Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin, Warren Buffet’e Laflarını Yedirdi

Görünüşe göre kripto para birimlerinin artan popülaritesi ve blok zinciri, tüm zamanların en büyük yatırımcılarından biri olan Warren Buffett’in sözlerini geri çevirmesine neden oldu. 2018’de Berkshire Hathaway yıllık hissedar toplantısında Buffett, bitcoin’i “muhtemelen fare zehiri karesi” olarak nitelendirdi ve yatırımcıları buna karşı uyardı, Buffett bir U dönüşü yaptı ve kripto dostu bir bankaya bir milyar dolar yatırım yaptı.

 

1 Milyar Dolarlık Yatırım

Berkshire Hathaway, bu hafta başlarında bir SEC başvurusu ile kripto yatırımını halka duyurdu. Buffett’in şirketinin, Brezilya merkezli ve Latin Amerika’daki türünün en büyüğü olan dijital bir banka olan Nubank’ın 1 milyar ABD doları tutarındaki hissesini satın aldığı ortaya çıktı.

Nubank, geleneksel bankacılık sisteminin kurallarının dışında faaliyet gösteren bir banka türü olan neobank olarak adlandırılan bir bankadır. ‘Kripto dostu’ dijital bankanın yatırım birimi NuInvest, kullanıcıların bir Bitcoin borsasında işlem gören fona (ETF) para koymalarına izin veriyor – Berkshire’ın liderlerinin çok az sevgi gösterdiği bir finansal alana dokunuyor.

Dikkatinizi Çekebilir: BTC ve ETH Düşerken Kripto Para Birimleri Sona Yaklaşıyor mu?

‘Kripto Dostu Banka’ya İlk Yatırım Değil

Şaşırtıcı bir şekilde, Buffett’in Nubank’taki organizasyonu tarafından yapılan bu en son spekülasyon, bu piyasaya ilk girişleri değil. Geçen yıl, Berkshire, organizasyonun Aralık 2021’de dünyaya açılmasından aylar önce Nubank’ta 500 milyon ABD doları değerinde hisse satın almıştı.

O sıralarda Nubank, bu Berkshire spekülasyonunun fintech bankasının şimdiye kadar aldığı en büyük tek girişim olduğunu bildirmişti.

Ve Berkshire’ın 2021’de kripto alanına olan ilgilerini artırdığını göz önünde bulundurarak, organizasyon aynı şekilde diğer, daha geleneksel parasal kaynaklarının bir kısmını da düşürdü. Nubank’a 1 milyar ABD doları tutarında ilgi olduğunu gösteren çok geç SEC belgelerinde Berkshire, Visa ve Mastercard’ın kendi bölümlerinde 3 milyar ABD dolarından fazla düştüğünü de ortaya çıkardı.

Buffett’in kuruluşunun kriptoya yönelik bu yeni ilerlemesine rağmen, uzun süredir ortağı ve Berkshire Hathaway’in Başkan Yardımcısı Charlie Munger, dijital para birimine karşı pozisyonu konusunda çok vokal oldu.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu