Editörün SeçtikleriHaberlerKripto Para Analizleri

Bitcoin vs Ethereum 2025’te Bitcoin’i Yenecek İşte o Büyük İddia

Bitcoin vs Ethereum 2025'te Bitcoin'i Yenecek İşte o Büyük İddia.. İşte Önemli Detaylar!

Dünyanın en büyük 2. kripto para birimi olan Ethereum , son ağ yükseltmesinin yayınlandığı haberiyle birlikte trend oldu ve devasa bir konsolidasyon zaman çizelgesinden sonra bir artışa tanık oldu . Yazının yazıldığı sırada ETH, bir hafta içinde fiyatında yaklaşık %12.2’lik bir artışla 2.150 doların üzerinde işlem görüyordu. Ayrıca ETH , son birkaç yılda Bitcoin’e kıyasla getiri açısından etkileyici bir yüzde kaydetti .

bitcoin-ethereum-yukselme-yuzdesi
bitcoin-ethereum-yukselme-yuzdesi

Bu makale, bu bitcoin Bull’un tahminine dayanarak, ETH’nin önümüzdeki yıllarda en büyük kripto para birimi olmak için BTC’yi geçip geçemeyeceği konusunu daha ayrıntılı olarak ele alıyor.

Evet, Ethereum geçen yıl ve son dört yılda getirilerde Bitcoin’i yendi. Yine de Ethereum, şimdiye kadar Bitcoin’in piyasa değerinin sadece %19’una sahip.

Ancak size henüz pek çok kişinin bilmediği küçük bir sır vereceğim. Ethereum’un piyasa değeri muhtemelen 2025 yılına kadar Bitcoin’den daha yüksek olacak.

Bir yatırımcı olarak işlerin bugün nerede olduğunu değil nereye gittiğini bilmek istersiniz. Öyleyse, Ethereum’un neden önümüzdeki 48 ay içinde Bitcoin’i yenebileceğini anlamak için birkaç dakika ayıralım.

Ethereum’un 2025 yılına kadar  Bitcoin’i geçmesinin en önemli beş nedeni:

 1. Daha Fazla Uygulama – Ethereum, 100 Milyon Doların Üzerinde 30 Günlük Hacim ile bunun üzerine inşa edilmiş 38 uygulamaya sahiptir. Bitcoin’de 0 var. Akıllı sözleşmeler veya programlanabilirlik olmadan, Bitcoin’in üzerine bir uygulama oluşturmak bile mümkün değil. Daha fazla uygulama daha fazla kullanım anlamına gelir. Daha fazla kullanım, ekosisteme (ETH) güç sağlayan yerel belirteç için daha yüksek talep anlamına gelir.
 2. Çevre İçin Daha İyi – Ethereum 2.0 Proof-of-Stake’i kullanırken Bitcoin Proof-of-Work’ü kullanır. İş kanıtı, çok fazla elektrik kullanılmasını gerektiren madenciliği gerektirir. Ethereum’da bu sorun yok, bu da 2022’nin başlarında Proof-of-Stake’e dönüştüğünde temiz bir para biçimi olarak sosyal olarak daha kabul edilebilir hale getirecek.
 3. Hız – ETH 2.0 100.000 TPS’yi işleyebilecek, Bitcoin ise Lightning Network olmadan 3.4’te ve Lightning Network ile sadece 7.000’de kalacak. ETH 2.0, Bitcoin’in Lightning Network’ünden 13 kat daha hızlı olacak ve ETH’yi daha iyi küresel değer deposu, ticaret anlaşması için tarafsız küresel para birimi ve merkezi olmayan uygulama platformu olarak konumlandıracak.
 4. Daha Düşük Yıllık Arz Artışı – 2022’den başlayarak, Ethereum 2.0, doğrulayıcılara yılda maksimum 1,1 milyon yeni ETH (toplam arzın %0,9’u) yayınlarken, Bitcoin madencilere %1,74 yeni arz sağlayarak Ethereum’u daha sağlam para haline getirecek ( Bitcoin’den daha az enflasyon). %0,9 yeni yıllık ETH arzı, EIP-1559 ve Londra güncellemesi ile Temmuz 2021’den itibaren işlem ücretlerinden yakılan beklenen yıllık %1,5 ETH arzı ile daha da azaltılacak ve ETH’deki net artış %0’dan az olacak. . Evet, doğru, Ethereum, Bitcoin’den daha sağlam bir para arzı ve uzun vadeli değer deposu olmak üzere.
 5.  “Bitcoin sağlam paradır çünkü diğer herhangi bir büyük kripto para biriminden daha düşük yıllık ihracına sahiptir” ve “Bitcoin daha güvenli paradır çünkü saldırmak diğer herhangi bir blok zincirinden daha pahalıdır” iddia edemeden Bitcoin’in Ethereum’a göre mevcut iki avantaj ortadan kalkar ve Dijital Altın olmanın tüm memesi iyileşir, yanlış bir mem. Ve memler doğru olmadıklarında o kadar hızlı yayılmazlar.

Daha derine inmeden önce, önce Bitcoin’in bugün doları neden yendiğini açıklayacağım, sonra Ethereum’un neden şimdi ve gelecekte Bitcoin’i yeneceğini açıklayacağım.

Bütün bunlar ne anlama geliyor? Muhtemelen daha fazla Ethereum almalısınız.

ETH paradır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Ama Önce, Bitcoin Neden Doları Yeniyor…

Tarihsel olarak Bitcoin, unutulmak üzere basılan merkez bankası fiat para birimlerine “sağlam para” alternatifi olarak biliniyordu.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki M2 para arzının geçen yıl %26 arttığını (Ocak 2020’de 15.4 Trilyon $’dan Ocak 2021’de 19.4 Trilyon $’a) çok az kişi fark etti.

btc-usd

Federal Rezerv, son on iki ayda yoktan var olmak üzere 4 trilyon dolar (toplam arzın %26’sı) yaratırken, Bitcoin 2020’de sadece 445.500 yeni Bitcoin ekledi (toplam arzda %2,46’lık bir artış).

Eğer 100 milyon dolarınız varsa, daha önce ABD doları para arzının %0.00065’ine sahiptiniz. Şimdi %0.00052’niz var. Herkesin doları şimdi bir yıl öncesine göre %26 değer kaybetti.

Bitcoin’in çok daha iyi bir para politikası var. 11 Mayıs 2020’deki son dört yıllık yarılanma etkinliğinden bu yana Bitcoin, madencilikten günde sadece 900 yeni Bitcoin üretti; bu, her yıl 328.000 yeni Bitcoin veya yıllık arzda %1.77 artış anlamına geliyor.

Bu yeni Bitcoin arzı miktarı, her yarılanma olayında her 4 yılda bir otomatik olarak %50 azalır. Bu programlı tedarik formülü 2008 yılında oluşturulmuştur ve kimse tarafından değiştirilemez.

Nisan 2024’te bir sonraki yarılanma etkinliğinde başlayarak, Bitcoin günde sadece 450 yeni Bitcoin (yılda 164.250) ekleyecek.

btc-yiillik-uretim
btc üretimi

Bitcoin’in ABD Dolarından çok daha az enflasyonist (ve dolayısıyla daha iyi) bir para arzına sahip olduğu açıktır.

Bu, Bitcoin’in USD’ye göre değerinin geçen yıl %921 artmasının ve USD’nin Bitcoin’e göre değerinin aynı dönemde %89,8 düşmesinin ana nedenlerinden biridir.

Aslında, Bitcoin fiyatını çok doğru bir şekilde tahmin eden Bitcoin Stok-akış modelini yaratan düşük arz artış oranıdır.

Düşünceye göre, yıllık ihraç oranı ne kadar düşükse, para o kadar “zor” veya daha az enflasyonisttir, bu da onu basitçe daha iyi bir para biçimi haline getirir.

Dünyanın dört bir yanındaki kurumlar, Bitcoin arzının 21 milyon ile sınırlandırıldığı ve dolar arzının sınırlandırılmadığı bir dünyada, Bitcoin’in en azından Bitcoin’in en iyi kripto para birimi olarak görüldüğü sürece fiat’ı kazanacağını fark ederek Bitcoin’e büyük yatırım yapıyor. para politikası ve güvenlik açısından.

btc-usd-degeri
btc-usd-degeri

Dünya çapında anında transfer edilebilen küresel olarak tarafsız bir merkezi olmayan para biriminin bu on yılın sonunda küresel ticaret anlaşmalarının birincil biçimi olacağı artık oldukça açık.

Ve temel arz ve talep ekonomisini kullanarak, en çok kullanıcıya ve en düşük yeni arza sahip para birimi, genellikle değeri en çok artıran para birimidir.

Peki, iki büyük kripto para biriminden (Bitcoin veya Ethereum) hangisi 2022 yılına kadar en çok kullanıcıya VE en düşük yeni arz oranına sahip olacak? Cevap Ethereum’dur .

Ethereum Neden Bitcoin Üzerinden Kazanıyor?

Bugün itibariyle, Bitcoin’in piyasa değeri 1,07 Trilyon Dolar ve Ethereum 204 milyar Dolar.

Ethereum şu anda Bitcoin’in %19.13’ü değerinde.

Bu yüzde, bir yıl önce %13,72’lik bir taban çizgisinden geçen yıl yukarı doğru bir eğilim gösteriyor.

eth-yukselisi
eth-yukselisi

Kuruluşundan bu yana, Ethereum, Bitcoin değerinin yüzdesi olarak Ağustos 2015’teki %4,69’dan bugün %19,13’e yükseldi. ve Dahada Yukarı çıkıyor.

Son 12 ayda ETH değeri %1355, Bitcoin Değeri ise %921 arttı. Ethereum, Bitcoin’den daha hızlı büyüyor.

Ethereum’un fiyatı Bitcoin’den daha hızlı büyümekle kalmadı, aynı zamanda tüm bu metriklerde de kazanıyor :

tum-metriklerde-kazanan-ethereum
tum-metriklerde-kazanan-ethereum

Ethereum 2.0, Bitcoin’den Çok Daha İyi Bir Para Politikasına Sahiptir

Bitcoin tarihsel olarak en iyi ve en az enflasyonist para politikasına sahip kripto para birimi olmuştur.

Bununla birlikte, bu 2022’de değişiyor. İş Kanıtı’ndan Hisse Kanıtı’na geçerken, Ethereum her yıl toplam ETH arzının artacağı değil düşeceği deflasyonist bir para politikasına geçiyor.

Bu değişikliğin önemi göz ardı edilemez.

Bunu gerçekleştirecek iki önemli dönüm noktası var.

 • Temmuz 2021 – EIP-1559, bu Temmuz için onaylanan Londra güncellemesiyle birlikte yayınlanacak. Bu, toplam ETH arzını azaltacak olan işlem ücretlerini yakmaya başlayacak.
 • 2022 – ETH 2.0 2022’de yayınlanacak (en son teklife göre 2021’in 4. çeyreğine kadar yayınlanabilir)

Bunun önümüzdeki dört yıl boyunca BTC ve ETH arzı için ne anlama geldiğini görelim (bu, denklemin arz tarafıdır).

btc-eth-arzi
btc-eth-arzi

Neler olduğunu daha açık hale getirmek için bu tabloyu biraz basitleştirelim…

basit-tablo
basit-tablo

Şimdi de maksimum etki için onu bir çizgi grafiğine çevirelim…

cizgi-grafigi
cizgi-grafigi

Ve işte, bu sefer yol boyunca her bir önemli adımı gösteren Ethereum ihracının ikinci bir görselleştirmesi.

eth-ihraci
eth-ihraci
eth-tag
eth-tag

Gördüğünüz gibi, önümüzdeki yıl bu zamanlarda Ethereum, Bitcoin’den daha iyi bir para politikasına sahip olacak. Şu anda çok az kişi bunun farkında.

Bence birisi Michael Saylor, Lyn Alden ve Elon Musk’ı arayıp onlara haber vermeli.

Mark Cuban ve Gary Vaynerchuk şimdiden anladı :). Geçen hafta 22 milyon dolar değerinde Ethereum satın alan halka açık şirket Meitu da öyle.

Madencilik Olmadan Yeni ETH İhracı Nereden Geliyor?

Gelecek yıldan itibaren Eth 2.0 ile birlikte, yeni düzenleme doğrulayıcılara gidiyor. Tam katılımı varsaymak güvenlidir ki, doğrulayıcılar, doğrulayıcı ağına bir “stake” olarak katılarak ek ETH’de yılda yaklaşık %5 kazanacaktır.

İşlemi yanlış bir şekilde onaylarsanız (yanlış bir blok zinciri kaydı oluşturmaya çalışın) bahis tutarınızı kaybedersiniz. Dolayısıyla blok zincirini doğru tutmak için ekonomik bir teşvik var.

ETH 2.0 gelecek yıl yayına girdiğinde, tüm ETH doğrulayıcıları yılda maksimum 1,1 milyon ETH kazanacak (yılda %0,9 yeni düzenlemeye eşdeğer). Bununla birlikte, yeni ihraç miktarı, EIP-1559 ile yakılan işlem ücretleri ile dengeleneceğinden, net yeni ETH ihracı çok daha düşük (ve muhtemelen negatif) olacaktır.

Mevcut (Mart 2021) Ethereum işlem ücretleri seviyesine göre, Londra yükseltmesi Temmuz 2021’de yayına girdiğinde, yılda 708.000 ETH yakılacak.

Dolayısıyla, bugünün Ethereum kullanım seviyesine göre, yılda yaklaşık 390.000 yeni ETH’lik bir net ihraç göreceğiz (%0.33). Bununla birlikte, o zamana kadar Ethereum kullanımının çok daha yüksek olması ve net ihracın 2024/2025’e kadar negatif olması muhtemeldir.

Proof-of-Stake Neden Çevre İçin Daha İyi?

Bitcoin ile ilgili en büyük sorun, sabit bir teknoloji olmasıdır. Ekim 2008’de Satoshi tarafından yaratılmıştır ve kemikleşmiştir, yani değişmez. Akıllı sözleşmeleri yok. Programlanabilirliği yoktur. Ve giderek daha fazla sosyal olarak kabul edilemez hale gelen, çok fazla elektrik kullanan verimsiz ve modası geçmiş bir İş Kanıtı madenciliği modelinin üzerinde çalışıyor.

Bitcoin elektrik kullanımının %39’u yenilenebilir kaynaklardan sağlansa bile , bu hala Bitcoin’in bugün tüm Arjantin ülkesinden daha fazla karbondioksit saldığı anlamına geliyor.

Ancak Ethereum 2.0, bir Proof-of-Stake modeli kullanır . Madencilik yok, boşa elektrik yok ve gezegenimizi ısıtan ASIC çiftlikleri yok. Ethereum, elektrik gerektirmeyen stake etme yoluyla güvenlik sağlar.

time-stake-eth
time-stake-eth

Ne anlama geliyor? Bu, Ethereum doğrulayıcılarının (ağı güvence altına alan, merkezi olmayan bir işlem kaydını tutan ve işlemlerin geçerli olduğunu onaylayanlar) ağı korumak için sahip oldukları Ethereum’u kullanacakları anlamına gelir.

pow-pos
pow-pos

Proof-of-Stake Neden Daha İyi Güvenlik Sağlar?

Şu anda Bitcoin ağını güvenceye almak için yılda yaklaşık 2,3 milyar dolar madencilik maliyeti gerekiyor (çıkarılan Bitcoin başına 7 bin dolar x yılda 328.500 yeni Bitcoin). Bu, Bitcoin blok zinciri ağına %51 saldırısı yoluyla saldırmanın en azından donanım ve elektrik maliyetlerine mal olacağı anlamına gelir.

Güvenlikte, saldırmanın daha maliyetli olmasını istersiniz.

ETH 2.0’da zaten 6 milyon ETH stake edilmişken (bu yazı itibariyle 10.8 milyar dolar değerinde), bugünkü değerine ve 20 milyon ETH stake’e ulaştığımızda (ETH’nin ETH başına 2000 $ olduğunu varsayarak) Ethereum ağına saldırmak en az 5.4 milyar dolara mal olacak ) Ethereum Ağına saldırmak 20 milyar dolara mal olacak.

Yani şu an itibariyle, Bitcoin madencilik arzının yarısını almak en az 2,3 milyar dolara ve ETH stake arzının yarısını almak için 5,4 milyar dolara mal olacak. ETH 2.0 zaten BTC’den daha iyi bir ekonomik güvenliğe sahip.

ETH’nin 2025’in sonunda ETH başına 100 bin dolara ulaştığını varsayarsak, bu, Ethereum’a saldırmak için 1,2 Trilyon Dolar ila %51’e mal olacağı anlamına gelir (bunun için bahis yapılan Ethereum’un %51’ine veya genel Ethereum arzının yaklaşık %10’una sahip olmanız gerekir o). Bu maliyet, ekonomik güvenliğin önemli bir engeli ve ana üreticisidir.

Uzun lafın kısası, PoS nedeniyle Ethereum’a saldırmak, Bitcoin’e saldırmaktan çok daha pahalıya mal olacak ve ETH’yi bir değer deposu olarak daha güvenli hale getirecek.

Ayrıca PoS’tan daha az satış baskısı var. Madencilikle, madencilerin her ay donanım ve elektriğe çok fazla harcaması gerekiyor ve madencilerin aldığı yeni madeni paralardan piyasada büyük bir satış baskısı yaratıyor. Madenciliğin maliyeti olmadığı için, Proof-of-Stake modelinde bu satış baskısı yoktur – bunun yerine hisseden sermaye getirisi vardır. (ETH jetonlarınızı gönüllü doğrulayıcı olarak tek bir yerde tutarak ödeme alırsınız).

Ayrıca, %51 saldırılarının ağ için ölümcül olduğu Bitcoin’den farklı olarak (hangi madencilerin doğru bilgi verdiğini ve hangilerinin vermediğini bilmediğiniz için), Ethereum ağına yapılan %51 saldırıları ölümcül değildir, çünkü basitçe kesmek mümkün saldıran doğrulayıcıların hissesi, esasen onları ağdan kapatıyor.

Ayrıca, Bitcoin gerçekten yükseltilemediğinden, Ethereum’un karma algoritmasını kuantuma dirençli hale getirmek Bitcoin’den çok daha kolay olacaktır.

Akıllı sözleşmelere, programlanabilirliğe, DeFi’ye, NFT’lere ve binlerce uygulamaya ek olarak ETH, gelecek yıl bu zamanlar Bitcoin’den daha iyi bir parasal kaynağa ve daha iyi güvenliğe sahip olacak.

Oyun bitti.

ethereum-kazandi-wins
ethereum-kazandi-wins

Ve evet, bu, tüm paralarını Bitcoin madenciliğinden kazanan Bitcoin madenciliği stoklarını kısaltmak isteyebileceğiniz anlamına geliyor… ama henüz değil.

Ancak bunu yapmak için yaklaşık bir yıl daha bekleyin, çünkü Bitcoin fiyatı 100 bin doların üzerine çıktıkça önümüzdeki 12 ay içinde piyasa değerinden çok şey kazanacaklar. Kısa vadeli yükseliş — orta vadeli falan filan. Madencilik neyse ki kömür madeni yolunda ilerliyor… geçmişten bir şey.

Eskilerden madencilik
Eskilerden madencilik

Şimdi Gelelim O Soruya Ethereum’un Gaz Ücretleri?

Yüksek Ethereum gas ücretleri 2022’de hiç sorun olmayacak. İşlemler Optimism, ZKRollups, Loopring, Arbitrum ve Starkware gibi Katman 2 Ethereum çözümlerine taşındıkça, önümüzdeki 6 ay içinde bunlar ortadan kalkacak. Bu tür toplamalar, işlemleri verimli ve ucuz bir şekilde yapar ve ardından ana Ethereum blok zincirini her bir işlem yerine toplu olarak günceller.

Bugün bir Uniswap ticareti yapmak veya OpenSea’de bir NFT satın almak için gaz ücretlerinde 50 $’a mal olsa da, bu, Uniswap gibi Merkezi Olmayan Borsaların (DEX’ler) geçiş kapılarını kullanıma açarak, 2021’in sonunda yaklaşık 0,10 $’a düşecek. Coinbase gibi Merkezi Borsalar (CEX’ler) ve daha düşük maliyetli NFT’lerin Ethereum’da kullanıma sunulması.

Katman 2 protokolleri, mevcut gaz ücretlerinin %2’sinden az olan işlem ücretlerini bildiriyor.

Bu Katman 2 çözümleri yayına girdiğinde (Yaz/Sonbahar 2021) Ethereum kullanımında büyük bir artış göreceğiz. Bu, EIP-1559’un işlem ücreti yakmasıyla birleştiğinde, Ethereum fiyat artışı için 2021’in büyük bir 2. yarısının temelini oluşturuyor.

Ana Ethereum ağındaki gaz ücretleri yüksek kalacak, ancak tüm uygulamalar, güncellemeler yapmak için Katman 2 ölçekleme çözümlerini kullanacak ve ardından ana ağı sık sık toplu olarak güncelleyecek (işlem başına bir kez yerine günde bir kez gibi) .

Yeniliği sevmeli.

Bitcoin ve Ethereum Fiyatına İlişkin Tahminlerim

Yukarıdaki analize dayanarak, Bitcoin ve Ethereum’un 2025 yılına kadar mevcut altın piyasa değerine (11T $) ulaştığını ve Ethereum’un Aralık 2025’e kadar Bitcoin piyasa değerini geçtiğini görüyorum.

btc-eth-piyasa-degeri
btc-eth-piyasa-degeri

BTC ve ETH fiyatlarının 2022’de herhangi bir temel nedenden dolayı değil, sadece mevcut dört yıllık piyasa döngüsüne dayanarak hala Bitcoin tarafından yönlendirildiği için biraz düşeceğini tahmin ediyorum. yarıdan sonra 2. yıl ve daha sonra genellikle yarıdan sonra 3. ve 4. yıllarda düz kalır. Fiyatların Aralık 2021’e kadar biraz aşırı ısınması ve ardından Nisan 2024’teki bir sonraki yarılanmada tekrar fırlamaya başlamadan önce 2022’ye kadar biraz Dünya’ya dönmesi muhtemel.

Ethereum’un 2025’in sonunda Bitcoin’i yenmesi konusunda yanılıyor olabilir miyim? Pekala, sadece şu anda bilinenlere dayanarak geleceği tahmin etmeye çalışıyorum. Yani elbette bir şekilde yanılmış olacağım. Soru sadece yönsel olarak doğruysam.

Zaman gösterecek.

Peki ya Polkadot?

polkadot
polkadot

Polkadot 2021-2025’te de gelişecek. Polkadot’un Aralık 2025’e kadar Ethereum’un değerinin yaklaşık %20’si değerinde olmasını bekliyorum – yani piyasa değerinde yaklaşık 2 Trilyon (bugünkü 35 milyar dolardan 57 kat artış).

İyi haber şu ki Polkadot’un 2021 Sonbaharında piyasaya sürülmesi, Ethereum geliştirici topluluğu üzerinde ETH 1.0’ın ETH 2.0 ile birleşmesini hızlandırmak için gerekli baskıyı yapıyor ve potansiyel olarak 2021’in sonlarına taşıyor .

Polkadot, uygulama dağıtımı için Ethereum’a rakip olsa da, %10’luk bir yıllık enflasyon oranıyla , en azından ilk birkaç yılında yaygın olarak kullanılan bir değer deposu olması açısından Ethereum’a rakip olmayacaktır. Ayrıca, Polkadot tüm blok zincirlerle birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle Ethereum’daki uygulamalar ve Polkadot’taki uygulamalar birlikte çalışabilecektir (bazı uygulamaların PHP ve bazılarının Ruby-on-Rails ile yazıldığı www gibi) .

Yani evet, hem Polkadot (DOT) hem de Polkadot’un ilk dapp test ağı Kusama (KSM) önümüzdeki dört yıl içinde son derece başarılı olacak gibi görünüyor.

Ve bu bültenin genel hissiyatı hakkında yanılıyorsam, bunun nedeni, Bitcoin’in aniden yenilik yapıp yarışta kalmasından ziyade Polkadot’un Ethereum’u yenmesi olabilir.

Tıpkı web’in birçok programlama dili ve birçok veritabanı mimarisi için bir fırlatma rampası haline gelmesi gibi, web 3.0 (blok zinciri destekli merkezi olmayan web) birçok başarılı blok zinciri üretecektir.

Gelecek kesinlikle çok zincirli bir dünya.

Önümüzdeki dört yıl içinde büyüyecek başka birçok blok zinciri de var. Polkadot’un yanı sıra şu anda favorilerimden bazıları Cosmos (ATOM), Terra (LUNA), Harmony (ONE), Casper (CSPR) ve Plasma (PPAY).

Daha az yükselişe geçtiğim zincirler arasında Solana (SOL), Tron (TRON) ve ademi merkeziyetçilik (zincirlerdeki verilerin değiştirilmesine ve dolayısıyla daha az güvenilir olmasına neden olan) nedeniyle Binance Akıllı Zinciri (BNB) ve Cardano ( ADA) uygulama geliştirme çekişinin olmaması nedeniyle.

Öyleyse Bitcoin’imi Satmalı mıyım?

Hayır. Bitcoin’inizi kesinlikle satmayın. Sadece daha fazla Ethereum ve Polkadot almaya başlayın. En kısa sürede BTC’de (dolar cinsinden) tuttuğunuz kadar ETH ve DOT bulundurduğunuzdan emin olmanızı öneririm.

Bu on yılı kazanmanın başarı formülü basit.

BTC + ETH + DOT = 2020’leri KAZANMAK

Neden Birçok İnsan Bitcoin Hakkında Sessiz Kalıyor?

Ethereum ve Polkadot topluluklarındaki çoğu insan, şu anda ETH veya DOT’un birkaç temel nedenden dolayı Bitcoin’i “çevireceği” tahminleri konusunda oldukça sessiz.

 1. Yaptığım bu tahminlerin bir oldubittiye dönüşmesi için daha 12 aylık bir gelişme var. Henüz kesin bir şey değil… gerçi tahminime göre yaklaşık %80+. Bu, olup olmamasından ziyade bir ne zaman olduğudur.
 2. Şu anda genel halk, Bitcoin’in neden fiat para birimini yendiğini anlamaya başlıyor – ve Bitcoin’in genel kriptoekonomiye çok fazla sermaye getirdiği için mesajı karıştırmak istemiyoruz, bu da gelişmekte olan blok zinciri projeleri için faydalı. Genel halk, Ethereum’un 2025 yılına kadar Bitcoin’i yendiğini bilmeyecek. Artık çoğu insandan dört yıl önce gerçekleşmesi muhtemel olan önemli bilgilere sahipsiniz. Onunla ne yapacaksın? Bitcoin’in 2013’te geri döneceğini bilseydiniz ne yapardınız?
 3. “Bilenler” hiçbir şey söylememeye teşvik ederler. Bitcoin Maksimalistleri ile çok fazla savaşmamanın açık bir anlamı var, çünkü medya anlatısındaki ağır kaldırmanın çoğunu şu anda insanları kriptoya getirmek için yapıyorlar – bu da herkesi gerçekten almak gibi bir şey yapmak istedikleri anda doğrudan Ethereum’a yönlendiriyor. OpenSea’de bir NFT, verim almak için Nexo gibi bir NeoBank veya Aave gibi DeFi uygulaması kullanın veya Decentraland, Gods Unchained veya Axie Infinity gibi popüler bir oyun oynayın. Bir Bitcoin maksimalistinden daha kötü olan tek şey bir Fiat Maksimalistidir. :)
 4. Bitcoin, 2021 döngüsü için geçit ilacıdır… ancak bu on yılın sonunda muhtemelen üstün kalmayacak. Bitcoin, 1995 yılındaki AOL gibidir, yakında Ethereum ve Polkadot tarafından desteklenen dünya çapındaki ağın harikaları ile değiştirilecektir.

Ancak bu bülteni okuyorsanız, muhtemelen daha fazlasını bilmek istersiniz… bu yüzden şimdi “ana akımdaki çoğu insan”ın bundan 4 yıl sonra (2025’te) tıpkı “değişkenlik” gibi ne hakkında yazacağını paylaşıyorum.”

22 Mart 2021 tarihli bu makaleye geri dönecek ve vay be, bu yardımcı oldu diyeceksiniz.

UYARI: BU MAKALE Ryan Allis Adlı Analist makalelerinden alıntıdır sitemiz asla yatırım yapmanızı tavsiye etmez sadece okuyucularına eşşiz kaynaklardan türetilmiş bilgileri paylaşır. Kripto para birimlerine yatırımlar çok risklidir. Bu makaleyi okuyarak Sitemizin hiç bir konuda sorumluluk kabul etmediğini kabul etmiş olursunuz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.
Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu