Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para AnalizleriKripto Para Haberleri

Bitcoin Sermayesini Koruyabilir mi? Resesyon Kaçınılmaz mı?

Bitcoin sermayesini koruyamaz ise kripto paralarda düşmeye devam edecektir...

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Resesyon: Ekonomide durgunluk anlamına gelir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki makroekonomik durumu düşünün ve bir resesyonun kaçınılmaz olup olmadığını ve bu süreçte bitcoin için hangi rolün hedeflendiğini anlamaya çalışın.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Durgunluk, ekonomide bir yavaşlama, GSYİH’de bir düşüş.

Şu anda, bireysel olarak bir durgunluğa yol açabilecek ve hep birlikte pratik olarak başlangıcını garanti edebilecek birkaç koşul var:

 • Enerji taşıyıcıları, hammaddeler ve gıda maddeleri için sürekli yüksek fiyatlar;
 • Bozulan ve tam olarak toparlanamayan tedarik zincirleri (Covid nedeniyle, artan jeopolitik riskler, Çin’de yenilenen karantinalar);
 • Yükselmeye devam eden yüksek enflasyon;
 • Fed’in para politikasını sıkılaştırma döngüsünün başlangıcı.

Yakın tarihte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Büyük Buhran’dan bu yana, mali otoriteler resmi olarak 14 kez resesyon tanıdı. Ve durgunluk döngüleri arasında ortalama 6 yıl geçti. Bir durgunluğun ortalama süresi 13 aydı. Aynı zamanda en kısası pandeminin açıklanmasından sonra 2020 yılında gerçekleşti ve 2 ay sürdü. Ve en uzunu Büyük Buhran sırasında gözlendi ve yaklaşık 3,5 yıl sürdü.

Dikkatinizi Çekebilir: Şu anda kripto para piyasasının büyümesini engelleyen nedir?

Mali otoritelerin, birikmiş deneyimi dikkate alarak, daha nadir görülen bir durgunluk tezahürü için çaba göstermesi ve daha kısa sürede geçmesi gerektiği varsayılabilir. Grafikten, son 40 yılda yaşanan durgunlukların sürelerinin öncekilerden çok da farklı olmadığını görüyoruz. Ancak durgunluklar arasında geçen zaman artıyor.

Bitcoin, 2007-2008’deki büyük durgunluğun ortasında ortaya çıktı. Durgunluklar sırasında Bitcoin’in davranışı hakkında istatistiklerimiz yok. 2020’de sadece birkaç ay süren tam ölçekli bir (covid) resesyondan sağ çıktı.

Fon sorununun bitcoin üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Aynı şey herhangi bir finansal varlık için de söylenebilir.

Yaklaşan durgunluk, bitcoin için bir savaş alanı testi olacak:

 • Bitcoin altyapısı sürdürülebilir olacak şekilde iyi geliştirilmiştir (örnek olarak, madencilerin Çin’den hareketi altyapıyı genel olarak çok fazla etkilememiştir);
 • Bitcoin’in kapitalizasyonu oldukça yüksektir ve dev şirketlerin hisselerinin kapitalizasyonuyla karşılaştırılabilir;
 • Bitcoin zaten birçok finansal sürece dahil edilmiştir ve hem spot piyasada hem de türev piyasasında mevcuttur.

Bitcoin, bu sıralamada altın karşısında geleneksel tekeli yerinden ederek, sermaye tasarrufu aracı olarak hareket etmek için her türlü nedene sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyada bir resesyonun başlaması ne kadar gerçek?

Önümüzdeki 1-2 yıl içinde bir durgunluğun başlangıcını yüksek doğrulukla öngören sözde “öncü göstergelere” bakalım:

 1. 10 yıllık ve 2 yıllık ABD Hazine bonolarının getirisi arasındaki farkla ölçülen getiri eğrisinin ters çevrilmesi. Bu fark negatif olduğunda, yani 2 yıllık kısa tahvillerin getirisi, 10 yıllık uzun tahvillerin getirisinden daha yüksek olduğunda, bir durgunluğun yaklaşması kuvvetle muhtemeldir.
 2. ISM’den Kompozit Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI). 50’nin altına düştüğünde, yaklaşan bir durgunluğun işaretidir.
 3. OECD’nin önde gelen bileşik göstergesi. 100’ün altına düşerse, bu aynı zamanda yaklaşan bir durgunluğun işaretidir.
Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu