Ekonomi HaberleriHaberler

Bitcoin Senatörü ABD’li Sporcuların Pekin Kış Olimpiyatlarında Çin’in Dijital Yuanını Kullanmasını Yasakladı

Pekin Kış Olimpiyatları Şubat 2022’de.

Dijital yuan şu anda deneniyor.

Üç senatör, yuan kullanmanın Çin devlet gözetimini daha da kolaylaştırdığını düşünüyor.

Bu ayki Tokyo Yaz Olimpiyatları, COVID nedeniyle belirsiz bir şekilde bulutlanırken, önde gelen ABD’li milletvekilleri şimdiden bir sonraki oyunları, Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatlarını bekliyorlar.

Ve bir virüsün yayılmasından değil, paranın yayılmasından endişe ediyorlar.

Bitcoin savunucusu ve birinci sınıf ABD Senatörü Cynthia Lummis (R-WY), Senatörler Marsha Blackburn (R-TN) ve Roger Wicker (R-MS) ile birlikte bugün ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi başkanına açık bir mektup gönderdi. Şubat 2022’de yapılması planlanan “Pekin Olimpiyatları sırasında Amerikalı sporcuların dijital yuan almasını veya kullanmasını yasaklayın”. Dedi.

Üçlüye göre, “dijital yuan, Çin vatandaşlarını ve Çin’i ziyaret edenleri benzeri görülmemiş bir ölçekte izlemek için kullanılabilir.”

Dijital yuan, Çin’in merkez bankası dijital para birimidir  ulusal para birimi yuan’ın bilgisayarlı bir biçimidir. Çin Halk Bankası’na (PBoC) göre şu anda yaklaşık 21 milyon kişi ve 3,5 milyon işletme tarafından denenmekte olan dijital para projesi, dünyadaki türünün en büyüğüdür

Merkez bankası dijital para birimleri , değerini başka bir varlığa göre tutmak için tasarlanmış bir tür dijital para birimi olan stablecoin’lere benzer , ancak bunlar aynı değildir.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Kongre’den önce merkez bankası dijital para birimlerinin riskli gördüğü stablecoin’lere olan ihtiyacı ortadan kaldıracağına dair ifade verdi. Örneğin, önde gelen stablecoin Tether , kasadaki dolarlardan ziyade çoğunlukla borçlarla destekleniyor. Powell, bunun ciddi finansal krizler sırasında onu likidite azlığına karşı savunmasız bıraktığını söyledi.

PBoC başkan yardımcısı Fan Yifei, bu ayın başlarında bankasının stabilcoinlerin genişleme hızından endişe duyduğunu söyledi. Çin ve 1,4 milyar insanı, kendi dijital para birimini çıkararak, ticari stablecoin’lerin erişimini gölgede bırakabilir.

Çin merkez bankası, küresel stabilcoinlerin “uluslararası para sistemine riskler ve zorluklar” getirdiğini düşünürken, Lummis ve diğerleri, Çin’in devlet destekli dijital para birimini gerçek risk olarak görüyor, çünkü PBoC tarafından kontrol ediliyor ve ademi merkeziyetçi değil.

“Çin Komünist Partisi’nin Uygur azınlığı, Hong Kong halkını ve Çin genelinde ifade özgürlüğü için çabalayanları bastırmak için yeni ve gelişen teknolojileri kullanmasına” işaret ediyorlar.

Senatörler, önümüzdeki ay içinde Senato Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Komitesinden önce konuyla ilgili bir brifing talep ettiler.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu