Bitcoin HaberleriEthereum (ETH)Ethereum Haberleri (ETH)Rehber

Bitcoin veya Ethereum: Hangisine Yatırım Yapılır?

En büyük iki kripto para birimi arasında hangisine yatırım yapmalısınız? Yoksa her ikisini de atlayıp alternatif seçenekler mi aramalısınız?

Dijital para mı yoksa daha çok altın gibi mi? Çevrimiçi şeyler için ödeme yapmanın yeni bir yolu mu yoksa değer depolamanın bir yolu mu?

Bazıları eski, bazıları yeni ve bazıları diğerlerinden çok farklı yüzlerce farklı kripto para birimi hakkında konuşurken bunlar cevaplanması kolay sorular değil. Yarı bilgili görüşlerin bu çeşitliliği kafa karışıklığını daha da artırıyor.

Bu kılavuzda, kripto para birimlerinin iki ortak yönüne bakacağız: Bir değer deposu ve işlem aracı olarak hareket etme yetenekleri. Ayrıca kripto para birimlerini diğerlerinden ayıran benzersiz özelliklerden bazılarını da göreceğiz.

Kripto para denilince akla gelen iki isim Bitcoin ve Ethereum. Bitcoin ve Ethereum’a odaklanıldığında, bazı keskin, bariz farklılıklar var.

Önde gelen iki kripto para biriminin hızlı bir karşılaştırmasını yapalım.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto Para Haberleri

İki Kripto Para Biriminin Yaşı

Bitcoin’in bu dünyaya 2009’da ilk küresel kripto para birimi olarak girmesi ve Ethereum’un yalnızca 2015’te potansiyel bir alternatif olarak ortaya çıkmasıyla, yaşları en belirgin olanıdır.

Selefinden daha az kanıtlanmış olmasına rağmen, Ethereum’un bazı önemli alanlarda büyük kardeşinden çok daha fazla potansiyel sağlayan birkaç şık özelliği var.

Bir Değer Deposu Olarak

Değer depolamak için en başarılı kripto para birimi bitcoin olmaya devam ediyor.

Oldukça farkla dünyanın en değerli madeni parası – ve tüm kripto para devriminin öncüsü – bitcoin kendini kanıtladı.

Benzerlerinden çok daha fazla tanınır ve bu da satın almayı, saklamayı ve satmayı kolaylaştırır. Bu, Ethereum ve madeni parası Ether’in etkisiz olduğu anlamına gelmez.

Böyle genç bir para birimi için, Ethereum en popüler olanlardan biri olduğunu kanıtladı. Piyasa değerini ve 24 saatlik işlem hacmini yazarken sadece Bitcoin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Bununla birlikte, tek bir “ETH”nin gerçek parasal değeri, bitcoin’in yüzde beşinden daha azdır, bu nedenle birkaç Ether’e sahip olmak, birkaç bitcoin’e sahip olmak kadar keyifli değildir.

Dikkatinizi Çekebilir: Ethereum Haberleri

Sabit Toplam Arz v/s Sürekli Genişleyen Arz

Bitcoinler yerleşik bir kıtlığa sahiptir. Madenciler için efsanevi 21 milyon işaretine yaklaştıkça azalan getirilerle birlikte, nihai bitcoin sayısında kesin bir sınır var.

Bir gün daha fazla bitcoin oluşturulmayacak ve ne kadar kaybedilirse kaybedilsin, daha fazlası yapılmayacak. Arz ve talep sayesinde, bu, bitcoin’in teorik olarak, en azından daha fazla jeton görünmeyene kadar değer kazanması gerektiği anlamına gelir.

Buna karşılık, Ethereum sonsuza kadar düzenli olarak aynı miktarda Ether salmaya devam edecek, böylece arzı sabit kalacak ve genişleyecek.

Kripto para birimleri volatil değilse hiçbir şey değildir ve bitcoin’in öngörülebilir gelecekte kripto para birimlerinin kralı olarak kalması büyük olasılıkla görünse de, bunun garantisi yoktur.

Bir Değişim Aracı Olarak

Bununla birlikte, genel bir bakış açısından Bitcoin ve Ethereum, amaç bakımından farklılık gösterir.

Bitcoin, normal paraya bir alternatif olarak yaratılmış ve dolayısıyla bir ödeme işlemi ve değer saklama aracı iken, Ethereum, kendi para birimi aracıyla eşler arası sözleşmeleri ve uygulamaları kolaylaştıran bir platform olarak geliştirilmiştir.

Bitcoin ve Ether her ikisi de dijital para birimi olsa da, Ether’in birincil amacı (Bitcoin’den farklı olarak) kendisini bir ödeme alternatifi olarak kurmak değil, geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar (ĐApps) oluşturmasını ve çalıştırmasını sağlamak için Ethereum’un çalışmasını kolaylaştırmak ve para kazanmaktır.

Bugün bu kadar çok kripto paranın olmasının bir nedeni, birçoğunun Ethereum’un altında yatan teknoloji üzerine inşa edilmiş olması, hatta bazı durumlarda tamamen buna dayanmasıdır.

Bunun ayrıntıları bu makalenin kapsamı dışında olsa da, Ethereum’un sahip olmadığı bir temel özellik nedeniyle hepsi mümkün: Akıllı sözleşmeler.

İki Kripto Para Birimi Nasıl Çalışır?

Bitcoin’in oldukça basit komut dosyası oluşturmayı desteklediği durumlarda (nispeten), Ethereum akıllı sözleşme sistemi sayesinde çok daha fazla karmaşıklığın üstesinden gelebilir.

Bir tür aracı olmadan, gerçek dünya sözleşmesiyle asla mümkün olmayacak şekilde, sözleşmeye bağlı uyumu etkin bir şekilde zorlayarak, uyulması gereken basit kuralları belirlemeyi mümkün kılar.

Hem Bitcoin hem de Ethereum, dağıtılmış defterler ve kriptografi ilkesiyle desteklenirken, ikisi birçok teknik açıdan farklılık gösterir.

Örneğin, Ethereum tarafından kullanılan programlama dili Turning complete iken Bitcoin yığın tabanlı bir dildedir.

Diğer farklılıklar arasında blok süresi (Ethereum işlemi, Bitcoin için dakikalara kıyasla saniyeler içinde onaylanır) ve temel yapıları (Ethereum, ethash kullanırken Bitcoin güvenli karma algoritması, SHA-256) içerir.

Peki En İyisi Hangisi – Bitcoin mi Ethereum mu?

Her ne kadar size bir kripto para biriminin (Ethereum vs. bitcoin tartışmasının dışında bile) diğerinden daha iyi olduğunu kesin olarak söylemeye istekli insanları kolayca bulabilecek olsanız da, bu, “kaybeden” hangisi olursa olsun, ona zarar verecektir.

Hem Bitcoin hem de Ethereum’un avantajları vardır ve diğer çoğu kripto para birimi gibi, sizin için doğru olan para büyük ölçüde finansal durumunuza ve yatırımınızdan ne istediğinize bağlıdır.

En fazla geliştirici desteğine sahip en kanıtlanmış kripto para birimini satın almak istiyorsanız, Bitcoin iki para biriminden daha iyidir. Yine de piyasadaki en pahalısı ve işlem ücretleri yüksek, bu nedenle içine koyduğunuz şeyden büyük bir geri dönüş istiyorsanız, harcayacak çok şeyiniz olmalı ve sabırlı olmalısınız.

Bitcoin, son haftalarda tekrar tekrar değer olarak yukarı ve aşağı sallandı ve tarihi çöküşleri, büyük para yatıranlar için yıkıcı olabilir. Ancak ölümsüz hayranların sıklıkla söylediği gibi, sadece “bekleyin”.

Daha düzenli işlemler yapmayı, mal veya hizmetler için ödeme yapmayı veya sevdiğiniz birine kripto para göndermeyi planlıyorsanız, Ethereum çok daha kolay yönetilebilir.

Daha az ölçekleme sorunuyla, blok zinciri çok daha açıktır ve para biriminizin çok daha hızlı onaylandığını göreceksiniz. Ayrıcalık için çok daha az ücretlendirilirsiniz. Mükemmel değil, ancak bu açıdan bitcoin’den çok daha iyi.

Dikkatinizi Çekebilir: Bitcoin Haberleri

Bitcoin veya Ethereum’a para yatırmayı planlıyorsanız, önce araştırmanızı yapın.

Bu henüz genç bir girişim ve herhangi birinin geleceği kesin olmaktan uzak.

Ayrıca, Hindistan hükümetinin son zamanlarda kripto para birimine yaptırımlar getirmesiyle birlikte, kripto para birimlerinde şanslarını denerken dikkatli olunmalıdır.

Başka Nereye Yatırım Yapabilirim?

Kripto para birimlerinde yer alan risklerin derecesi göz önüne alındığında, zor kazanılan paranızı park etmek için güvenli ve umut verici bir önlem sağlayan diğer birkaç para piyasası aracını keşfedebilirsiniz. Böyle bir araç Yatırım fonudur.

Yatırım fonları konusunda uzman profesyoneller tarafından yönetildiği için zaman zaman bazı riskler olsa da bu risk hesaplanır ve sizi vazgeçilmez bir felakete maruz bırakmaz.

Yine de kolay getiri istiyorsanız ve riske açıksanız, o zaman keşfedilmemiş kripto para sularına dalmaktan daha iyi olan küçük sermayeli fonlara yatırım yapmayı deneyebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu