Bitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Bitcoin ve Web3

Ve böylece, hepimiz özgür, uçarı ve inanılmaz derecede zengin olacağımız için aylarca süren heyecanın ardından, şimdi Twitter’da bulunacak olan, eskiden Twitter’dan Jack Dorsey’in aniden saldırısına uğrayan web3 ile olduğu kanıtlanıyor. .

Jack, aslında birlikte yarattığı ve patronu olduğu kendi işinin kısıtlayıcı prangalarından yeni kurtulmuştur ve bu nedenle artık kendi tarafından izlenmediğini bilerek fikrini söylemekte özgürdür.

Dikkatinizi Çekebilir: Web3 Açıkladı

Birkaç değişime girdi , ancak tweetlerinden biri konumunu kısa ve öz bir şekilde ifade ediyor gibi görünüyor.

“‘web3’ün sahibi değilsiniz.”
“VC’ler ve onların LP’leri var. Teşviklerinden asla kaçamayacak. Sonuçta, farklı bir etikete sahip merkezi bir varlık.”
“Neye bulaştığını bil…”

Ek olarak, Elon Musk ile yaptığı bir değiş tokuşta, kripto ve web3 projelerine yoğun bir şekilde yatırım yapan risk sermayesi şirketi a16z’ye (Marc Andreessen ve Ben Horowitz tarafından kurulan) küçük düşürücü bir referansta bulundu.

Sinizm hakkında alaycı olmak kolaydır. İşte web2 aracılığıyla zirveye ulaşan, botu web3’e koyan bir adam.

Dahası, web2’nin yarattığı ve kontrol ettiği Twitter kısmı, birçok açıdan bir lağım çukuru oldu. Jack’in tüm bu yıllar boyunca yönettiği platform, ünlü bir komedi yazarından , hepsinden şaşırtıcı bir şekilde, oturmakta olan bir ABD başkanına kadar, siyasi ve ideolojik nedenlerden dolayı kullanıcıların hesaplarını kaldırarak, ağır sansürle ünlendi .

Ve bu otoriter yaklaşım, Twitter’ın acımasız pandemik müdahale politikalarına karşı muhalefeti durdurmakta garip bir şekilde agresif olduğu ve son zamanlarda yetişkin bir sohbetin kendinizi destekleyebileceğine dair patronlaştırıcı, boş uyarılar içeren tweetler eklemeye başladığı küresel covid fiyaskosu sırasında tırmandı. yoğun hale gelmek .

Tüm bunlara başkanlık ettikten ve işleri daha iyi hale getirmek için hiçbir şey yapmadıktan sonra, Jack’in tam olarak kim olduğunu düşündüğü, yanıtlarda başkalarını yargılamak için ortaya çıktığını merak edebilirsiniz.

Ama sonra, bir an için Jack’i unutun, kimin karşı karşıya olduğuna dair daha geniş bir bakış açısına bakın ve farklı bir şey görürsünüz, çünkü web3’e düşman olanların çoğunluğu bitcoin maxi sadıktır ve aniden her şey biraz daha fazla kazanmaya başlar. algı.

Web3 en ütopik haliyle şuna benzer: Artık büyük teknoloji platformlarının insafına ve onlara ait değilsiniz, size her şeyi vermeleri durumunda sürekli olarak onların keyfi davranış kuralları içinde kalmanızı sağlamak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, kendi içeriğinize ve kendi dijital kimliğinize sahipsiniz.

Web3 ideal olarak merkezi değildir ve sansürlenemez veya haksız yere yönetilemez. Çevrimiçi ortamda egemensiniz ve blok zinciri teknolojisi ile güvence altına alınan tam mülkiyet ile sizin olan sizindir.

Ayrıca, değer web3 ortamında kripto para birimleri biçiminde akar ve DeFi, DAO’lar ve temel servet yaratmadan bahsetmeden kendi koşullarınıza göre ticaret ve para kazanmaya izin verir.

Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Ama bir ters taraf, distopik bir versiyon olabilir mi? Elbette olabilir. Jack Dorsey’in sorunu VC finansmanıyla ilgili ve o, web3’ün ademi merkeziyetçi olacağı iddiaları hakkında şüpheler uyandırıyor. Ancak, başka potansiyel dezavantajlar da var. İşte dijital kimlik üzerine:

“Web3, her internet kullanıcısının, herhangi bir yazılım parçasına yerel olarak bağlanabilen ve bir blok zincirinde saklanabilen, bir e-posta adresi gibi benzersiz bir internet tanımlayıcısına sahip olacağı öncülüne dayanmaktadır. Birinin “merkezi olmayan kimliğinin” bir parçası olarak, bir kısım Bir kişinin çevrimiçi etkinliğinin yüzdesi daha sonra ‘zincirde’ olur, bu da herkese açık olacağı ve bireysel kripto cüzdanları aracılığıyla kolayca aranabileceği anlamına gelir.”

“Böyle merkezi olmayan kimlik, her kişiye özel okunabilir bir geçmişle, kişinin kripto cüzdanı Facebook veya LinkedIn’e benzer bir tür profil işlevi görecektir. Ancak, web2 profillerinin aksine, merkezi olmayan kimlikler sağlam kanıtlarla desteklenir: kalıcı, zaman damgalı bir kayıt. Bir kişinin bugüne kadarki başarıları, katkıları, ilgi alanları ve faaliyetleri.”

“Ademimerkeziyetçi kimlik yaygın bir şekilde benimsenseydi, insanlar siber uzayda gezinirken tüm benliklerini yanlarında taşıyabileceklerdi: belirli platform ne olursa olsun çevrimiçi ortamda oluşturdukları, katkıda bulundukları, kazandıkları ve sahip oldukları şeylerle yansıyan yakınlıkları ve deneyimleri. Bu bizi, sahip olduğumuz alanlardan ziyade, sahip olduğumuz ve itibarımızın bize bağlı olduğu fiziksel dünyada işlerin nasıl yürüdüğüne yaklaştıracaktır; onları yanımıza alabilir ve istediğimiz gibi kullanabiliriz.”

Bence fikri satmaya çalışıyorlar, ama kulağa korkunç geliyor. Sonuçta, bu durumda neye yükseltiyoruz?

İçeriğimize sahibiz, elbette, ancak gizliliğimiz yok ve tüm çevrimiçi varlığımız sonsuza kadar yok edilemez bir veritabanına kilitlendi. Bir Airbnb listesi kadar insani olarak ve tüm çamaşırlarınız sonsuza kadar havalandırıldığında incelenebilir, karıştırılabilir ve sıralanabiliriz.

Fiziksel dünyada işler hiç de böyle yürümez. Zaman siler ve iyileştirir, hatıralar dağılır ve bir zamanlar önemli görünen şeyler buharlaşıp yarım yamalak bir hiçliğe dönüşür. Ancak Web3’ün kötü bir versiyonunda yaptığınız her şey yakalanır ve sonsuza kadar size bağlanır ve geçmiş ne kadar uzak olursa olsun daima günceldir.

Ve sonra bitcoine bakıyorsunuz. Bitcoin neyi temsil ediyor? Özünde her zaman ne vaat etti? Gerçekçi ya da değil, bitcoin özgürlük parasıydı ve artık bankalar, kurumlar ve inanmadığınız şeylere uyma zorunluluğunuz tarafından zincirlenmediğiniz farklı bir varoluş biçimini mümkün kıldı.

Bitcoin cypherpunks ve rednik idi ve sunduğu idealizm, belgelerini göstermeyen veya ne düşündüğünüzü umursamayan cesur tipti. Buna böyle bakarak, web2’yi ele geçiren dengesiz, uyanık otoriterlerden olduğu kadar, bitcoin ahlakının web3’ün parçalayıcı gm frens’inden neredeyse uzak olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz .

Peki tüm bunların üstüne kim çıkıyor? Benim param için, söz konusu olduğunda: herkes. Web3 (daha iyi bir isim istemek için) aslında web’i merkezsizleştirebilirken, Bitcoin gerçekten mevcut finansal kurumlardan ayrılmayı temsil ediyor.

Dahası, VC’ler değil, birçok web3 kullanıcısı, yalnızca DeFi kullanmaya başlayan ve kullanmaya başlayan, NFT’leri basmaya, kriptoyu stake etmeye, verim çiftçiliğine, oyna-kazan oyunlarına ve açık bir zihinle keşfetmeye başlayan iyimser insanlar şu anda ödüllendiriliyor, anlamlı finansal terimlerle.

Aslında ödüllendirildi, tıpkı yeni bir şey bulan ve onu çalıştıran ve dünyanın geri kalanının söylediklerine aldırmayan ilk bitcoin madencileri gibi.

Ve eğer iki kamp Twitter’da birbirlerine ateş etmek istiyorsa, bu da iyidir, çünkü bu iyi bir eğlencedir.

Gerçekte ise, gerçekte herhangi bir çatışma var mı? Bitcoin zaten bir değer deposudur ve bir para birimi olarak kullanılabilir ve kullanılmaktadır ve hala on yıldan biraz daha eskidir. Bunun üzerine (veya bunun altında yatan ve temel olan), bitcoin, basitçe, daha iyi bir yaşam biçimi için bir masthead ve bir çağrı görevi görür. Bu ikinci özellik, bitcoin’e ve geçmişine özgüdür ve diğer blok zincirleri tarafından taklit edilemez.

Ancak web3’e gelince, bu da geliyor. Bitcoin değildir ve bu nedenle bitcoin’e meydan okumaz, tıpkı bitcoin’in web3 olmadığı ve ona karşı hiçbir meydan okuma sunmadığı gibi. O halde web3’ün önceliği, en aydınlanmış, özgürleştirici ve olumlu anlamda yıkıcı biçiminde tezahür etmesini sağlamak, özgürlük için başka bir yol sağlamak, bitcoin tarafından zaten sunulan özgürlüğü tamamlamak ve onunla birlikte çalışmaktır.

Durduğum yerden, bitcoin ve web3 teknolojisi arasında bir çelişki yok. Aslında tam tersi; birlikte iyi giderler.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu