Bitcoin HaberleriHaberler

Bitcoin oynaklığı ne zaman azalacak? İşte uzmanların söylediği

Bitcoin ve oynaklık genellikle el ele giden iki kelimedir. Kripto para biriminin genellikle iyi bir nedenle oldukça değişken olduğu belirtilir ve yatırımcılar, hızlı bir şekilde zengin olma umuduyla dijital para birimine yatırım yapma konusunda uyarılır. Oynaklık, bir varlığın fiyatının artabileceği anlamına gelse de, düşmesi de aynı derecede olasıdır.

Bitcoin için, son iki yılın en yüksek seviyelerinden sonra, son birkaç ay zorlu geçti. Dünyanın en eski ve en büyük kripto para birimi, yıl başından bu yana yüzde 15,41 ve yıldan yıla fiyatlara kıyasla yüzde 21,75 oranında ekside.

Bitcoin’in fiyat düşüşü, Federal Rezerv’in ABD’deki rekor yüksek enflasyon seviyeleri karşısında şahin duruşundan etkilendi ve bu durum yatırımcıları zaten daha riskli varlıklardan para çekmeye itti. Birçok yatırımcı için kripto para birimleri riskin vücut bulmuş halidir.

Rusya-Ukrayna sınırında olası bir çatışma korkusu, korkuları daha da körükledi ve fiyatları aşağı çekti. Bitcoin haftanın başlarında 45.000 doların üzerine çıkarken, kaynayan gerilimler ve olası tırmanış bir kez daha tüm kazanımları aşındırdı.

Bitcoin’in fiyat hareketi, segmentteki bazı göze çarpan performansa rağmen, çoğunlukla oldukça değişken aşamalara sahip olan diğer ABD hisse senetlerini takip etti. İlişkili teknoloji stokları fiyatlarda da istikrar kazandığında kripto para biriminin daha az oynak olacağı varsayılabilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Bu Kripto paralar ilk 100 listesinde değil ama radarınıza almaya değer

Uzmanlar ne diyor

“Fed politikası, enflasyon ve jeopolitik gerilimler gibi küresel belirsizlikler nedeniyle kısa vadede oynaklık devam edebilir. Yatırımcılar, oynaklığı bir düşman olarak değil, bir dost olarak görmelidir. Hindistan önümüzdeki 3-5 yıl için yapısal bir dönüşüm yaşıyor. Neredeyse 7-8 yıl sonra üç ana döngü olumluya döndü. Kurumsal kazançlar, önümüzdeki 3-5 yıl içinde yüzde 15’lik CAGR’de büyümelidir. Bankacılık aktif kalite döngüsü de neredeyse altı yıl sonra iyileşmekte ve hatta gayrimenkul bile neredeyse 7-8 yıl sonra yukarıya dönmüştür. Bu nedenle, Hindistan güçlü bir dönüşüm sürecindeyken, yatırımcılar volatiliteyi kademeli olarak hisse senedi satın almak için kullanmalıdır” diye ekledi CIO ve Kurucu TejiMandi Vaibhav Agrawal farklı bir bakış açısı sunarak.

Bitcoin’in oynaklığını haritalamak

Bitcoin’in son 30 günlük oynaklık endeksi yüzde 3,87 ve son 60 günlük oynaklık yüzde 3,21’de. Bu, genellikle yüzde 1-1.5 civarında olan altının oynaklık endeksinden kesinlikle çok daha yüksek olsa da, oynaklık aslında Bitcoin’in geçmiş yıllardaki ortalama oynaklığından çok daha düşüktür.

Bitcoin Volatilite Endeksi verilerine göre, yalnızca 2016’da Bitcoin’in ortalama 30 günlük oynaklığı yüzde 2.49 ile iki rakamdan daha düşüktü. 2021 yılının ortalama Bitcoin oynaklığı yüzde 4,56 idi ve kripto paranın geçen yıl gördüğü iki büyük yükseliş rallisini vurguladı.

Son dakika gelişmelerinden haberdar olmak için CoinFili.com’u Twitter‘da takip edin.

Sorumluluk Reddi: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki, vergi, yatırım, finansal veya diğer tavsiyeler olarak sunulmamıştır veya kullanılması amaçlanmamıştır. Coinfili.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Coinfili.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Coinfili.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır. Uyarı: Coinfili.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Coinfili.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Coinfili.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Eyüp Can

Kripto Para Araştırmacısı Analisti , Blockchain destekçisi kendi analizlerimi ve Araştırmalarımı paylaşmaktayım. Yaptığım Analizler Yatırım Tavsiyesi değildir.
Başa dön tuşu