Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Bitcoin Rusyaya Giriyor: Son Dakika Kripto Haberleri

Avrupa’da yükselen gerilimler ve yaklaşan yasalar iki soruya ipucu verebilir: Bitcoin güvenli liman varlığı olabilir mi? Ve Rusya bir kripto süper gücü olarak ortaya çıkabilir mi?

İlkinin yanıtı, en azından şimdilik, hayır; Rus saldırganlığına ilişkin Batı uyarıları yoğunlaştığından, kale altını geçen hafta %2.3 yükselirken, bitcoin %3 kaybetti. Bu, Nasdaq Bileşik endeksinin %0.9’luk düşüşünden daha kötüydü.

Melbourne merkezli aracı kurum Pepperstone’un araştırma başkanı Chris Weston, “Bitcoin’in güvenli bir sığınak olduğuna dair herhangi bir kanıt görmüyorum” dedi. “Ukrayna’nın Rusya ile olan durumunu fiyatlandırmak gerçekten zor, bu yüzden bu durumda sadece ham vadeli işlem satın alırsınız.”

Yine de, kripto para biriminin daha gençlerine doğru, hisse senetleri gibi daha riskli varlıklar düştüğünde değerini koruması gereken bir dijital altın biçimi olmaya mahkum olduğunu söyleyen birçok bitcoin savunucusu tarafından yapılan argümanı reddetmek için henüz çok erken.

Bitcoin son günlerde 42.000$ seviyelerine düşerken, 24 Ocak’ta 32.950$’lık dip seviyelerinden elde edilen tüm kazançlardan vazgeçmedi.

Bazı yatırımcılar, Rusya’nın Ukrayna yakınlarında 100.000’den fazla asker yığdığı halde, Batı’nın istila kehanetlerini “histeri” olarak reddetmesine rağmen, yüksek jeopolitik gerilim döneminde ticaretin ne kadar nispeten sakin olduğuna işaret ediyor.

Dikkatinizi Çekebilir: Kripto satışı veya alımı GST’nin sınırları dahilinde: CBIC başkanı

BuyBitcoinWorldwide’ın oynaklık endeksine göre, Bitcoin’in ortalama 30 günlük oynaklığı 2021 ortalaması olan %4,56’ya kıyasla %3,48’e düştü.
Veri platformu Coinglass’ın piyasa duyarlılığını ölçen bitcoin Fear & Greed endeksi – 0 aşırı korku ve 100 aşırı açgözlülük – Kasım ayının sonundan bu yana işlem gördüğü gergin 11-33 aralığının üzerinde 46’da duruyor.

Singapur merkezli kripto platformu Stack Funds’ın operasyon direktörü Matthew Dibb, alternatif bir varlık ve dünya olaylarına karşı bir korunma olarak uzun vadede kripto konusunda iyimser olduğunu söyledi – “Ama henüz değil.”

“Bitcoin ile hisse senedi piyasası arasında çok güzel bir uyumsuzluk görmeye başlıyoruz” diye ekledi. “Ancak Ukrayna ve Rusya durumuyla bazı geleneksel güvenli limanların ortaya çıktığını görürken, bunu kriptoda gerçekten görmedik.”

KRİPTO SÜPER GÜÇLERİ

Bu arada: Bu hafta Rusya’da açıklanması beklenen kripto varlıkları için yeni bir yasa, potansiyel olarak küresel sahneyi şekillendirebilir.

Rusya’nın kripto para birimleri için önemi, daha önce dünyanın baskın faaliyet merkezi olan Çin’de bitcoin madenciliği yasağının madencileri alternatifler için çabalamaya göndermesinden sonra geçen yıl artıyor.
İngiltere’nin Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden alınan verilere göre, Rusya geçen Ağustos itibariyle dünyanın en büyük üçüncü bitcoin madenciliği merkezi haline geldi.

Madencilikte en büyük paya sahip olan ABD, küresel “hash oranı”nın (bitcoin ağına bağlı bilgisayarlar tarafından kullanılan bilgi işlem gücü) yaklaşık %42,7’sini oluşturuyor ve onu sırasıyla %18,1 ve %11,2 ile Kazakistan ve Rusya izliyor.

Bazı endüstri gözlemcileri, Rusya’nın o zamandan beri madencilerin bu yılki huzursuzluk sırasında hükümetin internet kesintileriyle mücadele ettiği Kazakistan’ı geride bırakmış olabileceğine inanıyor.
Bununla birlikte, Rus düzenlemelerinin ne getireceği belirsizliğini koruyor.

Geçen hafta yetkililer, yalnızca yerel olarak kayıtlı ve lisanslı şirketler aracılığıyla kripto para birimi alımlarının gerçekleşmesine izin verecek kurallar üzerinde çalıştıklarını söyledi. Merkez bankasının Ocak ayında kripto para birimlerinin kullanımını ve madenciliğini yasaklamayı teklif etmesinin ardından sektör oyuncuları bunu olumlu bir gelişme olarak gördüler.

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev Pazartesi günü yaptığı açıklamada, para akışlarının ve kripto işlemlerinin izlenebilmesinin sağlanmasının, kullanıcıları tanımlayabilmek de dahil olmak üzere çok önemli olduğunu söyledi. Taslak yasaya dahil edilirse, bu kripto para birimlerinin en önemli satış noktalarından biri olan anonimliklerini azaltabilir.

Moiseev gazetecilere verdiği demeçte, kara para aklamayı önleme yasalarına uyması gereken bankaların ve borsaların kripto için Rusya pazarına tek yasal giriş noktası olacağını söyledi.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu