Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin Vadeli İşlem ETF’lerine İlgi, BTC Fiyatı

ProShares Bitcoin Strateji Borsa Yatırım Fonu (BITO), BTC fiyatının değişken durumundan dolayı son zamanlarda düşük bir faiz oranı yaşadı. Aslında BITO, geçen Kasım 2021’den bu yana en düşük CME sözleşme tutarına sahip oldu.

Proshares’in 11 Ocak’taki son güncellemesine göre, Bitcoin vadeli işlemler borsa yatırım fonu (ETF) toplam 4.904 Chicago Mercantile Exchange (CME) vadeli işlem sözleşmesine sahip. Geçen Kasım ayında, BITO’nun yönetim altındaki varlıkları (AUM), 1,4 milyar dolardan 1,16 milyar dolara geriledi. Bu, şimdiye kadar AUM’da 1 milyar dolara ulaşan en hızlı fonla kredilendirildiği 18 Ekim 2021’deki lansmanından iki gün sonra işaret ettiği miktara eşittir.

Dikkatinizi Çekebilir: Ünlü Analist Bitcoin (BTC) 2021 Sonuna Kadar 100K Olacak !

Kripto analitik firması Arcane Research kısa süre önce BITO izlemesinin arkasındaki nedenleri analiz etti. Ekip, 10 Kasım’da 69.000 dolara ulaştığından beri Bitcoin’in mevcut fiyatı olan 43.700 dolara düştüğünü buldu. Bunun yanı sıra Arcane Research, BITO faizindeki düşüşün bir başka nedenini de öne sürüyor; bu, vadeli işlemlere dayalı ETF’nin mevcut BTC fiyatının önünde kalması için her ayın yuvarlanma maliyetiyle yüksek maliyetidir.

Arcane Research ayrıca, spot tabanlı bir BTC ETF’nin zamanla oluşan aynı yüksek ücretlere maruz kalmayacağını da gösteriyor. Fidelity Investments kararının 20 Ocak’ta başlaması planlanmasına rağmen, bu tür ETF’ler henüz SEC tarafından onaylanmadı.

Ayrıca, BITO’nun varlıklarının bir kısmını oluşturan AUM’lerini artıramayan birkaç BTC vadeli ETF’si daha var. BITO’dan birkaç gün sonra piyasaya sürülen Valkyrie’nin Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si şu anda 71,9 milyon dolar.

Bir Bitcoin vadeli ETF’si, insanların doğrudan bitcoin’e sahip olmasalar da, daha sonra üzerinde anlaşılan bir fiyat üzerinden vadeli işlem sözleşmeleri alıp sattıkları bir sözleşmedir. Başka bir deyişle, insanlar gerçek Bitcoin’i değil, Bitcoin’in fiyatıyla ticaret yapıyor.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu