklığı düzene girdi.

Birkaç önemli ölçüm, Bitcoin’in son birkaç aydaki çalkantılardan sonra toparlanmaya başladığını gösteriyor.

Bitcoin son birkaç hafta içinde dar bir fiyat grafiğinde kalmıştır, çok sayıda önemli zincir metrikleri artık kripto ölçümleri platformu tarafından yayınlanan en son haftalık raporuna göre, genel olumlu bir trend göstermektedir Glassnode .

“Geçen hafta 35.128 dolardan açıldı ve 32.227 dolara düştü. Glassnode’un araştırmacıları, hem spot hem türev hem de zincir üstü ölçümlerde sessiz sessiz aktivite ortaya çıktıkça, fırtına öncesi sessizlik gibi hissetmeye başlıyor” dedi.

BTC madencileri Çin yasağından kurtuldu

Glassnode, Çin’in yerel madencilik havuzlarını çevrimdışı olmaya veya yurtdışına taşınmaya zorlayan BTC madenciliğini baskı altına almasının ardından Bitcoin hash oranı toparlanmasının erken belirtilerine işaret etti . Araştırmacılar, Bitcoin ağının bilgi işlem gücünün geri dönüş hızının, genel piyasa duyarlılığının düşüş mü yoksa yükseliş mi olduğunu belirleyebileceğini belirtti.

Rapora göre, Bitcoin’in hash oranı – ağa tahsis edilen toplam bilgi işlem gücü – son zamanlardaki en yüksek %55’lik düşüşten %39’luk bir düşüşe bir şekilde iyileşti. Metrik bu seviyede kalırsa, Çin’in kısıtlamasından etkilenen hash gücünün yaklaşık üçte birinin tekrar çevrimiçi olduğu anlamına gelir.

Hash oranı hızla düzelirse, önemli sayıda madencinin donanımlarını başarıyla yeniden yerleştirdiği ve/veya yeniden başlattığı anlamına gelebilir. Buna ek olarak, bu madenciler yeniden kar edebilecekleri ve kazançlarını nakde çevirme endişesi duymayabilecekleri için bu durum onların üzerindeki satış baskısını da ortadan kaldırabilir.

Aynı zamanda, aktif madencilerin Bitcoin’deki toplam net pozisyonu tekrar büyüyor, bu da BTC varlıklarını çevrimdışı madenciler tarafından yapılan satışları dengelemek için yeterince yüksek bir oranda artırdıkları anlamına geliyor.

Bitcoin yine borsalardan akıyor

Bitcoin piyasasının duyarlılığının bir başka göstergesi de BTC’nin ağırlıklı olarak borsalara yatırılıp yatırılmadığı veya borsalardan çekilip çekilmediğidir. Esasen, ne kadar çok BTC kullanıcısı borsalara taşınırsa, paralarını satma olasılıkları o kadar yüksek olur – ve bunun tersi de geçerlidir. 

Mayıs ayında, Bitcoin hala yaklaşık 60.000 dolardan işlem görürken, “çoğu Grayscale GBTC Trust’a giderken veya kurumlar tarafından biriktirilen döviz rezervlerinin amansız bir şekilde tükendiğini” gördük.

Bununla birlikte, BTC’nin fiyatı son birkaç ayda yaklaşık %50 düştükten sonra, kullanıcılar Bitcoin’lerini toplu olarak alım satım platformlarına geri yatırmaya başladılar, muhtemelen dipte satmak ya da en azından buna hazırlanmak için.

Bu şimdi tekrar değişti. 

Glassnode, “Mayıs ayı boyunca… borsalara bir BTC seli yatırıldı, piyasanın yaklaşık %50 oranında satış yapıldı” dedi. “14 günlük hareketli ortalama bazında, özellikle son iki haftada günde ~ 2k BTC oranında döviz çıkışlarına pozitif getiri sağlandı” 

Bitcoin’in oynaklığı geri ölçeklenirken, daha fazla BTC sahibi, panik satışı tehdidi olmadan kripto paralarını borsalardan çekiyor. Bu nedenle, “yürütülen işlemler, köpüklü bir boğa piyasasına kıyasla daha az spekülatif ve daha ‘amaçlı’ bir örneği temsil etme eğilimindedir.”

Türev piyasalar düşüşte

Bu arada, vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi kripto türev piyasalarındaki aktivite azalmaya devam ediyor. Mayıs ayında kripto piyasasının düşüşüne eşlik eden bir dizi büyük tasfiyenin ardından bu, “kaldıraçlı spekülasyon için iştahın azaldığını” gösterebilir.

Tüm türev piyasalarda böylesine önemli bir düşüş, fiyat üzerindeki etkisini azaltır. Glassnode, sonuç olarak BTC spot işlem hacimlerinin, “kısa/uzun sıkışıklıklar veya kaldıraçlı tasfiyeler” yerine Bitcoin fiyat hareketlerinin arkasındaki ana itici güç olma rolünü kademeli olarak geri kazandığını açıkladı.

Bu nedenle, araştırmacılar, Bitcoin’in bir sonraki büyük hareketinin yönü, muhtemelen “spekülatif bir prim/indirim” yerine temel arz ve talep tarafından koşullandırılacaktır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu