HaberlerKripto Para Analizleri

Bitcoin Son 7 Gün İçinde %10, Ethereum %15 Düştü

Hem Bitcoin hem de Ethereum geçen hafta önemli kayıplar yaşadı ve daha geniş kripto pazarını kırmızı denizin derinliklerine sürükledi.

CoinGecko‘dan alınan verilere göre, Bitcoin (BTC) fiyatı son yedi gün içinde yaklaşık %10 düştü – geçen Pazartesi 34.000$’ın üzerindeki seviyelerden şu anki 31.033$’a düştü. Aynı dönemde, Ethereum (ETH) bugün 2.140 dolardan 1.822 dolara düştü – %14’ten fazla bir düşüş yaşadı.

Her iki kripto para biriminin piyasa değeri de düştü ve buna karşılık gelen Bitcoin değeri 633 milyar dolardan 583 milyar dolara düştü. Ethereum’un piyasa değeri, bir hafta önce kaydedilen 246 milyar dolardan 213 milyar dolara düştü.

Aşağı doğru hareket, Cardano (ADA)Dogecoin (DOGE)Polkadot (DOT)Uniswap (UNI)Solana (SOL) ve Chainlink (LINK) gibi kripto piyasasının geri kalanını da düşüşe itti. Son yedi günde çift haneli kayıplara tanık oldu.

Tüm kripto para birimlerinin kümülatif piyasa değeri, yazının yazıldığı sırada 1.463 trilyon dolardan 1.303 trilyona düştü ve Bitcoin tüm pazarın %44.7’sine hükmediyor.

Piyasa neden düşüyor

Bitcoin fiyatı, çeşitli faktörlerin bir araya gelmesiyle hızlı bir düşüşe neden olduğu Mayıs ortasından bu yana düşüşte.

İlk olarak, Çin’deki yetkililer tarafından kripto endüstrisine – özellikle Bitcoin madenciliği sektöründe – baskı yapıldı. Halen devam etmekte olan bu durum, birkaç ilin Bitcoin madencilik operasyonlarını yasaklamasına neden oldu ve bu da madencilerin ülke dışına çıkmasına ve hem Bitcoin’in hash hızında hem de madencilik zorluğunda düşüşe yol açtı.

Kazaya ek olarak, Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 12 Mayıs’ta , yılın başında BTC’ye 1,5 milyar dolar yatırım yapan elektrikli araç üreticisinin artık kripto para birimini ödeme olarak kabul etmeyeceğini açıklayarak piyasayı karıştırdı. Proof-of-work blok zincirlerinin çevresel etkisi ile ilgili endişeler.

Tamamen atılmaması gereken başka bir şey de, işlem hacimlerine göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance üzerindeki son düzenleyici baskıdır.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca Birleşik Krallık , İtalya , Japonya ve Cayman Adaları gibi ülkelerdeki düzenleyiciler ve finans kuruluşları , borsaya daha sıkı kısıtlamalar getirdiler – tüm bunlar piyasa üzerinde daha da fazla baskı yarattı.

SORUMLULUK REDDİ

YAZAR TARAFINDAN İFADE EDİLEN GÖRÜŞLER VE GÖRÜŞLER YALNIZCA BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE FİNANSAL, YATIRIM VEYA DİĞER TAVSİYE NİTELİĞİNDE DEĞİLDİR.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu