Bitcoin HaberleriNasılNedirRehber

Bitcoin SV Nedir?

Bitcoin fork'u olan Bitcoin SV (BSV) nedir, sorusunu kapsamlı bir şekilde ele aldık.

BSV kripto para biriminin adı, çeviride “Satoshi’nin Vizyonu” anlamına gelen Bitcoin Satoshi Vision anlamına gelir. İsim, bu para biriminin misyonunu ve ana hedefini yansıtıyor: Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından teknik belgelerinde özetlenen fikirleri takip edin. BSV, BCH’ye (Bitcoin Cash) dayanmaktadır.

NEDEN BİTCOİN SV?

Bitcoin Derneği, Bitcoin SV’yi (BSV) orijinal bitcoin olarak tutar. BSV, Satoshi’nin orijinal protokolünü yeniden başlatmak ve istikrarını ve küresel ölçeklenebilirliğini sağlamak için oluşturuldu, böylece Satoshi’nin kripto para birimi vizyonunu somutlaştırdı. Diğer bitcoin projelerinden farklı olarak, yalnızca bitcoin SV’nin istikrarlı bir protokol planı ve işletmeler için yeni bir küresel ödeme aracı ve küresel bir açık blok zinciri olma ölçeğine yönelik bir planı vardır. Bitcoin ticaretinin geleceğine olumlu bir destek vermek ve bitcoin endüstrisinde yer alan herkes için karlı bir ekosistem oluşturmak çok önemlidir.

BSV’nin Tarihçesi

BSV madeni para 2018’de ortaya çıktı ve bu Bitcoin hard fork’u ile dolaylı olarak ilişkiliydi. Bitcoin sistemi artık Bitcoin’in blok zincirinde gerçekleştirilen işlem sayısı ile baş edemiyordu. Bunun nedeni, saniyede yalnızca yaklaşık 4 işleme izin veren 1 MB ile sınırlı blok boyutuydu. Buna karşılık, Visa ödeme sistemi yoğun dönemlerde saniyede 50.000’e kadar işlemi destekler. Bitcoin’in popülaritesi arttıkça işlem kuyrukları da artmaya başladı ve komisyon oranları saçma seviyelere ulaştı. Bu konuda acilen bir şeyler yapılması gerekiyordu.

Ancak kullanıcılar sistemin değiştirilmesi konusunda fikir birliğine varmadı ve bitcoin topluluğunda bir bölünme yaşandı. Bitcoin’in Bitcoin ve Bitcoin Cash’e (BCH) bölünmesinin bir sonucu olarak bir BTC hardfork* gerçekleşti ve işlemler için algoritmalar ve bilgi depolama sistemleri değişti.

* Hard fork, bir blockchain zincirinin iki bağımsız dala bölünmesidir. Bu süreç, dünyanın her yerinden çok sayıda kullanıcısı olan çok oyunculu bir oyun örneği kullanılarak en kolay şekilde açıklanabilir. Aniden, birisi oyunun kurallarını daha ilginç hale getirmek için değiştirme arzusunu ilan eder. Ancak oyuncuların sadece bir kısmı bu öneriye katılıyor, geri kalanı ise kategorik olarak buna karşı. Sonuç olarak, topluluk bölünür ve her parçası kendi kurallarına göre oynamaya başlar.

BSV’nin atası olan Bitcoin Cash (BCH) kripto para birimi 2017’de böyle bir hard fork’un bir sonucu olarak ortaya çıktı. Yaratıcıları, eski protokolü korurken bloğu artırarak yüksek komisyon sorununu çözdü. Bundan sonra, BCH geliştikçe, BCH topluluğunun bir kısmı, hissettikleri gibi, Bitcoin’in orijinal fikrine aykırı olan, seçilen BCH geliştirme sürecinden memnuniyetsizliklerini ifade etmeye başladı. Başka bir çatal oluştu ve Bitcoin SV, Bitcoin Cash’den ayrıldı.

Para biriminin yaratıcısı, Avustralyalı bir girişimci ve nChain CEO’su Craig C. Wright’tır. 2016 yılında kendisini Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto ilan etmesi nedeniyle geniş çapta tanındı. ABD Telif Hakkı Ofisi, Wright’ın orijinal Bitcoin Beyaz Bülteni üzerindeki haklarını kaydettirdi. Buna rağmen, kripto topluluğundaki birçok kişi Wright’ın Nakamoto olduğuna inanmayı reddediyor.

Bu kripto para birimi nedir, nasıl çalışır?

BSV geliştiricileri, klasik Bitcoin’in yazarı Satoshi Nakamoto’nun vizyonunu karşılayan bir kripto para birimi oluşturma görevini üstlendiler. nChain için kritik an, Bitcoin sisteminin çalışma prensibini korurken, yalnızca ağ bant genişliğini artırma açısından geliştirmekti. Aynı zamanda, örneğin, BCH (BSV’nin ayrıldığı), kalite ve yeni teknolojileri, yani dApp’leri ve borsa kullanılmadan blok zincirler arasındaki transferleri vurguladı. BCH yazarlarının, diğer kripto projelerinin (örneğin, Ethereum veya DeFi ) popüler işlevselliğini benimseyerek yeni trendleri takip etmeye karar verdiğini söyleyebiliriz.). BSV konseptinin taraftarlarına göre, tüm bunlar klasik Bitcoin’e “yerli” değildi. Bu yenilikler potansiyel olarak projeyi daha başarılı ve modern hale getirse bile, Satoshi Nakamoto tarafından açıklanan fikirde radikal değişikliklere karşıydılar. Görevleri, özündeki tek değişiklikle “eski okul” para birimini korumaktı – ağ ölçeklenebilirliği için blok boyutunda bir artış ve veriminde artış.

Bitcoin White Paper’da açıklandığı gibi, kripto para biriminin temel ilkelerinden biri sistemin ademi merkeziyetçiliğiydi – çalışmasını kontrol eden bir yöneticinin olmaması. Ama burada sorunlar vardı. Kripto para birimi piyasaya sürüldüğünde, ağın bloklarının çoğu birkaç büyük madencilik havuzunun* eline geçti.

* Madencilik havuzu, madencilik karlılığını artırmak için ekipmanlarının işlem gücünü birleştiren bir madenci topluluğudur.

Bu nedenle, sert çatal aşamasında BSV’yi destekleyen ve kârsız olduğu dönemde bile madeni para çıkarmaya devam eden CoinGeek havuzunun, ağın bilgi işlem gücünün %50’sinden fazlasını sağladığına dair raporlar defalarca su yüzüne çıktı. Ve bu zaten BSV’nin cirosunu kontrol etme hakkında konuşmamıza izin veriyor.

Gerçek şu ki, dağıtılmış defter teknolojisi (blockchain), bilgilerin dünya çapında binlerce bilgisayarda merkezi olmayan bir şekilde depolanmasını içerir. Bu tür bilgisayarların her biri verilerin bir kopyasını depolar ve güvenliği sağlayan şey budur – işlemlerin onaylanması ve blokların oluşturulması üzerinde kontrol sahibi olmak için tüm ağ kapasitelerinin en az %51’ine sahip olmanız gerekir. Bu teknik olarak imkansız. Ancak yalnızca ağ gerçekten merkezi değilse. Ağın gücünün %51’i tek elde toplandığında, bu eller projenin tüm blok zincirini etkileme fırsatına sahip oluyor.

BSV Özellikleri

BSV’nin yaratıcıları, bankacılık aracılığı olmadan hızlı ve güvenli ödeme aracı olmak için ilk kripto para birimi fikrini hayata döndürmek istedi.

BSV’nin (BSV geliştiricilerinin kendilerine göre) BCH’ye göre avantajları şunları içerir:

  • İstikrar. BSV, orijinal Bitcoin ile tutarsız olan herhangi bir değişikliği uygulayamaz ve uygulamamalıdır. Ancak bu avantaj yalnızca klasik BTC hayranları için geçerlidir.
  • Ölçeklenebilirlik. BSV, blok boyutlarını artırarak yüksek ağ verimi ve işlem hızı sağlar.
  • Emniyet. BSV ekibi sadece güvenlik konusunda takıntılıdır. İşlemleri olabildiğince güvenilir hale getirmek için ağın algoritmalarını sürekli olarak geliştirirler.

Ek olarak, BSV’nin yaratıcıları, madeni paraları için madencilik olasılığını elinde tuttu.

BSV’nin mevcut ihtiyaçlara göre kazanılması ve harcanması kolay bir madeni para olması gerekiyordu. Projenin yazarı, kripto para birimlerinin popülerleştirilmesini ve genel olarak dijital paraların ve özellikle BSV’nin günlük hayata daha sıkı entegrasyonunu savundu. Bu fikir hala ana fikirdir, ancak uygulanması hakkında konuşmak için çok erken. BSV, yaratıcılarının olmasını istediği kadar yaygın değil. Ayrıca, yukarıda açıklanan ademi merkeziyetçilikle ilgili sorunlar nedeniyle, bazı borsalar (Binance gibi) coini şüpheli bir proje olarak görüyor.

Aynı zamanda BSV, TOP-30 popüler kripto para birimleri arasında yer almaktadır (Coinmarketcap’a göre).

Dikkatinizi Çekebilir: Merkeziyetsiz Borsa (DEX) Nedir?

Kripto Paranın Dezavantajları

Şaşırtıcı bir şekilde, BSV’nin ana dezavantajı kendi ideolojisiydi: Yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin’in Beyaz Kitabında belirtilen değerleri takip etmek. Bu, para biriminin tam olarak gelişmesine ve piyasa değişikliklerine yanıt vermesine izin vermez. BSV’nin sınırlı beklentileri, onu ana rakiplerinden daha zayıf kılıyor.

BSV’nin lansmanının birkaç şirket ( CoinGeek ve nChain ) tarafından desteklenmesi nedeniyle, kripto para birimleri fikriyle çelişen ve birçok kullanıcıyı iten Bitcoin SV’nin fiyatını etkileyebilirler.

BSV’nin dezavantajları, kripto para birimi döviz kurunu istikrarsızlaştırıyor ve bu da spekülatörler için geniş beklentiler yaratıyor.

Madencilik

BSV’yi almanın birkaç yolu vardır.

  • Fiat parası için borsada satın alın.
  • Borsada veya kripto para birimi için eşanjörde satın alın.
  • Madencilik.

Kripto para madenciliği, SHA256 algoritmasını destekleyen ve resmi para birimi havuzu – Svpool için yapılandırılmış cihazlar (madenciler) gerektirir.

Orijinal Bitcoin madenciliğine kıyasla BSV madenciliğinin gerçek faydaları hakkında hala birçok tartışma var. BTC madenciliği yapmak gittikçe zorlaşıyor, bu nedenle BSV madenciliği orijinalinden daha karlı olabilir.

BSV’nin kripto para dünyasındaki yeri belirsiz, seyrini tahmin etmek çok zor. Ocak 2020’de Coinmarketcap’a göre kripto para sıralamasında 4. sırada yer aldı. Ve Mayıs 2021’de 25. sırada yer alıyor. İşlevsellik açısından, Bitcoin SV birçok kripto projesinden daha düşüktür, ancak yine de sıralamada son sırada yer almaz.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu