Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin yorum: Eğilim tersine mi döndü ve uzmanlar ne bekliyor?

Kripto para birimleri bu yıl zorlu bir başlangıç ​​yaptı. Dünyanın en eski kripto para birimi Bitcoin, sadece birkaç ay önce, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000$’ı test ettikten sonra altı ayın en düşük seviyesi olan 33.000$’a düştü. Uzmanlar, bir kripto kışı, yani uzun süreli düşük fiyatlar öngörmekteydi. Neyse ki, gidişat bu hafta Bitcoin için dönmüş gibi görünüyor.

Eski madeni para, bu hafta yükselmeyi başardı ve çoğunlukla 44.000 $ işaretinin üzerinde kaldı. Uzmanlar, bunun Ocak ayının sonuna doğru ani düşüşün ardından kripto için trendin tersine dönmesi anlamına gelebileceğine inanıyor. Trendin tersine dönmesi, kripto balinalarının ve diğer uzun vadeli yatırımcıların yükseliş hissi tarafından tetiklenmiş olabilir. Kripto balinaları, önemli miktarda belirli bir kripto para birimine sahip olan bireyler veya kurumlardır.

Bir Cointelegraph raporuna göre, 2021 ve öncesindeki yükseliş aşamalarının önemli bir öncüsü olan Bitcoin’in hareketli ortalama yakınsama/uzaklaşma (MACD) bu hafta yeni bir anahtar geçiş yayınladı. Cointelegraph’ın bildirdiği gibi MACD, kısa ve uzun vadeli hareketli ortalamaların (MA) oluşturduğu bir göstergedir. Geçen hafta, kriptonun göreceli güç endeksi (RSI) de yeşil renkte yanıp sönerek Kasım ayının tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana düşüş trendini kırmıştı. Bununla birlikte, çoğu analist 45.000 doların kilit bir direnç olmasını bekliyor ve bunun üzerinde bir kırılmanın yükselişin tersine çevrilmesi için çok önemli olduğuna inanıyor.

Glassnode’dan alınan verilere göre, son fiyat düzeltmesi ve ortaya çıkan koşullar, Bitcoin biriktiren uzun vadeli sahipleri ve balinalar için karlı olabilir. Bunun nedeni, önümüzdeki haftalarda hızlı bir fiyat artışı olasılığının olmasıdır.

Glassnode ayrıca dördüncü aşırı satım noktasına ulaştığını ve mevcut değerlerin şu anda gerçekleşen çoğu işlemin kısa vadeli sahiplerden olduğunu gösterdiğini belirtti. Şu anda, uyuşukluk puanı (piyasanın harcama düzeninin bir göstergesi) 200.000’dir ve bu, yakın gelecekte bir boğa koşusunun yüksek olasılığını gösterir.

Balinaya bir örnek, ayın başında 660 bitcoin (BTC) satın alarak bitcoin satın alma serisini ikiye katlayan MicroStrategy CEO’su Michael Sayer. Bu yatırım yaklaşık 25 milyon dolar değerindeydi ve şirketin toplam değeri şu anda 5 milyar doların üzerinde olan 1.25.000 BTC’nin üzerine çıktı.

Dikkatinizi Çekebilir: Rusya’nın Mali Politikası, Kripto’nun Bir Para Birimi Olarak Tanınmasını Öneriyor

Bloomberg ile yakın tarihli bir röportajda Sayer, agresif BTC satın alma stratejisinden bahsetti, “BTC satın alma konusunda daha agresif olacaksak, o zaman çeşitli finansman seçeneklerine bakacağız. Muhtemelen en çekici ve ilginç seçenek getiri elde etmektir. Şu anda rehin verilen veya bu 1,10,000 BTC’ye karşı ödünç alınan 1,10,000 BTC ve ardından bunu daha fazla BTC’ye yeniden yatırın” dedi.

Kırmızı renkte yanıp sönen Bitcoin Korku ve Açgözlülük endeksi, piyasada ‘aşırı korkuya’ işaret ediyor, şimdi de bir trendin tersine döndüğünü gösteriyor. Endeks, bir süredir piyasada yatırımcı duyarlılığının güvenilir bir göstergesi olmuştur. Ocak ayındaki kripto piyasası düzeltmesi sırasında endeks 100 üzerinden 8’e düştü. Şu anda 37’de. Aslında bu, Aralık 2021’den bu yana endeksin kırmızı bölgesinden ilk kez hareket ediyor.

Bu puan, kısa vadeli yatırımcıların Bitcoin için yükseliş görünümüne sahip olmaya başladığını ima ediyor. Bunun nedeni, puan arttıkça yatırımcıların bitcoinleri geri alma olasılığının da artmasıdır.

Bitcoin’in yükseliş trendine yeniden başlamış olabileceğini gösteren birkaç faktör daha var.

Eski Twitter CEO’su ve Bitcoin maksimalist Jack Dorsey kısa süre önce ABD kongre adayı Aarika Rhodes ile Bitcoin destekli evrensel temel gelir (UBI) stratejisi olasılığını tartıştı.

Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere Dorsey, finansal sistemde şeffaflık eksikliğine dikkat çekerek, “Bilginin belirsizliği insanları kendileri, toplulukları veya aileleri için uygun olmayan olumsuz (finansal) davranışlara teşvik ediyor ve teşvik ediyor.”

“Odaklanacak bir şey varsa Bitcoin – işlemler şeffaf, kod şeffaf, politika şeffaf.”

Bu haftaki bir notta Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan stratejistleri, bitcoin’in uzun vadeli 150.000 dolarlık bir fiyata ulaşabileceğini söyledi. Bu, geçen yıl Ocak ayında sahip oldukları 146,000 dolarlık hedeften biraz daha fazla.

Araştırma firması FSInsight, yatırımcılara verdiği bir notta, Bitcoin’in 2022’nin ikinci yarısında 200.000 dolara ulaşabileceğini söyledi.

Bitcoin’in 44.000 dolarına yapılan ralli, piyasa değerine 170 milyar dolar ekledi. Yazma sırasında, Bitcoin yüzde 44.013 dolardan işlem görüyordu.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu