Nedir

Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Fark Nedir? Bitcoin Nedir? Bitcoin Cash Nedir? Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Fark?

Bitcoin ve Bitcoin Cash sorunu, onlarca yıldır kripto alanına hükmediyor. Aslında, iki kripto devinin savaşı olarak alay edildi. Bununla birlikte, Bitcoin Cash’in Bitcoin’den kaynaklandığını belirtmekte fayda var.

Evet, şu anda sahip olduğunuz Bitcoin Cash düğümleri, bir noktada Bitcoin blok zincirinin bir parçasıydı.

Basitçe söylemek gerekirse, Bitcoin Cash bir Bitcoin çatalıdır. Peki Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki fark nedir? Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı mı? Bitcoin Cash, Bitcoin’i geçecek mi?

Bitcoin mi yoksa Bitcoin Cash mi almalıyım? Bunlar aklınızdan geçen sorulardan bazılarıysa, bu makaleyi okuyun ve BTC ile BCH’yi ayrıntılı olarak öğrenin.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

İlk olarak… Hard Fork Nedir?

Bitcoin ve Bitcoin Cash’e geçmeden önce, kripto yatırımcılarının Bitcoin Cash’in Bitcoin’in sert çatalı olduğunu söylemenin ne anlama geldiğini anlamaları önemlidir.fyoutu

Bir blok zincirinin orijinal kodu güncellendiğinde bir hard fork oluşturulur, ancak blok zincirindeki yalnızca birkaç düğüm bunu kabul eder.

BCH ve BTC durumunda, orijinal blok zinciri (Bitcoin) aynı kalır ve güncellenmiş düğümler, yeni bir blok zinciri (Bitcoin Cash gibi) oluşturmak için orijinal blok zincirinden ayrılır.

Yeni madeni paralar benzersiz ve orijinal blok zincirindekilerden ayrı hale geliyor ve Bitcoin ve Bitcoin Cash tartışması buradan geliyor.

Ya birisi çatallandığı sırada belirli sayıda orijinal madeni para tutuyorsa? Bitcoin’leri kaybolmaz!

Sahip oldukları tüm paraların çatallı versiyonunu alacaklar. Örneğin, 25 BTC’niz varsa, BTC çatallandığında 25 BCH değeriyle eşleşen belirli bir sayıda BCH alacaksınız.

Artık BCH’nin neden BTC’nin çatalı olarak kabul edildiğini anladığınıza göre, Bitcoin ve Bitcoin Cash’e daha ayrıntılı olarak bakalım.

Bitcoin Fork Türleri
Bitcoin Fork Türleri

Bitcoin

Kuşkusuz tüm kripto para birimlerinin ‘babası’ olan Bitcoin, on yıldan beri var ve dünya çapında büyük bir popülerlik kazandı.

Bu dijital para birimi tüm sektörlerde benimsendi ve artık mal ve hizmet satın almak, satmak, ticaret yapmak ve daha pek çok şey için kullanılabilir.

2008 yılında, dijital para biriminin nasıl çalışacağını tartışan bir makale yayınlayan Satoshi Nakamoto olarak bilinen takma adlı bir kişi tarafından geliştirildi. 2009 yılında işlem görmeye ve madencilik yapılmaya başlandı.

Bitcoin, Blockchain Teknolojisi üzerinde çalışır ve bir grup veya kuruluş tarafından sahip olunmaz, verilmez, kontrol edilmez veya işletilmez. Doğası gereği merkezi değildir ve tüm işlemleri blok zincirini çalıştıran bilgisayarlar tarafından doğrulanır ve güvence altına alınır.

Blok zincirinde her işlem bloklar halinde saklanır ve gönderilir. Bilgisayarlar daha sonra karmaşık matematik problemlerini çözerek blokları doğrular. Sorunlar çözüldüğünde işlemler doğrulanır ve yeni Bitcoin’ler oluşturulur.

Bitcoin Nasıl Çalışır
Bitcoin Nasıl Çalışır

O nasıl çalışır?

Bu kripto para birimi, yetkilendirme, bakiye doğrulama, varlıkların teslimi, çift harcama yasağı ve daha fazlasını elde etmeye yardımcı olan defter tutma için yenilikçi teknoloji ile birlikte ortak anahtarlı genel şifrelemeyi kullanır. Özel anahtar olmadan işlem yapamazsınız.

Her anahtar karmaşıktır ve onu kırmak için son derece gelişmiş bilgisayarlara ve olağanüstü yetenekli bilgisayar korsanlarına ihtiyaç duyar. Başka bir deyişle, Bitcoin blok zincirini kesmek neredeyse imkansızdır.

Kıtlık söz konusu olduğunda, Bitcoin altından daha kıttır. Toplamda sadece 21 milyon Bitcoin var olacak. Bu sayıya ulaşıldığında, insanların daha fazla Bitcoin madenciliğine izin verilmeyecek.

Bugün yaklaşık 16 milyon Bitcoin var, ancak bu kripto para biriminin sayısının 21 milyona ulaşması uzun sürecek. Bunun nedeni, bir blokta oluşturulan Bitcoin sayısının her dört yılda bir yarı yarıya azalmasıdır.

Bitcoin’in kıtlığı, yatırımcılara bugün bir Bitcoin’in bundan on ya da yirmi yıl sonra bir Bitcoin değerinde olacağına dair güvence veriyor.

Bitcoin, 199,62 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve şüphesiz kripto alanındaki en değerli dijital para birimidir.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, Bitcoin’den çatallandığı gün olan 1 Ağustos 2017’de kabul edildi. Bu, BTC ve BCH’nin bu zamana kadar benzer bir işlem geçmişini paylaştığı anlamına geliyor.

BCH’nin yaratılmasına yol açan hard fork, kripto para birimi topluluğunda ölçeklenebilirlik konusundaki bir tartışmanın sonucuydu.

Bu ölçekleme sorunu, Bitcoin ağındaki büyük işlemleri işleme mücadelesinden kaynaklandı. Sürdürülebilir bir çözüm arama teklifinde topluluk, oldukça bölünmüş bir tartışmada olsa da, Bitcoin Cash’i uygulamaya karar verdi.

Bitcoin Cash, daha büyük işlem bloklarının ölçekleme sorununu çözebileceği gerçeğine dayanmaktadır.

Bir bloğa daha fazla işlem yerleştirildiğinde, işlemler çok daha hızlı işlenir. BTC’nin blok boyutu 1MB, BCH’nin blok boyutu ise 32MB.

Bu, BCH’nin işlemleri BCH’den daha hızlı işlediği anlamına gelir ve bu, bu iki kripto devi arasındaki en büyük temel farktır.

Bitcoin Cash
Bitcoin Cash

Bitcoin Vs. Bitcoin Cash: Özellikler

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasında bir çatlak oluşturan bazı özellikler var. Bunlar arasında şunları sayabiliriz.

 

BCH saniyede daha fazla işlem gerçekleştirir

BTC, varlığı boyunca saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirebildi.

Ortalama olarak, BCH saniyede 116 işleme kadar işleyebilir. Bu, BTC ağındakinden daha fazla kişinin aynı anda BCH ağını kullanabileceği anlamına gelir.

 

BCH daha hızlı transfer sürelerine sahiptir

BTC ağında bir işlemin doğrulanması için 10 dakika kadar beklemeniz gerekebilir.

BCH ağında bir işlemin alacağı süre tanımlanmamıştır çünkü bu, hedef adresten gereken onayların sayısına bağlıdır.

Ancak, her işlemi doğrulamak için geçen süre BTC’den daha kısadır.

Dikkatinizi Çekebilir: PETER BRANDT

Bitcoin Cash’in daha az transfer ücreti var

BTC ağında, tek bir işlemin maliyeti yaklaşık 1 dolar. Daha önce, işlem başına ücretler 25 dolara kadar çıkıyordu. Bitcoin Cash’de işlem başına transfer ücreti 0,25 ABD dolarıdır.

Bu, yatırımcıların BCH kullanırken BTC kullanırken olduğundan daha fazla para biriktirdiği anlamına gelir.

 

BCH, borsalarda hareket etmek BTC’den daha ucuz

Fiyatlar yükseldiğinde, borsalar arasında hareket etmek daha kolay olduğu için BCH istisnai bir ticari varlıktır. Bu nedenle BCH, bir gün hakimiyetini kaybetmesi durumunda kolayca BTC’nin yerini alabilecek harika bir yatırımdır.

BCH ile BTC arasındaki bu farklar, temel olarak Bitcoin Cash bloğunun bir BTC bloğundan yaklaşık 32 kat daha hızlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu, Bitcoin Cash’in Bitcoin’den daha ölçeklenebilir, daha hızlı ve daha ucuz olduğu anlamına gelir.

Bitcoin Vs. Bitcoin Cash
Bitcoin Vs. Bitcoin Cash

1MB Vs. 32MB Bloklar

BTC ile BCH arasındaki temel farklardan biri, birincisinin 1MB bloklar kullanması, ikincisinin ise 32MB’lık bir zincir temel blok boyutuna sahip olmasıdır. Bu, BCH bloklarının zaman içinde BTC’den daha fazla sayıda işlemi işleyecek kadar büyük olduğu anlamına gelir.

Küçük blok boyutu sayesinde Bitcoin saniyede sadece 7 işlem gerçekleştirebilir. Her işlemin işlenmesi 10 dakika veya daha fazla olabilir.

Bitcoin ağı önemli ölçüde büyüdüğünden, bekleme süreleri artık onları işleyen temel teknolojide bir değişiklik olmaksızın işlem sayısı arttığından değil.

Diğer taraftaki BCH blokları 32MB ile sınırlıdır. Bu, onu destekleyen madencilerin sayısından bağımsız olarak BTC’den daha iyi bir işlem doğrulama hızı anlamına gelir. BCH, saniyede daha fazla işlem gerçekleştirebilir ve bunları Bitcoin ağından daha hızlı işleyebilir.

Ancak uzmanlar, Bitcoin Cash ile gelen daha hızlı doğrulama süresinin de olumsuz yanları olabileceği konusunda uyarıyor. Daha büyük blok boyutuyla gelen en büyük potansiyel sorunlardan biri, güvenliğin tehlikeye girebilmesidir.

BCH ve BTC arasındaki fark nedir
BCH ve BTC arasındaki fark nedir

Bitcoin ve Bitcoin Cash: Fiyatlar

Bitcoin ve Bitcoin Cash dahil olmak üzere dijital para birimleri, değerlerini nasıl kullanıldıklarından, talep edildiklerinden ve kabul edildiklerinden alır. Değer artışı ve yatırım getirisi açısından analiz edilirler.

Aslında, bu iki kripto para birimi değer sahibidir. Bitcoin yıllardır en yüksek değeri elinde tutuyor, ancak BCH’nin takdire şayan bir oranda değer ve kullanıcı kazandığını kabul etmeliyiz.

BCH nispeten genç ve hala kripto dünyasındaki yerini anlamaya ve yakalamaya çalışıyor. Çoğu uzman, BCH’nin hızla benimsendiğini ve er ya da geç BTC’nin pazar payının önemli bir bölümünü alıp baskın kripto haline gelebileceğini düşünüyor.

BCH’nin hızla değer kazanmasının ve BTC için bir tehdit olduğunun kanıtlanmasının ana nedeni, BTC’deki ölçekleme sorununu çözmesi ve daha fazla insanın dijital para birimini kolayca ve daha düşük işlem oranlarında kullanmasına izin vermesidir.

Bitcoin geliştiricileri bir fikir birliğine varamazlarsa ve kodunda en iyi güncelleme üzerinde anlaşamazlar ve sorunları çözerlerse, Bitcoin Cash’in BCH ile BTC arasındaki savaşı kazanacağına şüphe yoktur.

Peki ne olacak?

Bu, insanların BCH’yi birincil işlem para birimi ve değer deposu olarak kullanmayı düşüneceği anlamına gelir.

BCH fiyatı Aralık 2017’de 3.785 dolarla zirveye ulaştı. Ancak değeri önemli ölçüde düştü ve şu anda 230.21$’dan işlem görüyor. Bununla birlikte, 2017 Bullrun’un bir parçası olan tüm kripto para birimlerinin – BTC dahil – hepsinin benzer düşüşler yaşadığı düşünüldüğünde, bu slayt Bitcoin Cash’e özgü değil.

Yatırımcılar için akıllara durgunluk veren şey, Bitcoin açısından BCH’nin değerinin tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaşması ve şu anda BCH başına 0,0021 BTC’de duruyor olmasıdır.

BTC’nin piyasa değeri 4.2 milyar dolar, BTC’ninki 199.62 milyar dolar. Yüksek ölçeklenebilirliği sayesinde BCH, sesli bir kullanıcı topluluğu sağlamıştır.

Bununla birlikte, bu dijital para biriminin BTC’nin ana rakibi olarak popülaritesi, 2020’de Bitcoin Cash protokolüne hakim olan birçok yönetişim sorunu olduğu için yavaş yavaş uyarıyor.

Bir grup geliştirici, topluluk gelişimini finanse etmek için BCH blok zincirindeki her blokta %12,2 vergi uygulanmasını önerdi.

Bitcoin Cash ve Bitcoin Farkı
Bitcoin Cash ve Bitcoin Farkı

BCH ve Bitcoin ayrı kripto para birimleri mi?

Bölücü bir tartışmanın ardından, Altyapı Finansmanı Teklifi ve önerilen maden vergisinin rafa kaldırılmasına karar verildi.

Yine de geliştirme ekibinin bir kısmı, bir sonraki yükseltmede blok ödüllerine %8 vergi eklemeye karar verdi ve bu, protokolün yönetimi içinde daha fazla bölünme yarattı.

BCH protokolünün yönetimini çevreleyen sorunların yanı sıra, BCH’nin büyümesini sağlayan başka bir neden de, çoğu yatırımcının Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki kafa karışıklığıdır.

Acemi yatırımcıların çoğu, BCH’yi tamamen ayrı bir kripto para birimi olarak görmez. Bunun yerine, dijital para birimi alanına daha düşük bir giriş noktası olan daha ucuz bir Bitcoin olarak görüyorlar. Bunun temel nedeni, aynı adı paylaşmaları ve aynı topluluktan ve markadan gelmeleridir.

BTC’ye karşı BCH’yi çevreleyen kafa karışıklığı, yeni yatırımcıları sahte BTC’ye yatırım yapmaya teşvik etmeyi amaçlayan taklitçi kripto olarak BCH’ye karşı olumsuz bir algıya neden oldu. Ancak, bu gerçeklerden uzaktır.

BCH’nin sahte Bitcoin olmadığını belirtmekte fayda var. Bu, yatırımcıların korkmadan düşünmesi gereken başka bir dijital para birimidir.

Diğer Farklılıklar

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki diğer farkları öğrenmek için BTCH’nin BCH’ye göre avantaj ve dezavantajlarına bakalım:

 

Bitcoin Cash’e göre Bitcoin’in avantajları nelerdir ?

Bitcoin, Bitcoin Cash de dahil olmak üzere diğer tüm kripto para birimlerinin temel para birimidir. Diğer dijital para birimlerinin ticaret yaptığı şeydir ve çoğu zaman borsalarda olmasa da hemen hemen hepsinde alım satımı yapılabilir.

Bugün BTC, kripto endüstrisinin %57,3’ü değerinde. Onu Bitcoin Cash’ten farklı kılan şey, popülaritesi sayesinde büyük bir takipçi kitlesine sahip olmasıdır. Çoğu kripto para kullanıcısı, BTC’nin gerçek dünyadaki kullanılabilirliğini ve likiditesini BCH’ninkinden daha düşük olarak algılıyor.

 

BTC’nin BCH’ye göre dezavantajları

BTC’nin karşılaştığı ölçeklenebilirlik sorunları, BCH’ye göre sahip olduğu birincil dezavantajdır. BTC daha eski, daha yavaş ve işlem başına daha fazla ücret alıyor.

Uzmanlar, kripto piyasası büyüdükçe Bitcoin’in başta Bitcoin Cash olmak üzere diğer kripto paralar üzerindeki hakimiyetini kaybedeceği konusunda uyarıyor.

Bitcoin BTC ve Bitcoin Cash BCH Avantajları
Bitcoin BTC ve Bitcoin Cash BCH Avantajları

Önemli Çıkarımlar:

  • Bitcoin Cash, Bitcoin’deki ölçeklenebilirlik sorunları ve bu kripto para biriminin geleceği hakkında endişe duyan bir grup Bitcoin geliştiricisi ve madenci tarafından başlatıldı.
  • BTC blokları 1MB ile sınırlıyken, BCH blokları 32MB’dir ve bu nedenle Bitcoin Cash, Bitcoin’den daha hızlı işlem gerçekleştirir.
  • Bitcoin Cash, çoğu insanın inandığı gibi sahte bir Bitcoin değildir. Bitcoin ağıyla birlikte gelen ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye çalışan başka bir dijital para birimidir.

SSS

Bitcoin mi yoksa Bitcoin Cash mi almalıyım?

Bitcoin Cash, Bitcoin’den hemen hemen her yönden üstün görünse de, diğerine tercih etmeniz gereken dijital para biriminin kesin bir cevabı yok.

İhtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun ve bir karar vermeden önce bu makaleyi bir rehber olarak kullanın.

 

Bitcoin Cash Bitcoin’i Geçecek mi?

2017’deki başlangıcından bu yana, BCH her zaman Bitcoin’e doğrudan bir rakip olarak kabul edildi. Bununla birlikte, BCH’nin BTC’yi geçip geçemeyeceği görülmeye devam ediyor. Bitcoin’in 199 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri varken, BCH’nin 4.2 milyar dolarlık bir piyasa değeri var.

Ayrıca, Bitcoin dünya çapında kült benzeri bir takipçi kitlesine sahiptir ve yüksek benimseme oranlarına sahiptir. Eğer bu yapılacak bir şeyse, BCH’nin Bitcoin’i geçmesi biraz zaman alabilir. Ancak bu olursa, sizi ilk güncelleyen biz olacağız!

 

Çözüm

Bu gönderi, iki harika kripto para birimi hakkında imrenilen bir bilgi dozu sunuyor – Bitcoin ve Bitcoin Cash.

Her iki kriptonun da farklı uzun vadeli hedefleri vardır ve blok boyutundaki farklılıkları ve işlem hacimlerini nasıl ele aldıkları bu hedefleri yansıtır. Bu iki dijital para biriminin birbiriyle savaş halinde olmadığını belirtmekte fayda var.

Aksine, er ya da geç barış içinde bir arada var olabilecek iki farklı kripto para birimidir. Bu nedenle, ikisi arasında yatırım yapmak için daha iyi bir kripto para birimi yoktur.

Sadece uzun vadeli hedeflerinizi belirleyin ve onlara ulaşmanıza yardımcı olacağına inandığınıza yatırım yapın. Aslında hem BTC’ye hem de BCH’ye yatırım yapmayı düşünün ve bunlardan en iyi şekilde yararlanın!

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu