Nedir

Bitcoin vs Ethereum: Birbirlerinden Farkı Nedir?

Bitcoin vs Ethereum: Birbirlerinden Farkı Nedir? Bitcoin ve Ethereum: Birbirlerinden Farkı Nedir?

Bitcoin ve Ethereum, hiç bitmeyen bir hikayeye sahip iki dijital varlıktır. Her ikisi de 2020’nin üçüncü çeyreğinin üçüncü ayında en değerli kripto para birimleri olsa da, ince farklar hala devam ediyor.

Bitcoin, Ethereum’dan beş kat daha yüksek olan piyasa değeri bakımından liderdir. Tesadüfi benzerlikler de hakimdir.

Ancak, bir paydaş için daha kritik ayrımların çizilmesi ve birinin diğerine neden tercih ettiği konusunda netlik sağlanması gerekir. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tanıdık bir figür olsa da, Bitcoin’in Satoshi Nakamoto’su bir takma ad olmaya devam ediyor.

Nakamoto’nun gerçek kimliğinin neden belirsiz kaldığına dair her zaman şüphecilik ve komplo teorilerine yer açan bir nokta.

Bir geliştiricinin bakış açısından, her blok zincirinin benzersiz bir amacı vardır ve aynısı Bitcoin ve Ethereum için açıkça geçerlidir.

Hem BTC hem de ETH, her biri kendi blok zincirinde ve ilgili protokollere uygun olarak çalışan dijital varlıklardır. Dahası, Bitcoin ilk kripto para birimi iken, Ethereum ilk Altcoin’dir.

Ethereum’un kripto aleminde başlaması, başka hiçbir şeye benzemeyen bir ralliyi parlatıyor. Şu anda Coinfili.com tarafından yapılan listeye uygun olarak 5000’e yakın dijital varlık bulunmaktadır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Kripto Para Birimlerini Karşılaştırma

Kripto para birimlerinin karşılaştırılması, her biri için bir değer önerisi içeren bir söylem başlatmanın harika bir yoludur. Bu göreceli bir tartışmadır ve yönetim kurulu genelinde önemli bir fikir birliği sağlanabilir.

Hiçbir kripto para birimi diğerine benzemez. Bu küçük farklar mevcuttur ve genel kontrasta katkıda bulunur. Bir çift için bir durum şeması oluşturmak ve sapmaları yakalamak oldukça basittir.

Bazı kripto para birimleri benzerlikleri büyük ölçüde neredeyse mükemmel bir şekilde eşleştirebilirken, geliştiricileri kesinlikle birçok düzeyde tesadüfen veya tesadüfen farklı olacaktır.

Ethereum vs Bitcoin: Temel Bilgiler

Ethereum, 30 Temmuz 2015’te ETH kısaltma sembolü ile ortaya çıktı. Bitcoin’ler daha önce gelmişti – 3 Ocak 2009, BTC kısaltmasıyla. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’in Bitcoin blok zincirinin bir komut dosyası dili gerektirdiğine olan inancı ve hiçbir destek bulamaması Ethereum ile aynı şeyi başlattı.

Bitcoin’in yalnızca bir kurucusu Satoshi Nakamoto var ve Ethereum’un alışılmadık derecede uzun bir listesi var ve özünde Vitalik Buterin oturuyor.

Temel düzeyde, Bitcoin, herhangi bir manipülasyon noktası olmaksızın, merkezi olmayan sanal para biriminin kurulmasını takip eder. Ethereum ise merkezi olmayan uygulamaları başlatmak için bir platform oluşturmaya çalışıyor ve en öne çıkanı akıllı sözleşmeler.

Bitcoin’in en küçük birimi, bir Bitcoin’in bir milyona bölünmüş hali olan bir Satoshi’dir.

Öte yandan, Ethereum blok zinciri, madenciler için ödül olarak Ether tarafından desteklenmektedir. 1 ETH, her biri Gwei olarak bilinen 1 Milyar birime bölünebilir. Ayrıca, 1 Gwei bir milyar birime bölündüğünde 1 Wei elde edersiniz.

Merkezi olmayan, hem BTC hem de ETH’nin merkez bankası kapasitesinde yetkili bir ihraççısı yoktur.

Blok zincirleri yalnızca halka açık defterlerdir ve internete erişen tüm kullanıcılar tarafından erişilebilir. BTC ve ETH, her ikisinde de veri şifrelemeyi kolaylaştıran kriptografi ile çalışarak dağıtılmış defter ilkeleri üzerinde çalışır.

Ethereum vs Bitcoin
Ethereum vs Bitcoin

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Temel Farklar

Bitcoin ve Ethereum arasındaki fark , her bir ilgili blok zincirinin orijinal amacından kaynaklanmaktadır. BTC ve ETH , dijital varlıklar olmanın yanı sıra, kullanıcı ihtiyaçlarından her birinin arkasındaki protokollere kadar çeşitli dizilerde farklılık gösterir.

Teknik Farklılıklar

Ethereum blok zinciri benzersizdir – merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için açık kaynaklı bir platform . Bitcoins blok zinciri protokolü, maksimum 21 Milyon Bitcoin madencilik kapasitesine izin verir. Sanal olarak, bir yazılım platformu olarak Ethereum, uygulanabilir vakaların çokluğu ile sonsuz yeteneklere sahiptir.

Teknik olarak Ether platform algoritmaları Ethash üzerinde, Bitcoin algoritmaları SHA-256 üzerinde çalışır.

Eter işlemleri, yürütülebilir kodların bitlerini içerirken, Bitcoin işlemleri yalnızca notları içerir. Eter işlemleri saniyeler içinde kapanırken BTC işlemleri dakikalar sürer.

Merkezi olmayan

Hem BTC hem de ETH, herhangi bir noktada (çoğunluk mutabakatı olmadan) bireysel kontrole sahip hiçbir taraf olmadan kendi blok zincirlerinde erişilebilir.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşme, kodların, insan müdahalesinden uzak, temel koşullara dayalı olarak sözleşmeleri kontrol etmesini sağlar. Bitcoin’in akıllı sözleşmesi yoktur; çevrimiçi bir değişim aracıdır.

Öte yandan, Ethereum’un birincil amacı, kodlayıcıların blok zincirinde dosyalanmış anlaşmalar yapabileceği bir platformdur. Bu nedenle, akıllı sözleşme, onunla Bitcoin arasındaki ana ayırt edici faktördür.

Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Temel Farklar
Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Temel Farklar

Ethereum ve Bitcoin Farkı

Ethereum Bitcoin’den daha mı iyi?

Bitcoin, mal ve hizmetler için ödeme yapmanızı kolaylaştıracaktır. Ethereum, akıllı sözleşmeler geliştirmenizi sağlayacaktır.

Kişi başı ücret açısından BTC, ETH’den çok daha iyidir. Tarafsız bir bakış açısıyla, BTC ve ETH, popülerlik ve fiyat açısından en değerli dijital varlıklardır. Yatırımcı, tüccar veya tüketici olmanıza bağlıdır.

Bitcoin ile Ethereum Arasında Hangisi Daha İyi Teknolojiye Sahiptir?

Hem BTC hem de ETH, her biri için en iyi teknolojilere sahiptir. Her teknoloji, başlangıcından itibaren birincil amaçla uyumludur. Bitcoin akıllı sözleşmeye izin vermediğinden hiçbiri diğerinden üstün değildir.

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunları var – işlemlerin temizlenmesi uzun sürüyor. Eter işlemleri çok hızlı bir şekilde temizlenir. Zamanla, yıldırım ağı ve yan zincirler gibi ölçeklenebilirlik çözümlerine sahip diğer blok zincirleri, boşluğu kapatmak için çok güçlü bir şekilde ortaya çıktı.

Nihai Sonuç – Bitcoin ve Ethereum Arasındaki Fark

Bitcoin ve Ethereum arasında pek çok ünlü fark vardır. Blockchain uygulanabilirliğinin temel amacından kullanım durumlarına kadar. Her birinin altında yatan teknik ayrıntılar altında, şifreleme mekanizmalarını dağıtmak için farklı karma algoritmalar kullanırlar.

Daha temel olarak, Bitcoin yasaksız toplumlarla daha uyumlu – insanlar internet erişimine sahip olduğu sürece küresel olarak herkesin erişebileceği bir değişim ortamı yaratıyor. Öte yandan Ethereum, küresel çekiciliği olan geniş bir kullanılabilir ve uygulanabilir vaka manzarasına sahip, akıllı sözleşme şeklinde anlaşmaları kolaylaştıran bir iş sürücüsü yazılımıdır.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin vs Ethereum 2025’te Bitcoin’i Yenecek İşte o Büyük İddia

Bir noktada, BTC ve ETH arasında bütünsel bir bakış açısıyla göreceli kavramlar var. Bitcoin, parasal işlemlerle ilgili güven sorunlarını çözerken, Ethereum, sözleşmede güven ile döngüleri kapatmak için gelir. Bu nedenle, her ikisi de iş çevrelerinde hiç yaşanmamış bir güven duygusu oluşturmak için bir karışım oluşturuyor gibi görünüyor.

Son olarak, her dijital varlığın abonelerin ihtiyaç duyduğu benzersiz bir değer teklifi vardır. Bu, tüm zincir komuta paydaşlarını kendileri için faydalı olacak şekilde çıkarlarını sağlayan şeydir. Kripto para birimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu para birimlerinin size getirebileceği farklı varlıkları deneyimleyin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu